Головна » Бухгалтеру » Консультації » Декларація для спецгрупи ЄП за ставкою 2%: як складати та подавати?
Консультації

Декларація для спецгрупи ЄП за ставкою 2%: як складати та подавати?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Нагадаємо, що, відповідно до п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, встановлюється у розмірі 2 % доходу, визначеного у відповідності до ст. 292 глави 1 розд. XIV ПКУ. От саме цю третю групу «єдинників» ми і називатимемо тут і далі спецгрупою.

І для таких особливих «єдинників» має бути власна звітність!

Підпунктом 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ встановлено, що податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, дорівнює календарному місяцю.

Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ для подання податкової декларації.

Отже:

 • Граничний термін подання податкової декларації платника спецгрупи за квітень припадає на 20 травня 2022 року;
 • А сплатити суму єдиного податку, зазначену в цій декларації, треба до 30 травня 2022 року включно.

При цьому спеціальних строків подання для випадку припинення підприємницької діяльності або для виходу із «спецгрупи» ПКУ не встановлено. Отже, ці строки є актуальними для всіх, хто зобов’язаний подати декларацію.

Також не передбачено жодних «довідкових» форм. Отже, ті, хто бажають оформити пенсію або інші страхові виплати, просто повинні будуть вчасно подати звітність. І чим раніше вони це зроблять, тім скоріше їм будуть призначені виплати.

Свіжа форма декларації

Мінфін своїм наказом від 26.04.2022 р. №124 затвердив форму щомісячної декларації для «єдинників» 3-ї групи зі ставкою 2%. Форма цієї декларації діє з 6 травня, про що ми повідомляли тут.

Перше, на що звертається увага, це те, що якоїсь інструкції або порядку складання нової форми (вже, нажаль, традиційно) немає. Тому, те, як її складати, платнику доведеться знову здогадуватися, спираючись на попередній досвід. А в кого такого досвіду немає, користуватися нормами ПКУ, назвами рядків або шукати роз’яснень. Податківці поки що рекомендацій з прикладами по складанню цієї декларації не надавали. Тож, спробуємо надати їх ми.

Нова форма декларації є однаковою як для ФОП, так і для юросіб.

З самої форми видно, що вона має три типи: звітна, звітна нова та уточнююча. З п. 50.1 ПКУ ми знаємо, що звітну декларацію ми подаємо, коли звітуємо за певний період вперше. Якщо ж нам треба виправити помилки, то подається звітна нова декларація (якщо граничний строк звітування ще не минув) або уточнююча декларація.

Складається форма декларації з основного документа (декларації) та з двох додатків:

 • Додаток 1 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік»
 • Додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».

При цьому про подання додатків треба не забути проставити «Х» в окремому рядку наприкінці основного документа.  

А ще у складі декларації можна за бажанням платника подати доповнення у довільній формі згідно з п. 46.4 ПКУ. Про що теж треба обов’язково зазначити наприкінці декларації. Однак просто проставити хрестик в цьому випадку не вийде: треба вказати кількість аркушів доповнення, номер за підрахунком та його зміст.

Основний документ

В самій декларації платник вже традиційно зазначає відомості про себе, про орган ДПС, до якого звітує, та про звітний період, за який подається декларація. А він, нагадаємо ще раз, місячний. Отже, в першому звіті буде в клітинках рядку 2 декларації зазначено «04 2022». А рядок 3 у цьому першому звіті не буде заповнюватися – бо це дійсно перший раз, коли цей новий звіт з нової спецгрупи подається.

Далі починається таблична частина декларації. Таблиць всього три.

Перша таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку». В ній зазначається база оподаткування (тобто сума місячного доходу) та сума єдиного податку за звітний місяць.

Нагадуємо! Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку, який визначений статтею 292 ПКУ, розповсюджується на суб’єктів господарювання, які зареєструються платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 %. Про це ДПС зазначала тут.

Отже:

 • Треба порахувати загальну суму оподаткованого доходу за квітень
 • Вона складатиметься, як мінімум, з суми коштів, отриманих у квітні, за реалізовані товари, роботи, послуги, необоротні активи
 • Про перехідні операції! В разі, якщо відвантаження товарів/необоротних активів, надання послуг, виконання робіт (згідно первинних документів) відбулося до 1 квітня і їх вартість потрапила до оподаткованого доходу попередніх звітних періодів (це стосується тих, хто був платником податку на прибуток), то включати таку вартість до оподаткованого єдиним податком доходу повторно не треба. И навпаки: якщо платник податку на прибуток отримав аванс до переходу, то до доходу, який оподатковується єдиним податком, включається вартість реалізованих в межах цього авансу товарів, робіт та послуг
 • Щодо ПДВ, то платникам спецгрупи їх статус платників ПДВ тимчасово призупиняється. Тому до оподаткованого єдиним податком доходу потраплятиме вся сума коштів, отриманих за товари, роботи, послуги, необоротні активи – ПЗ з ПДВ при цьому нараховуватися не будуть. Але, якщо перша подія – реалізація – відбулася до переходу до спецгрупи, а кошти за таку реалізацію надійшли вже після переходу, то оподатковуватися єдиним податком буде ціна за мінусом ПЗ з ПДВ
 • ФОПи не включають до оподаткованого єдиним податком доходу пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності
 • Юрособи, які продають основні засоби, пам’ятають про п. 292.2 ПКУ: дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів. Але якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу
 • Потрапить до оподаткованого доходу й вартість безплатно отриманих товарів, робіт або послуг
 • А от із неоплаченими боргами ситуація складна. Адже буквально п. 292.3 ПКУ говорить: до суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. З цього можна зробити висновок: по прощеному боргу оподаткований дохід не повинен би виникати. Але податківці проти і трактують майно за прощеними боргами як безоплатно отримане і вимагають включенню до оподаткованого єдиним податком доходу. Що ж до кредиторки, за якою минув строк давності, то по ній оподаткований єдиним податком дохід виникатиме лише у ОСІБ, які до переходу були платниками ПДВ і яким цей статус на період перебування у спецгрумі призупинено!
 • Транзитні кошти (за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами) до оподаткованого доходу не потрапляють
 • А в разі отримання доходів в іноземній валюті, сума оподаткованого доходу визначатиметься за офіційним курсом НБУ на дату визнання такого доходу.

Це було коротке нагадування норм ст. 292 ПКУ, яке знадобиться тим, хто визначатиме, з чого ж треба буде платити єдиний податок за ставкою 2%,

Після того, як сума доходу буде визначена, до неї і застосовується ставка 2% у другому рядку першої таблиці.

Друга таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок».

Як зазначено у примітках до декларації, ця таблиця заповнюється платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає обов’язок подавати додаток із розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за грудень поточного року (на підставі пункту 297-1.1 ПКУ).

Отже: ця таблиці не для всіх і за квітень 2022 року цю таблицю ми не заповнюємо!

Третя таблиця має назву «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Як зрозуміло з назви, вона складатиметься лише тими, хто бажає виправити помилки у деклараціях, допущені під час перебування у спецгрупі. А тому в самому першому звіті – форма «Звітна» за квітень 2022 року – ця таблиця ще теж буде пустою.

От якщо ви подали перший звіт, і знайшли в ньому помилку,  тоді ця таблиця стане вам у нагоді. Втім, про це поговоримо окремо!

Додаток 1 до декларації

Додаток 1 має назву «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» і таку ж саму примітку, як і друга таблиця декларації.

Отже, це додаток, який подається лише землевласниками/землекористувачами (причому йдеться про землі сільгосппризначення!), лише раз на рік і за рік в цілому (додається до декларації за грудень). Тому за квітень його складати ще не потрібно!

Він доволі цікавий, проте докладно розглядати його складання має сенс наприкінці календарного року, що ми обов’язково і зробимо.

Додаток  2 до декларації

Додаток 2 має назву «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» і, як ви вже здогадалися, складається лише ФОПами про себе.

Як зазначено у примітках до декларації,  Додаток 2 не подається та не заповнюється зазначеними платниками, за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати додаток 2 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Нагадаємо, що ФОПи–«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року.

Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.  Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу. Про це ми писали тут.

Тому:

 • Якщо ФОП вирішив не платити ЄСВ, він цей додаток не складає і не подає
 • Якщо ФОП дбає про наявність страхового стажу і не бажає його скорочення, то він має право скласти цей додаток і подати. При цьому сума ЄСВ за місяць, добровільно визначена таким ФОП до сплати за себе, має бути не меншою за мінімальний страховий внесок. В квітні 2022 року він становить 1430 грн.

Сам Додаток 2 має звичний вигляд вже знайомої нам таблиці із річного звіту. В ній наведені місяці року, сума доходу, на який нараховується ЄСВ, ставка ЄСВ та сума ЄСВ.  Але із заголовної частини цього додатку ми дізнаємося, що він може подаватися за певний місяць певного року.  То подавати цей додаток разом із декларацією за квітень чи ні?

Про це ми теж дізнаємося із приміток до Додатку 2. В них сказано, що цей додаток подається в цілому за рік – і в цьому випадку в графі «Місяць» зазначається цифра «12». Тобто, в базовому режимі Додаток 2 до декларації за квітень 2022 року теж не подається!

При цьому в заголовній частині Додатку 2 треба зазначити період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування протягом звітного року (рядок 8). Період наводиться із точністю до дня!

Але є виключення: якщо вам потрібно оформити пенсію протягом року, або отримати інші страхові виплати (лікарняні, декретні тощо), або припинити підприємницьку діяльність (ліквідувати ФОП), то вам не треба чекати грудня місяця. В такому випадку цей Додаток 2 подається у складі декларації за відповідний місяць, номер якого зазначається в заголовній частині такого додатку. 

Крім цього, тим, хто подає Додаток 2 у складі декларації для оформлення пенсії або страхової виплати, треба поставити позначку «Х» у відповідному «віконечку» рядка 5 «Тип форми». Ті ж, хто подає Додаток 2 у зв’язку із припиненням підприємницької діяльності, зазначатимуть у рядку 6 дату державної реєстрації припинення.

Як виправити помилки?

Про помилки, які можуть виникнути у вас за наслідками року, ми поговоримо вже у грудні. А зараз розглянемо ті помилки, яких ви можете припуститися, складаючи декларацію за квітень 2022 року.

Як ми вже зазначили вище, для виправлення помилок існують два типи декларацій (і додатків до них). Тож:

 • Якщо ви знайшли помилку в квітневій декларації (або Додатку 2) до 20 травня включно, ви можете подати «Звітну нову» декларацію
 • Якщо ж помилка буде виявлена пізніше, то виправляти доведеться в «Уточнюючій» декларації
 • Крім цього, помилки минулих звітних періодів (теоретично) можна виправляти і у «Звітній» декларації. Проте, якщо при цьому треба буде подавати два однакові додатки – один за поточний звітний період, а інший за попередній – з цим можуть виникнути проблеми. Втім, такі співпадіння траплятимуться нечасто, а сама форма декларації «Звітний» варіант виправлення помилок у Додатку 2 не виключає (про що далі).

Якщо помилка в сумі єдиного податку (в декларації)

В такому випадку ви зазначаєте в заголовній частині декларації місяць та рік, за які ви вносите уточнення.  А також яка це декларація, в залежності від того, коли ви знайшли помилку (див. вище).

Далі складаєте таблицю ІІІ декларації. В ній ви послідовно зазначаєте:

 • Неправильній показник суми єдиного податку з раніше поданої декларації (рядок 1)
 • Правильну суму єдиного податку, яка мала бути в цій поданій декларації (рядок 2)
 • Збільшення суми податку до сплати – позитивну різницю (рядок 3)
 • Зменшення суми податку до сплати – від’ємну різницю (рядок 4)

В назвах рядків таблиці ІІІ чітко зазначено номери рядків, які застосовуються при її заповненні. Тому помилитися (ще раз) буде досить важко, потрібна лише уважність.

При цьому жодних «самоштрафів» та пені в таблиці ІІІ немає! 

Якщо помилка в суми ЄСВ (стосується ФОП і Додатку 2)

В такому випадку ви подаєте декларацію-«пустишку» (адже в основному документі суми ЄСВ не зазначаються), до якої додаєте Додаток 2 із виправленнями.

Для виправлень в Додатку 2 зроблено спеціальний рядок 10. В ньому зазначаються неправильна сума ЄСВ, раніше показана у звіті (службовий рядок 1) і правильна сума ЄСВ (службовий рядок 2). Тобто, відбувається заміна невірного показника на вірний. Різниця при цьому визначається як збільшення (службовий рядок 3) або зменшення (службовий рядок 4) суми ЄСВ до сплати.

Знову ж таки, про штрафи та пеню в Додатку 2 мови немає.

Проте, є одне «але»: якщо ви подали Додаток 2 за певний місяць, це означало, як ми зазначили вище, три варіанти: пенсія, страхові виплати або ліквідація ФОПа. А потім ви знайшли помилку. Що робити, який тип декларації подати?

Із приміток до Додатку 2 ми дізнаємося, що «Уточнюючий» тип Додатку 2 (а отже, і декларації для виправлення помилок у ньому) подається у випадку, якщо помилки було знайдено у річному звіті або у випадку, якщо помилки знайдено у «ліквідаційному» звіті після закінчення граничного строку їх подання. Тобто, коли йдеться про декларацію за грудень або за останній місяць роботи ФОПа. І то, якщо строк подання минув.

Якщо ж ми говоримо про дані, які надаються для оформлення пенсій та/або інших страхових виплат, то тут виправити помилки можна тільки шляхом подання «Звітної» або «Звітної нової» декларації (та Додатку 2 до неї). «Уточнююча» форма для цього не застосовується!

Відповідальність за порушення

Декларацію, звісно, треба подавати – цей обов’язок щойно встановлено, саме на час війни і він діє навіть під час війни. Проте, якщо якомусь «спецгрупнику» війна завадить виконати цей обов’язок і він зможе це довести, то під час перевірки він зможе посилатися на норми Закону № 2118. Про які ми писали тут.

Підпунктом 69.1 ПКУ встановлено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Втім, до 31 травня 2022 року в Україні ще діє коронавірусний карантин, а отже, і мораторій на штрафи за податкові порушення, який поширюється й на єдиний податок. Тож, у  травні 2022 року ще можна почувати себе досить спокійно, і звітувати із запізненням, і виправляти помилки.

А от що буде далі, якщо карантин не подовжать (а, скоріш за все, так і буде), і можливості довести (бажано документально), що це війна завадила вчасно подати декларацію і правильно визначити суму податку до сплати – далі побачимо. Про всяк випадок, ми радимо не розслаблятися, а тим, хто розслабився за два роки мораторію на штрафи – знову зосередитися і за можливості виконувати обов’язки вчасно і без порушень.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X