Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП (платник III групи ЄП) вносить на поточний рахунок власні кошти. Чи потрібно їх оподатковувати єдиним податком 5%?
Консультації

ФОП (платник III групи ЄП) вносить на поточний рахунок власні кошти. Чи потрібно їх оподатковувати єдиним податком 5%?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Наразі податківці дотримуються лояльної позиції. Так, за УПК №11831, IПК ГУ ДФС у Харківській області від 05.11.2018 р. №4696/IПК/20-40-13-02-11, роз’ясненням у ЗIР, підкатегорія 107.042: якщо ФОП — платник ЄП отримав дохід від продажу товарів (робіт, послуг) у вигляді готівки, відобразив його у Книзі обліку і потім вніс зазначену суму готівки на свій поточний рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, відповідно до встановленого банком порядку внесена сума готівки не має відображатися у Книзі обліку повторно і враховуватися при визначенні доходу такого платника податку.

У такому випадку у платіжному дорученні на перерахування коштів на підприємницький рахунок у графі «Призначення платежу» податківці радять зазначати: «Виручка за певний (період)».

Тобто податківці наголошують: сума коштів, унесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображеного в Книзі обліку за відповідний період.

Iнакше, судячи із їхніх роз’яснень, податківці, радше за все, забажають суму такого перевищення (сподіваємося, хоча б не всю суму) побачити оподатковуваною.

Логіка в цьому начебто є — ФОП не може внести на підприємницький рахунок, припустімо, 10 тис. грн, зазначивши в платіжному дорученні «Виручка за серпень 2019 р.», якщо згідно з даними Книги обліку він має всього 2 тис. грн готівки за цей період. 

Зауважимо, що у всіх роз’ясненнях податківці говорять саме про готівкову виручку, а не виручку загалом!

Отже, податківці дозволяють не оподатковувати зарахування на підприємницький рахунок раніше отриманої підприємцем готівкової виручки. При цьому радять у графі «Призначення платежу» зазначати період, за який було отримано відповідну суму готівкової виручки.

Втім, вважаємо, що дохід у підприємця не виникатиме, навіть якщо сума готівкової виручки не відповідає сумі внесених коштів. Адже наразі ФОП має право на власний розсуд використовувати кошти зі свого підприємницького рахунку після сплати всіх податків (див. роз’яснення у ЗIР, підкатегорія 104.043). I не дивно, що після зняття коштів з рахунка у ФОПа може виникнути потреба знову повернути їх на рахунок, якщо їх так і не було витрачено. Але нагадаємо, що НБУ планує обмежити використання коштів із підприємницького рахунку для власних потреб.

1 Узагальнююча податкова консультація щодо порядку визначення складу доходів суб’єктів господарювання — фізичних осіб — платників єдиного податку, затверджена наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. №1183.

2 Запитання: «Чи включаються до доходу ФОПа — платника ЄП власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності?».

3 Запитання: «Чи може ФОП використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?».

Що ж до поповнення рахунку непідприємницькими доходами (наприклад, зарплата, поворотна фіндопомога чи інший вид доходу), то тут питання й надалі залишається відкритим. ДПС своєї позиції з цього приводу не надає. Радимо з цим питанням звернутися до ДПС за IПК.


Поділіться з друзями - підтримайте проект