Головна » Коли виникають податкові зобов’язання при отриманні авансу в іноземній валюті

Як ми можемо допомогти?

Коли виникають податкові зобов’язання при отриманні авансу в іноземній валюті

You are here:
< Назад
Print Friendly, PDF & Email

На дату виникнення податкових зобов’язань платник ПДВ зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо її обов’язкової реєстрації в ЄРПН (п. 201.1 ПКУ).

Датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при постачанні товарів / послуг є дата «першої події» (п. 187.1 ПКУ), а саме:

  • дата зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника ПДВ як оплата товарів / послуг, що підлягають поставці, а в разі постачання товарів / послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника ПДВ, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
    або
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником ПДВ.

При цьому надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, в тому числі безпосередньо НБУ, в розмірі 50%. Залишок надходження в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів і нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.

Уповноважений банк зобов’язаний попередньо зарахувати надходження в іноземній валюті, на які поширюється вимога про обов’язковий продаж на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання». Тільки на наступний робочий день після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок уповноважений банк зобов’язаний здійснити обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті.

Датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента.

Тому датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України є дата надходження коштів на поточний рахунок:

в національній валюті, що надійшла від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України;
в іноземній валюті, перерахованої у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження її на такий рахунок.
На дату надходження коштів на зазначені поточні рахунки платник податків зобов’язаний скласти відповідні податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН у встановлений ПКУ строк.