Головна » Як заповнювати декларацію з єдиного податку у разі зміни групи ЄП у звітному періоді

Як ми можемо допомогти?

Як заповнювати декларацію з єдиного податку у разі зміни групи ЄП у звітному періоді

You are here:
< Назад
Print Friendly, PDF & Email

Якщо у звітному періоді, за який подається декларація, був перехід між групами єдиного податку, це обов’язково потрібно врахувати при її заповненні. Треба заповнити відразу кілька розділів, призначених для різних груп, зазначивши суми доходу, зароблені під час перебування на відповідній групі  ЄП.

Строк подання

Після переходу на «нову» групу підприємець подає звітність у встановлені для цієї групи строки:

  • 1–2-а групи — один раз на рік протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду. Тобто якщо, припустимо, в ІІ кварталі ви перейшли з 3-ї групи на 2-гу, декларацію треба подавати лише за підсумками року;

  • 3-я група — один раз на квартал протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду. Якщо був перехід з 1–2-ї груп на 3-ю, приміром, у ІІ кварталі, то вперше після переходу треба подати звітність за перше півріччя, потім за три квартали та, нарешті, за рік.

Заповнення

У декларації (форма затверджена  Наказом Мінфіну № 578), яку подаватимете після переходу, потрібно заповнювати відповідні розділи двох груп — і колишньої, і поточної групи єдинника. Дохід вказується наростаючим підсумком:

  • у розділі для групи ЄП, на якій перебував до переходу, — показники за минулий звітний період до переходу (переносяться дані про показники госпдіяльності з декларації, яку подавали при переході);

  • у розділі для групи, на яку перейшов («нова» група), — показники за звітний період з урахуванням доходу, заробленого в період перебування на попередній групі.

Зверніть увагу: якщо ви перейшли на 3-ю групу, де звітність подають щокварталу, вказувати дані про дохід, отриманий на попередній групі ЄП, треба буде в усіх деклараціях за звітний рік, у якому був перехід. Наприклад, якщо змінили групу в II кварталі, то в деклараціях за два і три квартали та річній маєте заповнювати розділ для групи, на якій ви були до переходу.

Приклад № 1

Розглянемо на прикладі, як заповнювати декларацію єдиннику 3-ї групи, якщо в попередньому звітному періоді він був на 2-й.

Підприємець із IV кварталу перейшов з 2-ї на 3-ю групу без  ПДВ. Обсяг доходу в I–III кварталах склав 500 тис. гривень — цю суму він відобразив у декларації, яку подавав при переході на 3-ю групу. Приклад заповнення декларації за новою формою.

У IV кварталі підприємець заробив 300 тис. гривень.

У декларації за рік він має заповнити (приклад заповнення):

  • розділ III «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи». У ньому він зазначає суму доходу, отриману за три квартали на 2-й групі, до переходу, тобто  500 тис. гривень;

  • розділ IV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи». Вказується сума доходу, отримана в ІV​ кварталі, — 300 тис. гривень;

  • розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку». Відображаємо показники за рік наростаючим підсумком. Рядок «08» — загальна сума доходу за рік: 500 тис. гривень + 300 тис. гривень = 800 тис. гривень. Рядок «11», де розраховуємо суму ЄП, яку треба сплатити за IV квартал. Дохід, отриманий у І–ІІІ кварталах, у розрахунок не беремо, адже на 2-й групі сплачували ЄП за фіксованою ставкою, а не від доходу.

Приклад № 2

Єдинник на 1-й групі отримав за три квартали дохід у розмірі 310 тис. гривень, тобто перевищив рівень доходу, допустимий для своєї групи (300 тис. гривень). З IV кварталу він перейшов на 2-гу групу ЄП, дохід у цьому кварталі склав 100 тис. гривень. Декларацію за рік він буде заповнювати так (приклад заповнення):

  • розділ II «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи». У ньому зазначаємо суму доходу, отриману за три квартали на 2-й групі до переходу. У рядку «01» — 300 тис. гривень, у рядку «02» — 10 тис. гривень, тобто суму перевищення, з якої сплачується ЄП за ставкою 15%. Також треба показати суми щомісячних платежів з ЄП, сплачених у I–III кварталах;

  • у розділі III «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи» у рядку «03» записується сума доходу, отримана в IV кварталі, — 100 тис. гривень. А також сума платежів з єдиного податку, сплачених у IV кварталі;

  • розділ V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» заповнюємо таким чином. У рядку «08» вказуємо загальну суму доходу, отриманого в поточному році. У рядку «09» — суму ЄП за ставкою 15% із суми перевищення допустимого рівня доходу в III кварталі: 1500 гривень. Якщо перевищення не було, цей рядок не заповнюється. Рядки «10»–«11» залишаються порожніми. Суму з рядка «09» треба перенести в рядки «12» і «13».

Визначення доходу

Доходи єдинника відображають у декларації за звітний період, у якому вони отримані (п. 292.1  ПКУ). Але як бути, коли на «новій» групі отримали дохід, приміром, за послуги, що надали на попередній групі, а надто якщо це дохід від виду діяльності, забороненого на поточній групі?

На думку фіскальної служби, при зміні групи ЄП зароблену, але фактично не отриману у звітному періоді суму коштів підприємець може включити в декларацію за попередній звітний період (консультація в  ЗІР, підкатегорія 107.08).

Розглянемо на прикладах, як визначити дохід при зміні групи ЄП.

Підприємець 3-ї групи перейшов на 1-шу або 2-гу та вже на новій групі одержав дохід за послуги, надані на 3-й групі. В цьому разі підприємець зобов’язаний подати уточнюючу декларацію та включити цю суму в загальний дохід за той період. У книзі обліку доходів ця сума відображається в поточному періоді на дату фактичного отримання доходу, але не включається до доходу, отриманого на 2-й групі.

Якщо ж єдинник 1-ї або 2-ї групи перейшов на 3-ю, де отримав гроші за продані товари чи послуги на «молодшій» групі, він має включити їх у декларацію платника 3-ї групи, й оподатковуються такі суми за ставками 3-ї групи. Адже види діяльності, дозволені для 1-ї чи 2-ї груп ЄП, не суперечать умовам перебування на 3-й групі.