Як ми можемо допомогти?
Який порядок нарахування резервного капіталу в бухгалтерському обліку
створення резервного фонду для покриття можливих збитків — наслідок прямої вимоги нашого законодавства. Про обов’язкове формування резервного фонду госптовариствами «взагалі» говорить ч. 4 ст. 87 ГКУ. Тут передбачено, що госптовариства повинні створювати резервний (страховий) фонд в розмірі, встановленому засновницькими документами, але не менше 15 % статутного капіталу, і щорічно відраховувати до нього хоча б 5 % від прибутку. Конкретні «резервні» вимоги за видами госптовариств встановлені для:
— товариства з обмеженою відповідальністю — ст. 14 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII (далі — Закон про госптовариства). Тут говориться, що резервний (страховий) фонд створюють в розмірі, встановленому засновницькими документами, але не менше 25 % статутного капіталу. При цьому розмір щорічних відрахувань не має бути менше 5 % суми чистого прибутку;
— акціонерного товариства, яке розміщує прості і привілейовані акції*, — ч. 1 і 4 ст. 19 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. № 514-VI (далі — Закон про акціонерні товариства). У цьому Законі передбачено, що розмір резервного капіталу має бути не менше 15 % статутного капіталу товариства. При цьому до досягнення встановленого статутом розміру резервного капіталу розмір щорічних відрахувань не може бути менше 5 % суми чистого прибутку товариства за рік.
* Акціонерні товариства, які розміщують тільки прості акції, мають право на формування резервного фонду в цьому ж порядку (ч. 3 ст. 19 Закону про акціонерні товариства).
Порядок формування і розмір резервного капіталу, а також розмір щорічних відрахувань до нього треба зафіксувати у статуті підприємства (ч. 2 ст. 14 і ч. 1 ст. 51 Закону про госптовариства, ст. 13 Закону про акціонерні товариства).
Таким чином, для того, щоб виконати ці вимоги, треба щорічно у бухобліку показувати відрахування в резервний капітал. А враховуючи, що основним джерелом формування резервного капіталу є прибуток підприємства, роблять це кореспонденцією Дт 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» — Кт 43 «Резервний капітал». Відповідно, використання цього фонду, наприклад, для покриття збитків, показують записом: Дт 43 — Кт 442.