Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Держоргани інформують » На всій території України введено надзвичайний стан: що це означає?
Держоргани інформують

На всій території України введено надзвичайний стан: що це означає?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

 23 лютого, Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони України, під час якого було ухвалено рішення про запровадження надзвичайного стану на всій території України, крім Донецької та Луганської областей, де триває Операція об’єднаних сил.

Згодом Президент підписав Указ від 23.02.2022 р. №61/2022 “Про введення надзвичайного стану в Україні”. Але тексту поки немає. Є тільки інформаціїя від Железняка щодо підписаного варіанту. Його можна переглянути тут. 

І ось тепер, на позачерговому засіданні ВРУ, нардепи ухвалили в цілому законопроєкт №7108, яким затвердили цей Указ. За нього проголосували 335 народних обранців.

За ним на всій території України (крім Луганської та Донецької областей) запроваджується надзвичайний стан з 00:00 год 24 лютого 2022 року строком на 30 діб до 25 березня. 

Указ набере чинності одночасно з набранням чинності Закону України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення надзвичайного стану в Україні”.

 Які наслідки чекатиме бізнес після введення надзвичайної ситуації, ми розповімо в окремій аналітиці від юриста нашої редакції. 

Що таке надзвичайний стан?

Надзвичайний стан (далі – НС) – це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.

НС передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Де і відколи вводять надзвичайний стан в Україні?

НС вводиться на всій території України (крім Луганської та Донецької областей). Як пояснили в Міноборони, у Луганській і Донецькій областях правовий режим надзвичайного стану зараз не запроваджуватиметься, оскільки там  продовжується Операція об’єднаних сил, яка регулюється іншими правовими інструментами та передбачає відповідний правовий режим.

Надзвичайний стан запроваджується з 00:00 год 24 лютого 2022 року.

Строк дії надзвичайного стану

Надзвичайний стан в Україні введено на 30 діб, тобто до 25 березня включно.

У разі необхідності він може бути продовжений Президентом України, але не більше як на 30 діб. 

Що означає НС для звичайних громадян?

Як розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр, для звичайних громадян фактично зараз нічого не зміниться. Хіба що – більше перевірок на дорогах, більше контролю на вулицях та довкола державних установ, спеціальних обʼєктів держави та економіки, на інфраструктурних обʼєктах. 

Правовий режим надзвичайного стану дає більше можливостей спеціальним службам, міністерству внутрішніх справ, місцевим адміністраціям адміністраціям.

В умовах, що склались,  сектор безпеки держави повинен мати більше засобів та можливостей, щоб  бути більш ефективним. 

Які обмеження діятимуть?

1. Особливий режим в’їзду та виїзду, обмеження свободи пересування.

2. Обмеження руху та огляд транспортних засобів.

3. Посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства.

4. Заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом.

5. Заборона страйків.

6. Введення комендантської години (заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби). Секретар РНБО О. Данілов назвав умову для запровадження комендантської години в Україні. (Вводитимуть, – ред.) залежно від ситуації. Забезпечувати безпеку у разі необхідності – це наше завдання”.

7. Перевірка документів у громадян, а в необхідних випадках – проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян.

8. Заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління та/або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України.

9. Заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку.

10. Регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування.

11. Особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі.

12. Порушення у порядку, визначеному Конституцією і законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Обмеження в різних регіонах можуть відрізнятися, залежно від ситуації. Запрацюють обласні комісії, до складу яких входитимуть представники органів державної та місцевої влади, і, залежно від ситуації, вони ухвалюватимуть рішення про необхідні заходи безпеки, передбачені режимом надзвичайного стану.

Як працюватиме банківська система під час надзвичайного стану?

У Нацбанку повідомили, що у разі введення надзвичайного стану банківська система працюватиме у звичайному режимі.

Усі платіжні системи, доступ до коштів, робота банків загалом продовжується в звичайному режимі.

НБУ має достатньо резервів для підкріплення банків готівкою.

Чи буде воєнний стан та загальна мобілізація?

Як повідомили в Міноборони, воєнний стан наразі не обговорюється. Це рішення може бути ухвалене тільки у разі значного погіршення безпекової ситуації.

Рішення про мобілізацію зараз не обговорюється. 

Законодавство дозволяє призвати резервістів на військову службу в особливий період без оголошення мобілізації. 

Наразі оголошено призов на військову службу 36 тисяч осіб із числа резервістів в особливий період. Це люди, які вже мають бойовий досвід і можуть додати максимум до оборони вже зараз.

Призову підлягатимуть резервісти від 18 до 60 років. Це будуть як офіцери, так і рядовий, сержантський склад. 

Призов розпочнеться відсьогодні. Максимальний термін служби 1 рік.

Резервісти оперативного резерву проходитимуть службу у тих військових частинах і за тим фахом, в яких вони проходили службу до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві.

За призваними резервістами, відповідно до закону, зберігатиметься робоче місце та середньомісячна заробітня плата.

Що означає для платників податків введення в Україні надзвичайного стану?

Відповідь на це питання навів Гетманцев у своєму Телеграм-каналі. Зокрема, він наголосив, що податкова та митниця працюють у звичайному режимі. Надзвичайний стан не є підставою для невиконання податкових зобов’язань. Окремо він зауважив, що відмова від практик з ухилення від оподаткування у складний для країни час є найвищим проявом патріотизму, а ухилення від оподаткування має підвищений ступінь суспільної небезпеки, на кшталт мародерства.

Закликаю всіх працювати у звичному режимі, сплачувати податки. Разом переможемо!


Поділіться з друзями - підтримайте проект