Держоргани інформують

Національний банк продовжує знімати адміністративні обмеження на валютному ринку

Національний банк продовжує лібералізацію валютного регулювання, послаблюючи обмеження, які втратили свою дієвість та пом’якшення яких не призведе до дестабілізації ситуації на міжбанківському та готівковому сегментах валютного ринку. Чергові кроки регулятора у цьому напрямку стало можливим завдяки тривалій сприятливій ситуації на валютному ринку і збалансованості інфляційних ризиків.

  • По-перше, скасовується заборона на купівлю іноземної валюти у разі наявності у клієнта власних коштів на рахунках у сумі, що перевищує 100 тис. доларів США в еквіваленті. Раніше, за умови перевищення вказаної суми, клієнт мав виконувати зобов’язання за рахунок власної іноземної валюти.
  • По-друге, знімаються обмеження для фізичних осіб на переказ коштів за межі України для неторгівельних операцій. Раніше вони були обмежені сумою не більше 150 тис. грн на місяць (за винятком деяких випадків).
  • По-третє, банкам буде дозволено здійснювати операції з обміну іноземної валюти без обмежень щодо групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів як на міжбанківському, так і на міжнародному валютному ринку. Досі операції з обміну здійснювалися виключно в межах однієї групи Класифікатора, за виняткомоперацій, які здійснюються: на міжбанківському та міжнародних валютних ринках для виконання зобов’язань за імпортними договорами, а також на міжнародних валютних ринках з купівлі іноземної валюти 1-ї групи Класифікатора за іноземну валюту інших груп.

Зняття вказаних обмежень дозволить банкам та їх клієнтам гнучкіше керувати власною ліквідністю і позитивно вплине на регулювання валютної позиції банків.

Окреслені зміни затверджено постановою Правління НБУ № 44 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” від 30 травня 2017 року. Скасування обмеження  для фізичних осіб на переказ коштів за межі України для неторгівельних операцій, набуває чинності 12 червня 2017 року. Решта змін, затверджених цим документом, набувають чинності з 31 травня 2017 року.

У той же час, з огляду на необхідність подальшої підтримки стабільності валютного ринку України, Національний банк вирішив зберегти дію вимоги про обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб на рівні 50%.

Нагадаємо, на початку квітня поточного року Національний банк пом’якшив цю вимогу з 65% до 50% для сприяння експортній діяльності українських підприємств, які мають потребу в імпорті для виробництва продукції, що згодом продається за кордон. Оскільки дана вимога, встановлена пунктом 2 постанови Правління НБУ № 410 від 13 грудня 2016 року, діє до 15 червня поточного року включно, Національний банк запровадив її окремою постановою Правління НБУ № 45 “Про запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру обов’язкового продажу таких надходжень” від 30 травня 2017 року. Ця вимога набуде чинності з 16 червня та діятиме до 13 грудня 2017 року включно.

Подальша лібералізація валютного регулювання здійснюватиметься за наявності сприятливих макрофінансових передумов та у відповідності до Концепції нового валютного регулювання.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

2 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

3 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

3 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

3 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

4 тижні ago

Як подати заяву на реєстрацію шлюбу через Дію?

Раніше оформлення шлюбу було складним і тривалим процесом. Однак тепер усе змінилося – подати заяву…

4 тижні ago