Категорія: Консультації

Облік запасів має бути деталізованим та строго згідно первинних документів

Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. Облік на підприємстві має здійснюватись строго на підставі даних, що зазначені у первинних документах. Оприбуткування товарів за номенклатурою, відмінною від зазначеної у первинному документі номенклатури, призводить до порушення цієї статті. Згідно із ст. 164-2 КпАП за таке порушення на посадових осіб накладається штраф у розмірі від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136-255грн).

 У п. 7 П(С)БО 9 встановлено, що одиницею бухобліку запасів є їх найменування або однорідна група. Тобто цей пункт дозволяє обліковувати оприбуткування товарів за групами, але оприбуткований товар повинен відповідати номенклатурі зазначеній у первинних документах.

До того ж, такий метод обліку унеможливлює проведення підприємством інвентаризації активів та зобов’язань, яка передбачена ст. 10 Закону про бухоблік.

Списання

 Акт списання повинен містити чіткий перелік матеріалів, які були використані. Якщо в акті списання зазначається лише загальна номенклатура, такий первинний документ може бути визнано податківцями недійсним (оскільки він містить спотворені дані). Звідси автоматично зменшення витрат суб’єкта господарювання та збільшення фінрезультату до оподаткування (донарахування податку на прибуток), як наслідок, і до відповідних штрафів за заниження податкових зобов’язань.

Отже, підсумуємо: підприємство повинно вести облік запасів при придбанні, реалізації чи використанні у кількості, ціні та номенклатурі відповідно до первинних документів, з розпорядчим можливістю групувати однорідні товари у групи, згідно із складеним на підприємстві документом.

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

17 години ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

3 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

4 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

4 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

4 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

4 тижні ago