Податковий облік

Оподаткування дивідендів нарахованих за 2015 рік

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб установлено розділом IV Податкового кодексу України, відповідно до якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються також пасивні доходи (крім доходів у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат).

Під терміном «пасивні доходи» для цілей розділу IV Кодексу слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди. Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються відповідно до норм п. 170.5 ст. 170 Кодексу.

Податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування, крім дивідендів, які нараховуються на користь платника податків у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою – резидентом, що нараховує такі дивіденди.

Тобто, будь-який резидент, який нараховує дивіденди, (платник податку на прибуток, платник єдиного податку або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав) – є податковим агентом під час нарахування дивідендів.

Дивіденди під час їх нарахування оподатковуються податковими агентами за ставками визначеними Податковим кодексом, зокрема:

18% – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування;

5% – для доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами – платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Таким чином, дивіденди, нараховані у 2016 р. за 2015 р., оподатковуються за ставками 18% або 5%, визначеними підпунктами 167.5.1 та 167.5.2 п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу України, залежно від того, чи є податковий агент платником податку на прибуток підприємств.

Крім того, дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб за акціями або іншими корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, прирівнюються з метою оподаткування до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням (пп..170.5.3 п. 170.5 ст.170 Кодексу), тобто оподатковуються за ставкою 18%.

По материалам: ГУ ДФС у Закарпатській області

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

2 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

2 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

2 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

2 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

3 тижні ago

Як подати заяву на реєстрацію шлюбу через Дію?

Раніше оформлення шлюбу було складним і тривалим процесом. Однак тепер усе змінилося – подати заяву…

3 тижні ago