Головна » Юристу » Юридичні консультації » Підприємство постачає житло (квартиру) фізичним особам: що з податковим зобов’язанням з ПДВ?
Консультації Юридичні консультації

Підприємство постачає житло (квартиру) фізичним особам: що з податковим зобов’язанням з ПДВ?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Податковий орган наполягає, що операції підприємства з постачання житла (квартир) фізичним особам є першим постачанням, а тому у нього мало виникнути податкове зобов’язання з ПДВ.

Справді, пп. 197.1.14 ст. 197 ПКУ звільняє від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

Аналіз Верховним Судом змісту цієї норми дав підстави для висновку, що операцією з першого постачання житла вважатимуться операції:

  • з передачі права власності (оформлення правоустановлюючих документів) на готове новозбудоване житло (об’єкт житлового фонду) до першого власника такого житла незалежно від джерел фінансування будівництва: чи за рахунок власних коштів підприємства-замовника, чи за рахунок учасників фонду фінансування будівництва, чи за кошти держателів облігацій;
  • передачі права власності (оформлення правоустановлюючих документів) на реконструйоване або капітально відремонтоване житло (об’єкт житлового фонду) особі іншій, ніж власник такого об’єкта на момент введення такого житла в експлуатацію (використання);
  • постачання послуг (у тому числі вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) зі спорудження нового житла чи реконструкції або капітального ремонту житла за рахунок замовника.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на всі квартири, реалізовані позивачем у 2014 році, підприємство мало правоустановлюючі документи (свідоцтва про право власності на нерухоме майно), а право приватної власності позивача на ці квартири було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Суди з’ясували, що квартири є результатом будівельних робіт за договорами, у яких позивач як інвестор виконував функції з фінансування будівництва (оплати будівельних робіт). Потім він отримав у власність збудовані його коштом квартири, що підтверджується актами приймання-передачі основних засобів.

Отже, операцією з першої поставки житла (об’єктів житлового фонду) слід вважати передачу квартир після будівництва цьому підприємству. Саме така операція має оподатковуватися ПДВ на загальних підставах.(/постанова ВС від 10.12.2019 р. у справі № 817/223/15/)

Подальша реалізація позивачем квартир для фізичних осіб — покупців не є операціями з першого постачання житла в розумінні податкового законодавства, а тому підприємство правомірно відобразило у податкових деклараціях з ПДВ ці операції як такі, що звільнені від оподаткування.

Читати по темі:  Курсові різниці, валюта, мито - все і одразу. Приклади обліку імпорту та експорту

Вісник ДПС


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

грудень, 2020

X