Головна » Бухгалтеру » Консультації » Податкова питає, чому у нас маленька зарплата. Що відповідати?
Консультації

Податкова питає, чому у нас маленька зарплата. Що відповідати?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Вже не перший рік податківці намагаються вплинути на легалізацію заробітних плат працівників та їх підвищення з метою наповнення бюджету. Роблять вони це в тому числі надсилаючи роботодавцям «листи щастя». Як реагувати на запити податкової служби, якщо вони надходять електронною поштою без підпису та не містять вказівки адресата?

Про що питають?

Останнім часом роботодавці почали отримувати листи з податкової щодо підвищення рівня оплати праці працівників. Це, як правило, скан-копія роздрукованого на папері тексту листа без дати та номера, де отримувачем є «Шановний платник податків».

У листах зазначається, що податківці проаналізували поданий роботодавцем Податковий розрахунок та, о жах (!), виявили, що середньомісячна заробітна плата на одного працюючого у такого роботодавця менша законодавчо встановленого мінімального розміру заробітної плати. Отже, роботодавець нібито порушує законодавство про працю.

Тобто таку собі «середню температуру по палаті» порівнюють з нормою. І на підставі цього пропонують роботодавцю розглянути питання щодо підвищення рівня заробітної плати працівників.

Що пропонують? Підняти зарплату. Адже збільшення рівня зарплати впливає на наповнення дохідної частини бюджету податками та зборами. Це, по суті, і є головною метою розсилки.

Далі вказують, що у випадку виникнення необхідності у наданні пояснень треба надсилати їх на адресу податкової з копіями підтвердних документів.

Як реагувати на такі листи? Та чи й потрібно якось реагувати? Зараз з’ясуємо.

Відповідати чи ні?

На будь-який запит податківців обов’язково треба відповідати лише у випадку, якщо він складений у відповідності до законодавчих норм. Вимоги щодо запиту прописані у п. 73.3 ПКУ і Порядку, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1245.

Запит органу державної податкової служби повинен містити номер та дату, а також:

1) підстави для надіслання запиту відповідно до п. 73.3 ПКУ, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу та бути підписаний керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу.

Якщо запит податківців складений з порушенням норм чинного законодавства, це дає право платнику податків не відповідати на нього. Таке правило прямо передбачено у п. 73.3 ПКУ та п. 16 Порядку № 1245.

Читати по темі:  Чи виникають різниці при нарахуванні амортизації МНМА та як заповнюються рядки 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ та додаток АМ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?

А тепер давайте проаналізуємо, чи є листи на електронну пошту, про які ми розповідали на початку статті, запитами в розумінні ПКУ?

Звісно, ні. Без адресата, номера, дати, підпису та належної підстави для надсилання запиту, без посилання на конкретні норми законодавства, які були порушені (аж цікаво, яким законодавчим актом передбачено дотримання роботодавцем показника середньомісячної зарплати на одного працюючого у розмірі вище за мінзарплату та як він обчислюється) та правового обґрунтування.

Такі листи є по своїй суті інформаційними. Вас інформують, що потрібно дотримуватися норм законодавства про працю. І пропонують надати пояснення та копії підтвердних документів. Яких саме? Вам видніше, що ви порушили1111111.

Також не слід скидати з рахунків й питання повноважень податківців контролювати рівень зарплати працівників.

Їх вотчина — податки та збори. Трудові питання вони контролюють з точки зору дотримання податкового законодавства (ст. 259 КЗпП та п.п. 20.1.47 ПКУ). Тож головна теза листа податківців — підвищте зарплати, щоб збільшились надходження до бюджету.

Що ж робити роботодавцю, який отримав такого листа? Тут є три варіанти. Перший — ігнорувати. Не відповідати на нього. Другий — дати відписку з посиланням: ваш запит не відповідає законодавчим нормам, тому не пишіть нам більше такі листи. Третій — відповісти по суті. До речі, більшість роботодавців обирають або перший варіант — ігнор, все в спам. Або третій варіант. Чому? Тому що бояться, що податкова перенаправить ці дані Держпраці.

Якщо вирішили відповісти

Якщо вирішили відповідати, то слід чітко розуміти, що жодним законодавчим актом не передбачено дотримання роботодавцем показника середньомісячної зарплати на одного працюючого у розмірі вище за мінзарплату, яким оперують податківці. Тож відповідаємо з позиції «я нічого не порушую».

Читати по темі:  Як проводити розрахунки за подарунковими сертифікатами через РРО?

Пропонуємо «рибу» листа-відповіді податківцям, якщо надаєте відповідь по суті.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

серпень, 2021

X