Категорія: Консультації

Різдвяна арифметика. Оподаткування новорічних подарунків

ПДВ

Як виняток із загальних правил, встановлених Податковим кодексом України, деякі питання фінансування заходів, пов’язаних з організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків, врегульовані Законом України від 30.11.2000 №2117-III «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2117), що діють щороку в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

Відповідно до ст.2 Закону №2117 звільняються від оподаткування ПДВ операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, а також квитків на новорічно -різдвяні заходи для дітей, що закуповуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій. При цьому суми податку, сплачені виробниками дитячих святкових подарунків за придбання сировини та матеріалів для їх виробництва, відносяться до складу валових витрат і до податкового кредиту не включаються.

Згідно зі ст.5 Закону №2117 цей Закон діє щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

При цьому під дитячими святковими подарунками Закон № 2117 визначає набори товарів, кондитерські вироби, що містять тільки, іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Оскільки прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 01.01.2018 дорівнює 1762,00 грн, то неоподатковувана вартість новорічних подарунків в 2018 році складає 140,96 грн (1762 х 8 %) .*

Тобто, операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, а також квитків на новорічно -різдвяні заходи для дітей, що закуповуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій, щорічно в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року, звільняються від оподаткування ПДВ.

* Якщо вручення подарунків планується здійснити в січні 2019 року (з 01.01.2019 по 15.01.2019), то необхідно керуватись розміром прожиткового мінімуму встановленим на початок 2019 року.

Віськовий Збір та Єдиний внесок

Оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі і у вигляді подарунків регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс).

До розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема вартість дарунків, якщо вона не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Оскільки мінімальна заробітна плата (у розрахунку на місяць), встановлена на 01.01.2018 дорівнює 3723,00 грн, то вартість дарунків, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника у 2018 році складає 930,75 грн (3723,00 х 25 %).

Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:

дохід у вигляді вартості отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу;

дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу), у вигляді, зокрема вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.

При цьому, якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу, тобто з урахуванням коефіцієнта (у 2018 році – 1,2195).

Зверніть увагу, якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то вся їх вартість оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага.

Підпунктом 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Застосування коефіцієнта для військового збору не передбачено.

Таким чином, вартість дитячих новорічних подарунків у розмірі 930,75 грн не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.

Не є також базою нарахування єдиного внеску вартість дитячих новорічних подарунків, придбаних за рахунок коштів роботодавця для дітей працівників, відповідно до Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170.

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

1 тиждень ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

4 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

1 місяць ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

1 місяць ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

1 місяць ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

1 місяць ago