Зазвичай інформацію щодо ставок податків, зборів, встановлених кожним органом місцевого самоврядування в Україні, можна знайти на офіційному вебпорталі ДПС у рубриці «Ставки місцевих податків та зборів» за посиланням

Цю інформацію було оновлено і наведено в розрізі кожної області у файлі: «Зведена інформація про розмір та дату встановлення на відповідних територіях ставок місцевих податків і зборів, а також про встановлені податкові пільги, які будуть діяти у 2024 році». З нею можна ознайомитися тут.  

Яку саме інформацію можна знайти на сайті ДПС?

Інформація, яку отримано від органів місцевого самоврядування і розміщено на сайті ДПС, містить 8 додатків:

  • інформація щодо ставок та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (додаток 1);
  • ставки земельного податку та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 2);
  • ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 3);
  • ставки туристичного збору та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 4);
  • ставки збору за місця для паркування транспортних засобів та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 5);
  • перелік пільг з транспортного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 6);
  • ставки єдиного податку для платників єдиного податку першої групи (додаток 7);
  • ставки єдиного податку для платників єдиного податку другої групи (додаток 8).

Податківці наголосили: вони не наділені повноваженням здійснювати контроль за своєчасністю та правильністю прийняття органами місцевого самоврядування рішень про встановлення місцевих податків та зборів.

Якщо оновленої інформації за певним регіоном на сайті ДПС немає, платники податків для уточнення інформації щодо прийнятих рішень можуть звертатися до місцевої ради, на території якої перебувають об’єкти оподаткування. Або чекати на прийняття та оприлюднення відповідних рішень. 

За ПКУ така інформація у податківців теж має бути, і передати її мають самі місцеві ради.

Ставки місцевих податків встановлює місцева рада

Відповідно до п. 12.3 ПКУ сільськими, селищними, міськими радами та радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (далі – Ради), при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначені ст. 7 ПКУ з дотриманням критеріїв, встановлених розд. XII ПКУ для відповідного місцевого податку чи збору.

Якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.

У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, Рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм ПКУ із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.

Тож органи місцевого самоврядування у 2023 році могли не приймати рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У такому випадку у 2024 році:

  • єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі) справлятимуться із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2023 року,
  • податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір та земельний податок за лісові землі (у разі їх встановлення) – за ставками, що визначені у чинних попередніх рішеннях.

Зміна ставок місцевих податків та/або зборів, податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів потребує прийняття органом місцевого самоврядування нового рішення або внесення змін до чинного рішення.

Але згідно з пп. 12.3.8 ПКУ на період дії воєнного чи надзвичайного стану сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, мають право приймати рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів без застосування процедур, передбачених Законом №1160.

До того ж місцеві ради зобов’язані надсилати в електронному вигляді копії відповідних рішень до місцевих органів ДПС. А ті, своєю чергою, мають надсилати таку інформацію центральному податковому органу – ДПСУ. Він зобов’язаний оприлюднити таку інформацію на своєму сайті. Цього вимагає пп. 12.3.3 ПКУ.

Тож інформація на сайті ДПСУ має бути актуальною. Проте вона залежить від того, наскільки швидко місцеві ради визначаться з розміром ставок та пільг і повідомлять про це податківців.

При цьому відсутність оприлюднення нових ставок і пільг на сайті ДПСУ жодним чином не впливає на їх чинність. Тому якщо ви бачите, що інформація щодо ставок та пільг у вашому регіоні у 2024 році не змінилася, це може означати, що місцева рада їх просто не переглядала, і помилки тут немає. Проте ще раз підкреслимо: краще уточнити у представників місцевої ради.

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

3 дні ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

3 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

4 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

4 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

4 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

1 місяць ago