Консультації

Як оподатковується безоплатна передача товарів фізичній особі?

Податок на прибуток

У “малодохідників” та “високодохідників” у випадку безоплаткої передачі товарів фізособі не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку, а саме вартість переданого товару списується на операційні витрати – Дт 949 Кт 28.

ПДВ

Операції з безоплатної передачі товарів платником ПДВ згідно із вимогами ст. 185 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими пп. 188.1 ПКУ. Мінімальною базою для придбаних товарів є ціна придбання, а для самостійно виготовлених – звичайна ціна. 

У даному випадку складається дві податкові накладні, які реєструються в ЄРПН (п. 15 Порядку №1307): 

  • одна – на договірну вартість, яка дорівнює нулю;
  • друга – на суму перевищення вартості придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною операції, тобто на суму «мінбази» (з типом причини «15»).

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, дохід, отриманий платником податку у вигляді, зокрема вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни є додатковим благом.

При цьому пп. 165.1.39 ПКУ виводить зі складу оподаткованих ПДФО доходів фізичної особи негрошові подарунки, вартість яких не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року. У 2023 році ця межа встановлена в розмірі 1675,00 грн у розрахунку на місяць. Водночас, для цілей оподаткування вартість негрошового подарунка слід визначати за звичайними цінами (пп. 164.5 ПКУ). 

Тож, якщо фізособі безоплатно передають товар, то його вартість може перевищити цю межу. Тому із суми перевищення неоподаткованої межі, збільшеної на «натуральний» коефіцієнт (1,219512), слід утримати ПДФО як з додаткового блага (пп. 164.5, пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).

Крім того, дохід, отриманий платником ПДФО у вигляді додаткового блага, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Податковим агентом у разі безоплатної передачі товарів фізосіб є підприємство. Отже, підприємство має утримувати ПДФО та ВЗ з вартості переданого товару. 

Таку безоплатну передачу товару підприємство має відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, де неоподатковувану його частину вказують з ознакою доходу «160», а оподатковувану – за ознакою доходу «126».

Інших податків та зборів підприємство з безоплатної передачі товару фізособі не сплачує та звітності не подає. Фізособа при безкоштовному отриманні товару додаткових податків не сплачує та не подає декларацію про майновий стан і доходи, оскільки вона безкоштовно отримала товар від підприємства (податкового агента) (пп. 179.2 ПКУ).

Share
Опубліковано
Buhgalter

Recent Posts

Чи потрібно припиняти підприємницьку діяльність у разі мобілізації?

Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до частини 3 статті 39 Закону…

4 дні ago

Коли громадська організація має зареєстуватися платником ПДВ

ДПС у Львівській області розповідає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами…

4 дні ago

Реклами про IT багато, але чи варте воно уваги?

Хоча б раз на день кожна людина стикається з рекламою IT. Найбільше її в інтернеті,…

2 тижні ago

В Україні з’явилася платформа автоматичного розрахунку податку з інвестицій

Сервіс покликаний допомогти інвесторам фондового ринку швидко та в зручний спосіб згенерувати документи, необхідні для…

1 місяць ago

Почему аренда кулера и кофемашины выгоднее покупки: решение для современного офиса

В современном мире эффективность работы офиса напрямую зависит от условий, в которых работают сотрудники. Общий…

1 місяць ago

Що не так із бухобліком в Україні? Онлайн-бухгалтерія Dilovod запустила масштабне опитування серед бухгалтерів

На четвертому році повномасштабної війни український бізнес продовжує працювати в умовах, які потребують максимальної стійкості,…

2 місяці ago