Foto: Andriy Popov
Чинними нормативно-правовими актами України встановлено порядок призначення і виплати допомоги по вагітності та пологах: Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Закон України від 15.11.1996 р. №505/96-ВР «Про відпустки», Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» та іншими.
Кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів, жінкам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів).
Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги:
1. для працюючих жінок;
2. для жінок-підприємців;
3. для незастрахованих жінок.
Допомогу по вагітності та пологах мають виплатити за місцем роботи, у випадку якщо жінка має декілька місць роботи, вона має право на допомогу і за місцем роботи по сумісництву. Жінкам, які не застраховані в системі соцстрахування, допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання, жінки-підприємці мають право звернутися безпосередньо до територіальних органів Фонду соціального страхування України.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який наразі продовжено з 5 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Війна внесла свої корективи у людське життя. Багато працівників втратили зв’язок зі своїми роботодавцями з різних причин. Але держава продовжує піклуватись про свої громадян.
Якщо роботодавець не зміг опрацювати лікарняний листок та подати за ним заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування України у зв’язку з бойовими діями за місцем їх розташування, працівник може самостійно звернутись до Фонду для отримання лікарняних і декретних допомог.
Для цього застраховані особи мають звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду — за місцем тимчасового перебування внаслідок евакуації, за місцем реєстрації тощо.
Надання матеріального забезпечення відбувається відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України деяким категоріям застрахованих осіб, затвердженого постановою правління ФССУ від 24.01.2017 р. №8 (пункт 2.1).
Для призначення матеріального забезпечення застраховані особи мають мати при собі паперовий листок непрацездатності або е-лікарняний. Також варто підготувати копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків. За наявності також подаються інші документи, передбачені у Порядку. Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не потрібна.
Держпраці
Новейшие смартфоны требуют особого внимания к их сохранности из-за высокой стоимости и хрупкой конструкции. Качественный…
У світі стрімкої цифрової трансформації бізнесу компанії дедалі частіше відмовляються від традиційної телефонії на користь…
Головне управління ДПС у Миколаївській області повідомляє, що відповідно до частини 3 статті 39 Закону…
ДПС у Львівській області розповідає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами…
Хоча б раз на день кожна людина стикається з рекламою IT. Найбільше її в інтернеті,…
Сервіс покликаний допомогти інвесторам фондового ринку швидко та в зручний спосіб згенерувати документи, необхідні для…