Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як заповнити форму № Д5 за 2020 рік?
Консультації

Як заповнити форму № Д5 за 2020 рік?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Форму № Д5 подають за рік — не пізніше 09.02.2021 р.

Єдиноподатники за підсумками року ЄСВ не доплачують. Їм потрібно тільки розрахуватися за IV квартал, сплативши свій стандартний квартальний ЄСВ (не пізніше 19.01.2021 р.)*.

Загальносистемники платять трохи інакше. Протягом року вони чотири рази сплачують ЄСВ-аванси (зазвичай це 3 х 22 % х мінзарплата). А в кінці року розраховують свій річний ЄСВ у формі № Д5, віднімають із цієї суми вже сплачені ЄСВ-аванси і дивляться, скільки залишилося доплатити. Таку доплату варто зробити до подання форми № Д5 (можна навіть у день її подання).

Якщо ж за підсумками року доплачувати нічого (ФОП спрацював у збиток), то нічого не доплачуємо.

Якщо ж протягом року загальносистемник платив ЄСВ-аванси в сумі, більшій ніж мінімум (буває і так за бажанням), то може вийти так, що навіть за IV квартал 2020 року уже платити нічого не потрібно.

Ключові рядки

Що зазначаємо

Титульний аркуш

Реквізит 4

Зазначайте КВЕД саме основного виду діяльності. Використовуйте при цьому КВЕД-2010 (він же ДК 009:2010)

Реквізит 6

Не забудьте поставити «Х» у першій графі відповідного рядка (ФОП на загальній системі чи на спрощеній)!

Якщо протягом року ФОП змінював більше одного разу систему оподаткування, то при заповненні звіту в паперовій формі в нього можуть виникнути проблеми із заповненням цього реквізиту. Адже діюча форма № Д5 дозволяє зафіксувати в ній тільки один період перебування на кожній із систем оподаткування.

Тобто якщо ФОП, припустимо, у першому кварталі був на загальній системі, а потім перейшов на єдиний податок — проблем із заповненням реквізиту 6 титульного аркуша немає.

А ось якщо він, наприклад, у першому кварталі був загальносистемником, у другому-третьому — єдиноподатником, а в четвертому знову перейшов на загальну систему, то заповнити коректно реквізит 6 титульного аркуша форми № Д5 неможливо.

Податківці зазвичай пропонують в такому випадку заповнювати період перебування на загальній системі — весь рік (з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р.), а на єдиному податку — власне період роботи на спрощенці (у нашому прикладі: з 01.04.2020 р. по 30.09.2020 р.) — ІПК від 24.10.2018 р. № 4530/ІПК/15-32-13-01-10. Але цю рекомендацію краще узгоджувати через ІПК.

Якщо такого бажання немає — подайте форму № Д5 в електронному вигляді (з використанням електронного підпису). Там під загальну систему, на відміну від паперової форми, вже «забито» два рядки.

Щоправда, якщо податківці прийматимуть форму № Д5 на папері за 2020 рік на оновленому бланку (з урахуванням наказу Мінфіну № 670), то цієї проблеми не буде. Бо там уже буде додано другий рядок для загальної системи.

Зверніть увагу! Якщо ФОП зареєструвався всередині місяця, тут зазначаємо перше число цього місяця (а не фактичну дату держреєстрації). Бо ЄСВ сплачуємо за весь місяць повністю (тому весь місяць іде і до стажу, і до форми № Д5).

Те ж саме стосується й зняття з держреєстрації чи виходу на пенсію. Навіть якщо це трапилось протягом місяця, все одно як кінець періоду зазначаємо останній день відповідного місяця (а не фактичний день зняття з держреєстрації чи день виходу на пенсію).

Якщо не врахувати цей нюанс, звіт не буде прийнято

Реквізит 7

проставте відмітку «Х» у комірці «початкова»

Реквізит 8

проставте відмітку про таблицю, що подається (зазвичай це таблиця 1). Якщо таблицю 2 не подаєте, то в паперовому варіанті Звіту проставляєте прочерк, а в електронній формі поле залишаєте незаповненим

Таблиця 1

Графа 2

Проставляємо:

— код «5» у тих місяцях, протягом яких ФОП перебував на загальній системі оподаткування;

— код «6» у тих місяцях, протягом яких ФОП перебував на єдиному податку;

— прочерк в паперовому звіті (або залишаємо поле пустим в електронному звіті), якщо в цьому місяці ФОП ще не зареєструвався або вже знявся з держреєстрації чи вийшов на пенсію

Графа 3

Єдиноподатник.

Вказуємо самостійно визначену суму доходу, з якої ФОП сплачував ЄСВ. Ця сума не може бути менша за мінзарплату і більша за максимальну величину бази нарахування ЄСВ відповідного місяця (15 мінзарплат). У 2020 році:

1) мінзарплата становила:

— 4723 грн з січня по серпень;

— 5000 грн з вересня по грудень;

2) 15 мінзарплат (максимальний дохід для нарахування ЄСВ):

— 70845 грн з січня по серпень;

— 75000 грн з вересня по грудень.

Важливо! Ця сума доходу не має жодного стосунку до суми доходу, заявленої в Книзі обліку доходів (і витрат) / декларації з єдиного податку

Загальносистемник.

Вказуємо середньомісячний дохід (прибуток). Щоб його розрахувати, ділимо річний чистий дохід ФОПа(прибуток), заявлений у декларації про доходи (графа 3 рядка 10.8 декларації), на кількість місяців 2020 року, в яких ФОП перебував на загальній системі. Важливо! Ділимо саме на кількість місяців 2020 року, в яких ФОП перебував на загальній системі, — тобто з урахуванням тих місяців, в яких діяло «карантинне» звільнення від сплати ЄСВ «за себе»!

Зазначимо, що такий механізм розрахунку ЄСВ для загальносистемників прописаний у п. 3 розд. III Інструкції № 449*.

Тобто навіть якщо протягом року у ФОПа на загальній системі були як прибуткові місяці, так і збиткові, але за підсумками року отримано прибуток, то за всіма місяцями в графі 3 буде одна й та ж середньомісячна сума чистого доходу.

При цьому фактичні місячні підсумки чистого доходу з Книги обліку доходів і витрат для заповнення форми № Д5 за 2020 рік жодного значення не мають.

Якщо ж 2020 рік загалом був нульовий/збитковий, то за всіма місяцями в графі 3 стоятиме 0,00.

Що стосується «сплячих» ФОПів, які подають форми № Д5 за 2017 — 2020 роки для списання ЄСВ-боргів, то податківці радять їм у графі 3 зазначати прочерки (треба розуміти, в паперовій формі; а в електронці — нулі або взагалі нічого) (бо діяльність вони взагалі не вели) — категорія 201.06 ЗІР

Графа 4

Єдиноподатник.

Переносимо дані з графи 3 форми № Д5.

Важливо: за місяцями «березень», «квітень» та «травень» ставимо прочерки (на папері, в електронці — нічого не ставимо)!

Бо в 2020 році діяло карантинне звільнення від ЄСВ протягом цих місяців (п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ). Воно було безумовне: немає різниці, працював ФОП чи простоював, були в нього наймані працівники чи ні, в якій він групі знаходився і чим займався — ЄСВ все одно можна було не платити. Ба більше, ці місяці мають бути автоматично враховані в стаж так, начебто ФОП сплатив за них мінімальний ЄСВ (на це є пряма норма в законі — п. 14розд. XV Закону № 1058).

Якщо ви продублюєте в графі 4 дані графи 3 по місяцях «березень», «квітень» та «травень», податківці будуть вважати, що ви добровільно вирішили сплатити ЄСВ за карантинні місяці, і виправитися не дадуть .

Якщо ж ви хочете сплатити ЄСВ більше мінімуму (в тому числі за березень — травень 2020 року), це не заборонено. Достатньо вказати відповідну суму в графах 3 та 4. Але зауважте, що в цьому випадку ви не зможете скористатися карантинним звільненням .

До речі, єдиноподатники групи 1 (абсолютно всі) ставлять прочерк (на папері, в електронці — нічого не ставлять) у графі 4 ще й по грудню (тобто по березню, квітню, травню, грудню)! Бо для них діяло звільнення від ЄСВ ще й за грудень 2020 року (в стаж грудень має бути зараховано повністю, так само, як і березень — травень — п. 145.1 розд. XV Закону № 1058).

Тут поки що бачимо, що на практиці звіти з пустою графою 4 за груднем система не приймає. Тобто ще не встигли налаштувати програмне забезпечення під останні нововведення для єдиноподатників групи 1.

Тому єдиноподатникам групи 1, якщо звіт прийнятий не буде, не потрібно відразу панікувати. Спробуйте здати його ще раз — через день-два.

Ще такий момент. Навіть якщо ви вже сплатили ЄСВ за звільнені «карантинні» місяць/місяці (березень-травень, грудень), але при цьому хочете скористатися карантинним звільненням від ЄСВ, у графі 4 (і 6) за такими місяцями ставте прочерки (на папері, в електронці — нічого не ставте). Тоді ці кошти продовжать враховуватися у вас за особовим рахунком як переплата.

Приклад заповнення таблиці 1 форми № Д5 за 2020 рік у єдиноподатника наведено наприкінці статті

Загальносистемник.

Зазначаємо дохід, відображений у графі 3, з урахуванням мінімальної і максимальної величин бази нарахування ЄСВ у розрізі місяців звітного року. Тобто якщо в графі 3 сума доходу:

1) нижче мінімальної зарплати 2020 року, то у графі 4 зазначаємо суму мінімальної зарплати:

— 4723 грн з січня по серпень;

— 5000 грн з вересня по грудень;

2) вище за максимальну величину бази нарахування ЄСВ (15 мінзарплат), то у графі 4 зазначаємо максимальну величину бази нарахування ЄСВ:

— 70845 грн з січня по серпень;

— 75000 грн з вересня по грудень;

3) вище за мінімальну зарплату, але нижче 15 мінзарплат, графа 4 = графа 3 (переносимо значення з графи 3 без змін).

Будьте уважні: за місяцями «березень», «квітень» та «травень» ставимо прочерки (на папері, в електронці — нічого не ставимо)! Бо у 2020 році протягом цих місяців діяло карантинне звільнення від ЄСВ. Воно однаково стосувалося як єдиноподатників (див. вище), так і загальносистемників. Місяці з березня по травень 2020 року йдуть у стаж автоматично (у силу прямої норми закону — п. 14розд. XV Закону № 1058).

Крім того, загальносистемники, у яких згідно з Книгою обліку доходів і витрат чистий дохід за грудень 2020 року ≤ 0, при цьому вони відповідають усім вимогам до ФОП — одержувачів «карантинної» допомоги 8000 грн за Законом України

від 04.12.2020 р. № 1071-IX**, мають право не платити ЄСВ за грудень (п. 916 розд. VIII Закону про ЄСВ). Проте в цьому випадку грудень до стажу не зараховується . Тож якщо стаж вам неважливий і ви маєте підстави скористатися цим звільненням, ставте прочерк (на папері, в електронці — нічого не ставте) за рядком «грудень» графи 4***.

Приклад заповнення таблиці 1 для загальносистемника ви знайдете наприкінці статті.

Знову-таки, навіть якщо ви вже сплатили ЄСВ за звільнені «карантинні» місяць/місяці (березень-травень, грудень), але при цьому хочете скористатися карантинним звільненням від ЄСВ, у графі 4 (і 6) за такими місяцями ставте прочерки (на папері, в електронці — нічого не ставте).

Що стосується сплячих ФОП, які списують ЄСВ-борги відповідно п. 915 розд. VIII Закону про ЄСВ, то вони в графі 4 повинні зазначати мінзарплату відповідного місяця:

— 2017 рік — 3200,00 грн;

— 2018 рік — 3723,00 грн;

— 2019 рік — 4173,00 грн;

— 2020 рік — 4723,00 грн (з січня по серпень) і 5000,00 грн (з вересня по грудень).

Причому по рядках «березень», «квітень» та «травень» 2020 року варто поставити прочерки (на папері, в електронці — нічого не ставимо) через карантинне звільнення.

Таблиця 1 за 2020 рік заповнюється по місяць зняття з держреєстрації

Графа 5

проставляємо ставку ЄСВ — 22,00

Графа 6

зазначаємо суми нарахованого ЄСВ у розрізі місяців звітного року. Їх знаходимо так: показник графи 4 множимо на ставку ЄСВ (22 %) і ділимо на 100.

Не звертайте увагу на формулу в назві графи 6 таблиці 1, вона наведена з помилкою. Щоправда, в оновленій формі № Д5 (наказ Мінфіну № 670) помилку виправили.

Якщо в графі 4 за певними рядками у вас стоять прочерки (в електронці — нічого не стоїть), то ставте прочерки (в електронці — нічого не ставте) і в графі 6 тих же рядків (зокрема, за березень, квітень, травень, грудень 2020 року)

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

*** Так радять заповнювати форму № Д5 самі податківці (rv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/445972.html). При цьому графу 3 за ці місяці заповнюємо за звичайними правилами.

Приклад 1. Таблиця 1 форми № Д5 в єдиноподатника груп 1 — 3 (електронна)

Місяць

Код

категорії

ЗО

Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / Самостійно визначена сума доходу / Частка розподіленого доходу

Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини

Розмір

єдиного

внеску

Сума

нарахованого

єдиного

внеску

(графа

3 х графа 4)

1

2

3

4

5

6

Січень

6

4723,00

4723,00

22,00

1039,06

Лютий

6

4723,00

4723,00

22,00

1039,06

Березень

6

4723,00

 

22,00

 

Квітень

6

4723,00

 

22,00

 

Травень

6

4723,00

 

22,00

 

Червень

6

4723,00

4723,00

22,00

1039,06

Липень

6

4723,00

4723,00

22,00

1039,06

Серпень

6

4723,00

4723,00

22,00

1039,06

Вересень

6

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Жовтень

6

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Листопад

6

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Грудень

6

5000,00

5000,00*

22,00

1100,00*

Усього

 

57784,00

43615,00**

 

9595,30***

* Єдиноподатник групи 1 у цих комірках теж нічого не ставить (на папері — ставить прочерки).

** Для єдиноподатника групи 1 відповідно до 38615,00.

*** У єдиноподатника групи 1 відповідно до 8495,30.

Приклад 2. Таблиця 1 форми № Д5 у загальносистемника (електронна)

Припустимо, ФОП увесь рік (12 місяців) був на загальній системі і заробив 60000 грн чистого доходу. Тому в кожному рядку графи 3 він запише 60000 : 12 = 5000,00 грн.

Місяць

Код

категорії

ЗО

Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації / Самостійно визначена сума доходу / Частка розподіленого доходу

Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини

Розмір

єдиного

внеску

Сума

нарахованого

єдиного

внеску

(графа

3 х графа 4)

1

2

3

4

5

6

Січень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Лютий

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Березень

5

5000,00

 

22,00

 

Квітень

5

5000,00

 

22,00

 

Травень

5

5000,00

 

22,00

 

Червень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Липень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Серпень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Вересень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Жовтень

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Листопад

5

5000,00

5000,00

22,00

1100,00

Грудень

5

5000,00

5000,00*

22,00

1100,00*

Усього

 

60000,00

45000,00*

 

9900,00*

* Якщо ФОП підпадає під критерії звільнення за грудень (див. вище в таблиці) та хоче скористатися звільненням, то в графах 4 та 6 нічого не пишемо (на папері — ставимо прочерки). Тоді «Усього» за графою 4 — 40000,00, за графою 6 — 8800,0

40 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки

Наша розсилка

Реклама

X