Головна » Бухгалтеру » Консультації » Благодійна фіндопомога: оподаткування
Консультації

Благодійна фіндопомога: оподаткування

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.

Цільова фіндопомога

Цільовою є благодійна допомога, яка надається під визначені умови та напрями її витрачання. Нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення  умов або напрямів витрачання.

Цільову благодійну фіндопомогу, що надається в будь-якій сумі на підставі пп. «а» пп. 170.7.4 Податкового кодексу резидентами-юрособами закладам МОЗ для компенсації вартості платних послуг на лікування платника податків або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, осіб з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, у якої один із батьків є особою з інвалідністю.

Також фіндопомога може виділятися на лікування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки тощо. Слід зазначити, що така цільова фіндопомога може бути спрямована на придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів тощо). При цьому не може бути використана на косметичне лікування, протезування зубів дорогоцінними металами, фарфором тощо, а також на лікування залежності (алкогольної, тютюнової).

Сума цільової благодійної допомоги, надана відповідно до пп. 170.7.4 ПК, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків. Відповідно, така фіндопомога не підлягає обкладенню ПДФО і військовим збором. Крім того, на суму фіндопомоги не нараховуватиметься ЄСВ на підставі п. 13 розд. II Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170.

Порядок обкладення цільової благодійної фіндопомоги податком на прибуток залежить від статусу отримувача такої допомоги.

Так, якщо платник податку на прибуток перераховує безповоротну фіндопомогу:

  1. особам, які не є платниками цього податку (крім фізосіб), – необхідно збільшити фінрезультат до оподаткування на суму перерахованої безповоротної фіндопомоги;
  2. неприбутковій організації, унесеній до Реєстру неприбуткових організацій протягом звітного (податкового) періоду, – тоді фінрезультат податкового (звітного) періоду підлягає коригуванню у бік його збільшення на суму допомоги, яка перевищує 4 % оподатковуваного доходу попереднього звітного року (фінрезультат збільшується на суму такого перевищення);
  3. безпосередньо фізособі – финрезультат до оподаткування коригуванню не підлягає.

Нецільова фіндопомога

Не включається до оподатковуваного доходу та не оподатковується сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз.1 п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України, встановленого на 1 січня такого року :

у 2018 році – 2470 грн.,

у 2019 році – 2690 грн.,

у 2020 році – 2940 грн. ( п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170  ПКУ.

Ця норма не поширюється на профспілкові виплати своїм членам, умови звільнення яких від оподаткування передбачені п.п.165.1.47 п.165.1 ст.165 ПКУ.

Благодійник – юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності. А саме наприклад у формі 1ДФ із ознакою “169”.

У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника – фізичної чи юридичної особи, платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, установлений абзацом першим п.п.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ.

На суму перевищення граничного розміру безповоротньої фіндопомоги нараховуються податки – ПДФО 18% та ВЗ 1,5%


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X