Головна » Бухгалтеру » Консультації » Бухгалтер підприємства у ролі касира
Консультації

Бухгалтер підприємства у ролі касира

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

 Доволі часто на бухгалтера покладають обов’язки касира. Однак, чи може бухгалтер водночас із основною роботою виконувати ще й обов’язки касира?

Так, це можливо, але за належного оформлення.

     Питання щодо організації готівкових розрахунків, у т.ч. обов’язків касира, урегульовано Постановою Правління НБУ від 15.12.04 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (далі Положення № 637). Касир, відповідно до законодавства України, несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей.        Відповідно до п. 4.8 Положення № 637, обов’язки касира може виконувати інша особа.        Підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов’язків можуть покладати відповідно до письмового розпорядження керівника на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність.

   Отже, законодавством не визначено прямої заборони працівнику підприємства суміщати посади бухгалтера й касира. Але при цьому з таким працівником обов’язково укладається договір про повну матеріальну відповідальність.

  Відповідно до ст. 135і КЗпП, письмові договори про повну матеріальну відповідальність можуть бути укладені з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади чи виконують роботи, безпосередньо пов’язані зі зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням під час виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт визначено в Переліку № 447, який діє на території України відповідно до Постанови Верховної Ради України № 1545.

   При тому, що Перелік № 447 не містить посади бухгалтера, у розділі І (абз. 2) зазначено, що договір про повну матеріальну відповідальність може укладатися із касирами, а також іншими працівниками, які виконують обов’язки касирів (див.лист Мінсоцполітики від 29.04.2013 р. № 61/06/186-13, додаток 7).        Тобто на підставі п. 4.8 Положення № 637 договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено з бухгалтером (головним бухгалтером), якщо він виконує обов’язки касира (постійно або тимчасово), на підставі письмового наказу (розпорядження) керівника. Саме такого висновку дійшло Мінсоцполітики у своєму листі від 15.10.2007 № 250/06/186-07 (додаток 8).

   Отже, можна зробити висновок: для того аби бухгалтер міг виконувати обов’язки касира, у разі якщо посада касира не передбачена штатним розкладомпідприємства, це слід оформити документально в такий спосіб:        – видати письмове розпорядження про покладання обов’язків касира на бухгалтера;

 – унести зміни до посадової інструкції бухгалтера, доповнивши її обов’язками касира;

  – укласти з бухгалтером договір про повну матеріальну відповідальність як касиром щодо приймання, зберігання та видачі готівки й цінностей;

  – розглянути питання про зміну окладу бухгалтера у зв’язку з покладанням на нього обов’язків касира чи встановлення доплати.

По материалам: Миколаївська обласна рада професійних спілок

15 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X