Головна » Бухгалтеру » Консультації » ДФСУ презентувала нові правила блокування ПН/РК
Консультації

ДФСУ презентувала нові правила блокування ПН/РК

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Новації, які запропоновані ДФС для реалізації в системі блокування податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК), в десятки разів зменшать кількість зупинених документів”. Про це повідомив директор Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем Микола Чмерук під час засідання Громадської ради при ДФС. 

Він зазначив, що запропонований ДФС підхід до побудови нової системи блокування ПН значно відрізняється від тієї моделі, яка працювала минулого року. Так, раніше податкова накладна проходила два етапи, перший з яких був «відсікаючий», коли ПН відповідала критеріям та реєструвалася. Якщо накладна не проходила цей етап, вона перевірялась на «пересорт» (проведення сумнівних операцій, за результатами яких може бути сформований фіктивний податковий кредит). 

Нова система аналізу ПН/РК має чотири етапи: 

  • відсікаючий;
  • контроль наявності ознак ризиковості платника податку;
  • моніторинг відповідності показникам, яким визначається позитивна податкова історія платника;
  • перевірка ризиковості здійснення операцій, тобто контроль наявного «пересорту». 

 

«Ми вважаємо, що ця конструкція буде суттєво зменшувати кількість податкових накладних, які будуть зупинятися. Вже проведені попередні розрахунки та тестування роботи даної системи, які підтвердили, що кількість податкових накладних, які були зупинені у минулому році, при застосуванні критеріїв нової системи зменшиться в десятки разів», – підкреслив Микола Чмерук. 

 

1 етап. Так, до «відсікаючих» ознак, за якими податкова накладна не буде проходити перевірку на критерії ризиковості платника чи ризиковості операцій, віднесені: 

  • операції з постачання товарів (послуг) кінцевому споживачу та/або які звільнені від оподаткування; 
  • обсяг постачання менше 500 тис.грн. та якщо керівник є директором менше ніж у 3-х платників ПДВ; 
  • податкове навантаження більше 3%. 

2 етап. ПН перевіряється, чи виписана вона платником податків, який визначений як ризиковий. «Критерії ризикового платника податків ми намагалися виписати так, щоб вони однозначно вказували на платника, який займається «пересортом». Власне, це – платник податків, зареєстрований на викрадені, втрачені документи, зареєстровані на підставних осіб тощо», – зазначив Микола Чмерук. 

3 етап. Якщо платник податків не внесений до переліку ризикових платників, він перевіряється на наявність позитивної історії. Показники, за якими визначається позитивна податкова історія, за словами посадовця, виписані достатньо широко, завдяки чому кількість податкових накладних, яка не буде зупинятися у зв’язку з впровадженням нової системи значно збільшиться.

Серед таких показників, зокрема, загальна сума сплати ЄСВ та податків і зборів становить більше 5 млн грн, наявність власних (орендованих) земельних ділянок понад 200 га або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності площею не менше 0,5 га, торгівля однаковими товарами. 

4 етап. І лише у разі невідповідності всім вищезазначеним критеріям буде робитися перевірка ризиковості  здійснення операції. 

Окремо Микола Чмерук розповів про запровадження дворівневої системи прийняття рішень: «Якщо у минулому році рішення приймалися лише комісією центрального апарату, то сьогодні в регіонах вже створені комісії, які будуть приймати рішення щодо заблокованих накладних. Центральний апарат буде мати можливість переглядати рішення регіональних податкових органів лише по тих платниках, обсяг операцій за якими перевищує 30 млн грн, але знову ж таки всі рішення будуть формуватися в регіонах»

Таблиці платників податків також будуть прийматися регіональними органами.  

Зверніть увагу: Всі таблиці, які були прийняті в минулому році, будуть актуальними та  використовуватимуться і при реалізації нової системи. 

«Ще одна новизна даної системи – це безумовність прийняття рішення після п’яти днів, тобто якщо протягом п’яти днів не прийнято жодного рішення, то така податкова накладна буде автоматично зареєстрована», – зазначив Микола Чмерук. 

Тобто, якщо не буде прийнято рішення за заблокованими ПН протягом п’яти днів, то їх мають реєструватися автоматично.

40 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X