Головна » Бухгалтеру » Консультації » Дії платника у разі порушення контрагентом термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН
Консультації

Дії платника у разі порушення контрагентом термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Податківці роз’яснили що робити платнику податку на додану вартість, якщо продавець товарів/послуг зареєстрував з порушенням термінів або взагалі не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні і таким чином унеможливив формування податкового кредиту з ПДВ по операції.

Документом, який посвідчує право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, вважається податкова накладна, складена платником за такими операціями та зареєстрована в ЄРПН, зобов’язання за якою включені до податкової декларації відповідного звітного періоду. Тож при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Це передбачено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

У разі порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою(додаток 8 до податкової декларації з ПДВ) на такого продавця. Таке право зберігається за покупцем протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Також відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПКУ суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації,відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше:

  • ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних;
  • для платників податку, що застосовують касовий метод, — ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Додані до заяви копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку платник — скаржник надає в паперовому вигляді до державної податкової інспекції за місцем обліку.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення державною податковою інспекцією документальної позапланової перевірки продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за відповідною операцією.

Перевірка проводиться протягом 15 календарних днів з дня надходження заяви із скаргою платника — покупця товарів/послуг. Дана норма діє з 1 січня 2016 року.

Щодо відповідальностіособи, що зареєструвала з порушенням термінів або взагалі не зареєструвала в ЄРПН податкові накладні. Відповідно до ст. 1201ПКУ у разі порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН до платника податку застосовуються штрафні санкції, що можуть сягати до 50% від суми ПДВ у таких податкових накладних, в залежності від кількості протермінованих днів.

Крім того податківці наголошують на обов’язковості подання платником, контрагент якого порушив терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН заяви зі скаргою на факт несвоєчасної реєстрації або не реєстрації податкових накладних та копій первинних документів, що підтверджують факт отримання (сплати) таких послуг до податкової декларації з ПДВ. Якщо платник, який у зв’язку з порушенням продавцем товарів/послуг термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН має проблеми із формуванням податкового кредиту, не скористається правом подати заяву зі скаргою протягом визначеного граничного періоду у 365 днів,ДФС не матиме підстави для проведення документальної позапланової перевірки по з’ясуванню достовірності та повноти нарахування зобов’язань з ПДВ за відповідною операцією.

(за матеріалами ГУ ДФС у Черкаській області)


Поділіться з друзями - підтримайте проект