Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП 2 група у періоді звільнення від сплати ЄП у зв’язку з відпусткою/ хворобою отримав дохід від підприємницької діяльності: які наслідки?
Консультації

ФОП 2 група у періоді звільнення від сплати ЄП у зв’язку з відпусткою/ хворобою отримав дохід від підприємницької діяльності: які наслідки?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Чи є порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування ФОП – платником ЄП першої або другої груп, яка не використовує працю найманих осіб, якщо у періоді звільнення від сплати ЄП у зв’язку з відпусткою або хворобою вона отримала дохід від підприємницької діяльності, та чи може контролюючий орган в такому випадку анулювати реєстрацію платника ЄП та оподаткувати такий дохід за ставкою ЄП у розмірі 15 відсотків?

  Відповідно до п. 295.5 ст. 295 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі (п.п. 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 ПКУ).

Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

 Пунктом 296.1 ст. 296 ПКУ визначено, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, зокрема, першої і другої груп, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Читати по темі:  Всі постанови МОЗ Головного санітарного лікаря України стосовно карантинних обмежень для підприємців

Зокрема, облік доходів може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абзац перший п. 44.1 ст. 44 ПКУ)  

Враховуючи викладене, вся сума доходу, отриманого під час відпустки або хвороби фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку, в готівковій та безготівковій, матеріальній або нематеріальній формі відображається в обліку доходів, який ведеться у довільній формі, та податковій декларації платника єдиного податку.

При цьому така фізична особа – підприємець зобов’язана сплатити єдиний податок за ставками та в порядку, визначеному ПКУ.  

Крім того, відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема у разі:

  • подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, – в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
  •      припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем, відповідно до закону – в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
  • у випадках, визначених п.п. 298.2.3 п. 298.2 та п.п. 298.8.6 п. 298.8 ст. 298 ПКУ.

  Згідно з п. 299.11 ст. 299 ПКУ у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої – третьої груп вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Читати по темі:  Національний банк скасував норму про перерахування коштів з рахунків ФОПів після сплати податків і зборів

  Зважаючи на викладене, анулювання реєстрації платника єдиного податку проводиться у разі порушення платником єдиного податку вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ.

Також, відповідно до п. 300.1ст. 300 ПКУ платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до ПКУ за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.

 

ЗІР 107.01.03


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

травень, 2021

X