Головна » Бухгалтеру » Консультації » ФОП : нагальні питання та відповіді ДПС. РРО, ставки податку, звітність…
Консультації

ФОП : нагальні питання та відповіді ДПС. РРО, ставки податку, звітність…

Поділіться з друзями - підтримайте проект

За яких умов фізичні особи – підприємці можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп з 01.01.2021?

До платників єдиного податку , які відносяться до першої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

До платників ЄП другої групи належать ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам ЄП та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  1.  не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  2. обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

До платників ЄП третьої групи належать ФОП, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Вимоги для застосування ФОП першої – третьої груп платників ЄП наведені у п. 291.4 ст. 291 ПКУ.

Разом з цим умови, відповідно до яких ФОП не можуть бути платниками ЄП першої – третьої груп, зазначені у п. 291.5 ст. 291 Кодексу.

Які ставки єдиного податку встановлені для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої-третьої груп?

Ставки єдиного податку

для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року – 10% від прожит. мінімуму для працездатних осію (для 2021 року це 227 грн\міс)

другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року – 20% від МЗП (для 2021 року це 1200 грн\міс)

третьої групи – у відсотках до доходу (відсоткові ставки) – 5% від доходу,та 3% від доходу для ФОП-платників ПДВ.

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць в межах визначених Податковим кодексом України.
Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється ст 293 ПКУ.

В яких випадках ФОП – платники ЄП не застосовують РРО та/або ПРРО з 01.01.2021?

  1.  не застосовують ФОП – платники єдиного податку першої групи;
  2.  не застосовують ФОП – платники єдиного податку другої – четвертої груп (з 1 січня 2021 року), за визначених умов Податковим кодексом.

 РРО/ПРРО мають застосовувати підприємці, які здійснюють:

  1.  реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  2.  реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
  3.  реалізацію ювелірної продукції.

В який термін та за якою формою фізичні особи – підприємці подають звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування самі за себе?

Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до контролюючих органів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску  самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.
Звітним періодом є календарний рік.

Звіт подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, із зазначенням типу форми «початкова».

Чи потрібно новоствореній ФОП або ФОП, яка перейшла із/на спрощену систему оподаткування, подавати квартальну податкову декларацію про майновий стан і доходи?

Фізична особа – підприємець, яка зареєстрована протягом року в установленому законом порядку, або переходить на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перейшла із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, подає податкову декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного року, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на (перехід із) спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Який термін подання платниками єдиного податку першої і другої груп декларації платника єдиного податку та які строки сплати податку?

Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду. А саме протягом 60 к. д. після закінчення звітнього періоду.
Платники подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного ПКУ, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої груп (фізичні особи – підприємці), або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів.
Сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені ПКУ.

Чи звільняються від сплати ЄВ за себе фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які одночасно є найманими працівниками (застрахованими особами)?

Фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та не менше розміру мінімального страхового внеску.

ДПС


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

вересень, 2021

X