Головна » Бухгалтеру » Консультації » Касова дисципліна – порушувати не можна, кара не відворотня!
Консультації

Касова дисципліна – порушувати не можна, кара не відворотня!

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

ДФС У К.О. зауважує, останнім часом почастішали випадки порушення касової дисципліни при оформленні відповідних касових документів при оприбуткуванні або видачі готівкових коштів у касах (з кас) підприємств. А саме:

  •  відсутність підписів уповноваженої особи, особи, що отримала кошти,
  • зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок без її оприбуткування у касі підприємства,
  • відсутність обліку на АЗС тощо.

Обов’язковість підписів та інші вимоги до порядку оформлення касових операцій та документів встановлені пунктом 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320.

Також нерідко фіксуються випадки несвоєчасного (не у день надходження) оприбуткування готівкових коштів у касовій книзі – порядок та вимоги щодо оприбуткування та видачі готівкових коштів визначені пунктом 2 Положення. Так, згідно з підпунктом 2.6 пункту 2 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.

Збільшується і кількість випадків порушення порядку ведення обліку товарів у продажу, при реалізації паливно-мастильних матеріалів через мережу автозаправних /автогазозаправних станцій (пунктів).

Це, зокрема, відсутність змінного звіту оператора АЗС за формою 17-НП. Обов’язковість ведення та наявність такого звіту передбачено вимогами Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496.

За такі порушення згідно з чинним законодавством передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій:

  1. за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки – у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
  2. за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах – у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

А у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.

У разі не оприбуткування (неповного та /або несвоєчасного) готівки в книзі доходів та витрат до приватних підприємців, в тому числі платників єдиного податку – фізичних осіб, органи ДФС застосовують штрафні санкції відповідно до вимог Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95-ВР «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Ще нагадування. Кошти (аванс) відрядженому працівникові повинні видаватися перед від’їздом у відрядження. Якщо працівник отримав аванс на відрядження і не виїхав, то він повинен протягом трьох банківських днів з дня прийняття рішення про відміну поїздки повернути до каси підприємства зазначені кошти. При цьому, у разі неповернення таким працівником протягом трьох банківських днів авансу на відрядження, сума коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, включається до оподатковуваного доходу такого працівника(оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%).

2 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X