Головна » Бухгалтеру » Консультації » Лікарняні та декретні для ФОП: які умови отримання?
Консультації

Лікарняні та декретні для ФОП: які умови отримання?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Фізичні особи – підприємці (далі – ФОП), які здійснюють сплату єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) відповідно до Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» мають право на отримання лікарняних та декретних виплат за рахунок Фонду соціального страхування України (далі – Фонд).

Таке право за ними закріплене частиною 1 статті 19 Закону України від 23.09.1999 р. №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

У відомстві зазначають, якщо ФОП має заборгованість зі сплати ЄСВ, допомогу від Фонду він не отримає.

Підставою для виплати лікарняних та декретних виплат є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров’я, яка його видала ФОП.

При цьому, у графі «місце роботи» такого листка потрібно вказати, що це ФОП, і її прізвище. Такий листок непрацездатності має зберігатися у ФОП. I розраховувати суму виплат, а також звертатися за фінансуванням до Фонду підприємцю доведеться самостійно.

За рахунок Фонду лікарняні оплачують лише з шостого дня непрацездатності, а декретні виплачують за всі дні перебування в декреті.

У відомстві нагадали, що згідно з п. 9 – 10 розд. VIII Закону про ЄСВ у зв’язку з карантином всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ за березень, квітень, травень 2020 року та додатково платники єдиного податку за грудень 2020 року – травень 2021 року. Проте відповідно до п. 14-5 розділу XV Закону № 1058 такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Враховуючи зазначене, такі ФОПи мають право за вказані періоди отримати соціальні виплати.

Утримувати податки з отриманих лікарняних та декретних виплат ФОПу не потрібно. Обов’язок щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військового збору – 1,5 %, їх сплату до бюджету покладено на Фонд. (Але в Києві, ФСС цього не робить, та перераховує повні суми, зазначені в заяві-розрахунку! А банк, згідно із інструкцією №435 все одно не пропустить перерахунку коштів із рахунку соцвиплат, без сплати податків, тому ФОП все одно має сам нарахувати та утримати із соцвиплат податки. – прим. ред.)

На суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується. (Тут проблема саме в Приватбанку, вони категорично не пропускають платежі, мова про виплати, котрі належать самому ФОП, а не його найманому працівнику! Це викликає подив , як мінімум, не справедливість та недолугість роботи банку, як максимум. Але вихід є! Просто потрібно зазначити в коментарі до платежу, що податок ЄСВ сплачено за ті місяці, за корті відбулись нарахування та виплати від ФСС за лікарняні, та прикласти копії платіжок про сплату ЄСВ. Це пояснення самого банку, щоправда усне, телефоном, але працює. А інший варіант- просто оплатити, як того вимагає інструкція 435 , 1\5 частину від суми соцвиплати ФСС, а потім просто зарахувати це собі в оплату поточну, як щомісячну (щоквартальну) оплату ЄСВ – прим. ред.)

У відомстві наголошують, ФОП має право отримувати за рахунок Фонду соцстрахування лікарняні та декретні виплати, якщо він сплачує ЄСВ та не має заборгованості.

 

Вісник ДПС


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

вересень, 2021

X