Норми законодавства про індексацію зарплати врегульовано двома нормативними актами:

  • Закон про індексацію;
  • Порядок №1078.

Ми й тоді вказували, що це не стосується попередніх періодів.

У прийнятому основу законопроєкті про Держбюджет  призупинення індексації не буде! Але, базовим місяцем для індексації у 2024 році буде січень!

Дійсно, ст. 38 проєкту Закону про держбюджет на 2024 рік встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для  індексації всіх видів доходів населення буде проводитися наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Тобто базовим місяцем для індексації всіх видів доходів населення вирішили встановити січень 2024 року. А перший місяць, який братиметься до розрахунку проценту індексації, буде лютий 2024 року.  Докладніше й на прикладах ми обов’язково розповімо про це вже наступного року, ближче до дати, коли треба буде здійснювати цю індексацію!

Доля суми індексації, заробленої до 2023 р.

Тож з 2024 року має відновитися дія Закону про індексацію та відповідно Порядку №1078. Але в проєкті Держбюджету-2024 нічого не вказується про індексацію за періоди до 1 січня 2023 року. 

Вона мала зберігатися за працівниками: такої думки були фахівці Мінекономіки. Якщо бути абсолютно точними, то фахівці міністерства говорили так: протягом 2023 року за працівником зберігається сума індексації заробітної плати та грошового забезпечення, яка виникла за період до січня 2023 року.

І ось тепер – нова зміна! І що тепер фахівці Мінекономіки казатимуть про індексацію в 2024 році і чи згадуватимуть про інфляцію з попередніх років, наразі невідомо. Скоріш за все (якщо ця норма Держбюджету-2024 увійде в остаточну редакцію закону) про індекси інфляції за попередні роки всі просто забудуть (як і про фіксовану індексацію, яка залишилася з попередніх років, теж). Однак, почекаємо офіційних роз’яснень.