Головна » Бухгалтеру » Новини законодавства » Національний банк зберіг чинні обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках
Новини законодавства

Національний банк зберіг чинні обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
14.12.2016 прес-реліз

Національний банк України подовжив чинні тимчасові обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках у зв’язку з наявністю ризиків для цінової та фінансової стабільності.

Зокрема, продовжують діяти такі обмеження як обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб на рівні 65%; 120-денний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів; одноденний строк резервування гривні для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку; заборона на дострокове погашення кредитів від нерезидентів; купівля готівкової валюти фізичними особами на суму до 12 тис. гривень в день;  ліміт на зняття готівки з валютного рахунку на суму до 250 тис. гривень в день тощо.

Насамперед, посилилися ризики для досягнення цілі з інфляції у 2017 році, зазначив заступник Голови Національного банку Олег Чурій. По-перше, зросла невизначеність внаслідок посилення політичної напруги. По-друге, підвищилася ймовірність затримки надходження офіційного фінансування через повільне впровадження заходів, передбачених спільною програмою України з МВФ.

Крім того, сьогодні існують короткострокові системні ризики для фінансової стабільності, пов’язані із можливим невиконанням окремими банками програм капіталізації за результатами діагностичного обстеження.

В подальшому, у разі зниження зазначених ризиків та за наявності  сприятливих передумов на грошово-кредитному і валютному ринках та в українській економіці в цілому, Національний банк планує продовжити поступово пом’якшувати тимчасові обмеження, встановлені даною постановою. Цей процес проходитиме відповідно до презентованої на початку грудня цього рокуконцепції нової моделі валютного регулювання, а також дорожньої карти із її запровадження. Нагадуємо, цільова модель валютного регулювання є не лише більш ліберальною порівняно з поточною, а й також відповідає міжнародній практиці – директиві ЄС 88/361/ЄЕС про вільний рух капіталу – та Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Водночас, щоб не створювати у учасників ринку хибних календарних орієнтирів щодо процесу лібералізації, Національний банк прийняв рішення зробити безстроковою постанову Правління НБУ “Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України”. Тобто ця постанова буде діяти до моменту скасування останнього з антикризових обмежень.

Строк дії не буде встановлюватися для всіх обмежень, окрім двох, максимальний строк дії яких обмежено Законами України “Про Національний банк України” та “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”. Мова йде про обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті та граничний строк для розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів. Відповідно, ці дві вимоги встановлюються на строк 6 місяців до 15 червня 2017 року та можуть бути змінені достроково або подовжені у разі необхідності.

“Безстроковість цієї постанови не означає, що Національний банк відмовляється від подальшої валютної лібералізації. Навпаки, ми проводжуємо йти проголошеним шляхом. Але, приймаючи рішення про послаблення певних вимог, Національний банк орієнтується не на строки відповідної тимчасової постанови, а на наявність належних передумов. Тому ми вирішили прибрати календарні строки, які могли невірно тлумачитися учасниками ринку як часові орієнтири у процесі валютної лібералізації”, – пояснив Олег Чурій.

Окреслені зміни встановлено постановою Правління Національного банку “Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України” від 13 грудня 2016 року № 410. Постанова набуває чинності з 16 грудня 2016 року.

Джерело: НБУ


Поділіться з друзями - підтримайте проект