Головна » Бухгалтеру » Консультації » Не виплачують зарплату при звільненні – скаржіться до відповідних органів чи суду!
Консультації

Не виплачують зарплату при звільненні – скаржіться до відповідних органів чи суду!

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Нажаль, не зважаючи на численні штрафи та залякування нечесні роботодавці все ще зловживають і скрутним економічним становищем окремо взятих людей, і ситуації в цілому, та “працевлаштовують” робітників не офіційно. 

Безумовно в даній ситуації – це ризик в першу чергу для робітника. Вас можуть звільнити будь-якої миті без виплати заробітньої плати за відпрацьований час. Або ви працевлаштувались офіційно, але заробітна плата у вас не вся офіційна, тобто офіційною є лише її незначна, часто визначена законодавством “мінімалка” і ту велику частину зарплати при звільненні вам не виплачують  Що в такій ситуації робити?

За порадами Держуправління праці у Черкаській області – звертатись до суду!

Відповідно до статті 232 Кодексу законів про працю України  безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються спори працівників про оформлення трудових відносин у разі виконання ними роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи. Якщо Ви вважаєте свої права порушеними, для їх поновлення Ви маєте право звернутися до суду.

У разі встановлення органом, що розглядає трудовий спір, трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи, приймається рішення про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати, та про нарахування і сплату відповідно до законодавства податку на доходи фізичних осіб та суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановлений період роботи.

При підтвердженні фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податків – на роботодавця накладаються фінансові санкції відповідно до статті 265 КЗпПУ у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Що рекомендуємо ми:

 1. Ви можете поскаржитися на нечесного роботодавця до податкового органу за місцем реєстрації суб’єкта господарювання. Наприклад, за умисне ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана його сплачувати, якщо таке діяння призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн-8500 грн) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування коштів у великих розмірах, – караються штрафом від п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (8500-34000) або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  Особа, яка вперше вчинила діяння, звільняється від кримінальної відповідальності якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування чи страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодувала шкоду, завдану фондам загальнообов’язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня). Більш того, ДФС України як раз нещодавно відрапортувала про успіхи у викритті нечесних роботодавців, а це значить що ваша заява не залишиться без уваги.

 2. Скаржитися до місцевого органу Держуправління праці.

  Скарга на роботодавця має місце бути, якщо порушуються права в рамках трудового кодексу:

  • несвоєчасна виплата зарплати;
  • трудова діяльність, не підкріплена спеціальним договором;
  • неоплачувану понаднормову працю;
  • неправильний прорахунок днів відпочинку і відпустки;
  • недотримання трудових норм;
  • недофінансування лікарняного та відпустки, якщо на підприємстві виплачується чорна зарплата;
  • дискримінація по відношенню до вагітним жінкам і молодим матерям і т. д.

   На що звернути увагу?

   Як показує практика, усні повідомлення або емоційні висловлювання в бік начальства завжди залишаються нерозглянутими. Держуправління праці буде аналізувати ситуацію виробничу ситуацію, якщо співробітник зміг подати скаргу на керівництво. Особа, у якої обмежуються права, має відстоювати свій громадянський мінімум. Не треба думати про те, що написати скаргу до вищестоящого органу та настукати – це однакові і непристойні речі.

   Для складання документа не потрібні спеціалізовані знання, головне – слідувати типовим формам поводження. Якщо лист надсилається анонімно, можна послатися на територіальний відділ праці, який і буде звернення.

   Позапланова перевірка проводиться тільки в тому випадку, якщо працівник буде писати ключові атрибути:

   • ПІБ;
   • поштова адреса (для отримання відповідей);
   • дата відправки та підпис;
   • контактний телефон.

   Треба написати гранично ясно і коротко причину свого звернення. Можна додатково послатися на документи, що демонструють допущені порушення керівництва. Якщо по даній справі проходять свідки, то їх можна вказати анонімно. Реєстрація такого звернення буде здійснена протягом трьох днів після отримання, а строк розгляду скарги не перевищує 25-30 днів.

  Всім власникам підприємств та їх посадовим особам відомі зміни законодавства в сфері відповідальності за порушення трудового законодавства. Захмарні штрафні санкції та і просто раптова перевірка, можливо, допоможе зрозуміти нечесному роботодавцю, що оплата відпрацьованого часу – це менші втрати ніж розбірки із держорганами. Можливо, ситуація саме ваша не буде кричущою, але орган повинен відреагувати на скаргу робітника на роботодавця та влаштувати останньому перевірку. А перевірка – це завжди стрес. Ми вже писали неодноразово про те, які важелі застосовувати при перевірці, але захист прав простої людини нам теж видається вагомим. Адже не всі власники бізнесу чесні та “пухнасті”. Проте і випадки бувають різними. 

 

34 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X