Відповідно до статті 18 Закону України «Про Національний банк України» на посаду Голова Національного банку призначається та звільняється Верховною Радою України за поданням Президента України.

Згідно із статтею 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить призначення на посаду та звільнення з посади Голови НБУ за поданням Президента України.

При цьому, єдиний, хто може прийняти рішення про відставку Голови НБУ та унести до Верховної Ради України  пропозицію щодо кандидатури на зазначену посаду  є  Президент України.

Враховуючи викладене, виникає законодавча необхідність уточнення строку, протягом якого Президент України повинен розглянути та прийняти рішення стосовно поданої заяви Голови НБУ про відставку із займаної посади. Оскільки,  може виникати ситуація, за якої, особа, яка виявила бажання піти у відставку із займаної посади Голови НБУ та подала відповідну заяву, але, без відповідного рішення Президента, не може цього зробити, оскільки  Президент, з тих чи інших причин, не розглядає зазначену заяву. У такому випадку можна говорити про трудову експлуатацію особи, що є неприйнятним явищем у незалежній, демократичній, соціальній та правовій державі.

Прикладом із зазначеної проблематики є наступне: 10 квітня 2017 року Голова НБУ Гонтарєва В. О. офіційно повідомила про те, що звернулася до Президента України із заявою про відставку, тим самим, виявила бажання залишити обійману нею посаду. При цьому, з моменту офіційного звернення Голови НБУ до Президента України пройшло п’ять місяців, але жодного рішення із зазначеного питання не було прийнято.

Тому, необхідно врегулювати таку прогалину, та визначити строк, протягом якого Президент України розглядатиме заяву про відставку Голови НБУ, у випадку, передбаченому пунктом 2 частини восьмої статті 18 Закону України «Про Національний банк України».

Народні обранці пропонують внести зміни до вище згаданих законів, згідно із якими президент розглядає заяву про відставку голови НБУ протягом 15 днів та вносить нову кандидатуру на пост Голови НБУ чи В.О. Голови НБУ, а якщо у відповідний термін не вноситься нова кандидатура Президентом країни, то цю функцію на себе бере Верховна Рада України, тобто народні депутати рекомендують кандидатуру на посаду Голови НБУ.

Відповідний законопроект №7101 вже зареєстровано у ВРУ та розглянутий профільним комітетом ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності та рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект щодо уточнення строків призначення та звільнення Голови Національного банку України.

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

2 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

2 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

2 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

2 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

3 тижні ago

Як подати заяву на реєстрацію шлюбу через Дію?

Раніше оформлення шлюбу було складним і тривалим процесом. Однак тепер усе змінилося – подати заяву…

3 тижні ago