Головна » Бухгалтеру » Консультації » Обчислення та нарахування транспортного податку для фізичних осіб: питання-відповіді
Консультації

Обчислення та нарахування транспортного податку для фізичних осіб: питання-відповіді

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
Зміст Сховати

Що є об’єктом оподаткування транспортним податком?    

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року  (п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПКУ).

Хто є платником  транспортного податку?

 Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п.п.267.2.1 п. 267.2  ст.267 є об’єктами оподаткування (п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПКУ)..

Що є базою оподаткування транспортним податком?

Базою оподаткування транспортним податком є легковий автомобіль, з року випуску якого минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПКУ).

Яка ставка оподаткування транспортним податком?

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до п.п.267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПКУ.

Хто визначає  вартість легкових автомобілів для зясування об’єкта оподаткування транспортним податком?

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального (п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПКУ).

Де платник податків може отримати інформацію про перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати?

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року Міністерство  економічного розвитку і торгівлі України на своєму офіційному веб-сайті розміщує перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального (п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПКУ).

Який контролюючий орган обчислює суми транспортного податку  для фізичних осіб?

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування транспортним податком фізичних осіб здійснюється органом державної фіскальної служби за місцем реєстрації платника податку (п.п.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПКУ).

Яка інформація є підставою для обчислення та нарахування органами державної фіскальної служби  транспортного податку?

Органи державної фіскальної служби  при обчисленні та нарахуванні сум транспортного податку використовують інформацію, отриману від органів внутрішніх справ, які  зобов’язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об’єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.Форма подачі інформації встановлюєтьсяцентральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.п.267.6.3 п.267.6 ст.267ПКУ).

Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми відомостей, необхідних для розрахунку транспортного податку» від 16.06.2015 №563 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №583) затверджено форму відомостей, необхідних для розрахунку транспортного податку за місцем реєстрації об’єкта оподаткування (форма Л).

Яким чином платник податків – фізична особа  дізнається про нараховану йому суму транспортного податку?

Платнику податків – фізичній особі орган фіскальної служби  за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити (п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПКУ).

По об’єктах оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Як розраховується транспортний податок у разі зміни власника легкового автомобіля протягом року?

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року, податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (п.п.267.6.5 п.267.6 ст.267 ПКУ).

За об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу(.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 ПКУ).

Як обчислюється транспортний податок у разі спливуп’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року?

У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років (п.п. 267.6.7 п.267.6 ст.267 ПКУ).

Які дії повинен вчинити платник податку у разі отримання податкового/податкових повідомлень-рішень про сплату суми/сум податку у якому виявлено недостовірні дані, що послужили підставою для нарахування податку ?

Фізичні особи – платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:

а) об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;

б) розміру ставки податку;

в) нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема, документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому новее податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (п.п.267.6.10 п.267.6 ст.267 ПКУ).

В які терміни сплачується транспортний податок фізичними особами?

Транспортний податок сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п. 267.8.1 п.267.8 ст.267 ПКУ).

Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (п.п.267.7.1 п.267.7 ст.267 ПКУ).

ДФС


Поділіться з друзями - підтримайте проект