Головна » Бухгалтеру » Консультації » Облік ПДВ під час перебування на спецгрупі ЄП (2%) і після (перехідні операції)
Консультації

Облік ПДВ під час перебування на спецгрупі ЄП (2%) і після (перехідні операції)

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
Підприємство під час перебування на спецгрупі ЄП (2%) придбаває товари з ПДВ. Частину товарів продасть під час перебування на спецгрупі ЄП, частину — після повернення на загальну систему і поновлення ПДВ. Як обліковувати ПДВ у таких ситуаціях?
 

Платники спецгрупи ЄП (2%) звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ розуміється, що для платників ЄП спецгрупи (2%) зупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період перебування у спецгрупі (див. пп. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ).

Це означає: якщо платник спецгрупи ЄП придбаває товари з ПДВ, такий ПДВ не відноситься до податкового кредиту. А продаж товарів здійснюється без нарахування податкового зобов’язання з ПДВ.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до складу первісної вартості придбаних запасів включається, в тому числі, сума непрямих податків, які не відшкодовуються підприємству.

ПДВ належить до непрямих податків. Під час війни він не відшкодовується платникові спецгрупи ЄП (не формується податковий кредит). Тому сума такого ПДВ збільшує первісну вартість товарів, придбаних під час перебування на спецгрупі ЄП.

Наприклад, якщо підприємство, перебуваючи на спецгрупі ЄП, придбало товар на суму 800,00 грн, у т. ч. ПДВ — 333,33 грн, то первісна вартість цього товару буде 800,00 грн.

У бухгалтерському обліку придбання товару буде відображено проведеннями:

  • Д-т 28 К-т 631 — 800,00 грн (придбано товар, у тому числі ПДВ — 333,33 грн);
  • Д-т 631 К-т 311 — 800,00 грн (оплачений товар).

У разі продажу цього товару в період перебування на спецгрупі ЄП за, наприклад, 1300,00 грн ПДВ не нараховується.

Дохід від продажу становитиме 1300,00 грн, собівартість проданого товару — 800,00 грн. Прибуток від продажу — 500,00 грн (1300,00 – 800,00).

Якщо підприємство повернеться на загальну систему оподаткування з поновленням реєстрації платником ПДВ, то в разі продажу товарів, придбаних під час перебування на спецгрупі ЄП, на такі товари в загальному порядку потрібно буде нараховувати ПДВ.

Датою виникнення податкового зобов’язання з постачання товарів буде дата першої події — отримання оплати чи відвантаження товарів (див. п. 187.1 ПКУ).

Причому на нарахування податкового зобов’язання з ПДВ не впливає той факт, що товари придбавалися під час перебування на спецгрупі ЄП і підприємство за цими товарами не скористалося правом на податковий кредит, включивши вхідний ПДВ до первісної вартості товару.

Наприклад, якщо товар, собівартість якого ми визначили вище, продаватиметься після повернення на загальну систему та поновлення статусу платника ПДВ за, наприклад, 1560,00 грн, у т. ч. ПДВ — 260,00 грн, у бухобліку такий продаж відображають бухгалтерськими проведеннями:

  • Д-т 361 К-т 702 — 1560,00 грн (продано товар);
  • Д-т 702 К-т 641 — 260,00 грн (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Д-т 702 К-т 791 — 1300,00 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Д-т 902 К-т 28 — 800,00 грн (списано собівартість проданого товару);
  • Д-т 791 К-т 902 — 800,00 грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати);
  • Д-т 311 К-т 361 — 1560,00 грн (отримано оплату).

Як видно з проведень, ПДВ при придбанні товару 333,33 грн, що включено до первісної вартості товару, у складі такої собівартості зменшить фінрезультат до оподаткування (Д-т 791 К-т 902). Такий ПДВ не буде віднесено до складу ПК.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X