Головна » Бухгалтеру » Консультації » Облік податкового кредиту під час перебування на спец-ЄП (2%) і після
Консультації

Облік податкового кредиту під час перебування на спец-ЄП (2%) і після

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email
Підприємство під час перебування на спец-ЄП (2%) придбаває товари з ПДВ. Частину товарів продасть під час перебування на спец-ЄП, частину – після повернення на загальну систему і поновлення ПДВ. Як обліковувати ПДВ в таких ситуаціях?
 

Платники спец-ЄП (2%) звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою (див. пп. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ).

Це означає, що якщо платник спец-ЄП придбаває товари з ПДВ, такий ПДВ не відноситься до ПК. А продаж товарів здійснюється без нарахування ПЗ з ПДВ.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до складу первісної вартості придбаних запасів включається в тому числі сума непрямих податків, які не відшкодовуються підприємству.

ПДВ відноситься до непрямих податків. Воно не відшкодовується платнику спец-ЄП. Тому сума такого ПДВ збільшує первісну вартість товарів, придбаних під час перебування на спец-ЄП.

Наприклад, якщо підприємство під час перебування на спец-ЄП придбало товар на суму 800,00 грн., в т.ч. ПДВ 333,33 грн, то первісна вартість цього товару буде 800,00 грн.

В бухгалтерському обліку придбання товару буде відображено проведеннями:

  • Дт 28 Кт 631 – 800,00 грн (придбано товар, в тому числі ПДВ 333,33 грн);
  • Дт 631 Кт 311 – 800,00 грн (оплачений товар).

При продажу цього товару в період перебування на спец-ЄП за, наприклад, 1300,00 грн. ПДВ не нараховується.

Дохід від продажу складе 1300,00 грн, собівартість проданого товару 800,00 грн. Прибуток від продажу – 500,00 грн (1300,00 – 800,00).

Якщо підприємство повернеться на загальну систему оподаткування, з поновленням реєстрації платником ПДВ, то продаючи товари, придбані під час перебування на спец-ЄП, на такі товари в загальному порядку потрібно буде нараховувати ПДВ.

Датою виникнення ПЗ з постачання товарів буде дата першої події – отримання оплати чи відвантаження товарів (див. пп. 187.1 ПКУ).

Причому на нарахування ПЗ з ПДВ не впливає той факт, що товари придбавалися під час спец-ЄП і підприємство за цими товарами не скористалося правом на ПК, включивши вхідний ПДВ до первісної вартості товару.

Наприклад, якщо товар, собівартість якого ми визначили вище, продаватиметься після повернення на загальну систему та поновлення статусу платника ПДВ за, наприклад, 1560,00 грн, в т.ч. ПДВ – 260,00 грн, в бухобліку такий продаж відображають бухгалтерськими проведеннями:

  • Дт 361 Кт 702 – 1560,00 грн (продано товар);
  • Дт 702 Кт 641 – 260,00 грн (нараховано ПЗ з ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 1300,00 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 28 – 800,00 грн (списана собівартість проданого товару);
  • Дт 791 Кт 902 – 800,00 грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати);
  • Дт 311 Кт 361 – 1560,00 грн (отримана оплата).

Як видно з проведень, ПДВ при придбанні товару 333,33 грн, що включено до первісної вартості товару, у складі такої собівартості зменшить фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 902). Такий ПДВ не буде віднесено до складу ПК.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X