Головна » Бухгалтеру » Податковий облік » Оренда приміщення у фізособи: правила оподаткування
Податковий облік

Оренда приміщення у фізособи: правила оподаткування

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Документальне оформлення оренди приміщення.

В першу чергу слід заключити договір оренди (додатково див. гл. 58 (§1, §5) ЦКУ та статті 283 — 292 ГКУ), в якому зазначати податковий статус сторін, який у майбутньому впливає на податкові наслідки юрособи-орендаря.

Відповідно до ст. 793 ЦКУ, договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі. При цьому якщо такий договір укладається строком на 3 роки і більше, він підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, якщо договір укладено на строк не менш як три роки (ст. 794 ЦКУ).

Передачу приміщення в оренду оформляюють актом приймання — передачі у двох примірниках. Затвердженої форми такого акта не має, тому підприємство вправі розробити свою форму.

На нараховані суми орендного платежу на практиці складають акти, хоча виходячи з норм ЦКУ оренда не є послугою. Проте, складання такого документа не є помилковим.

Порядок утримання та сплати ПДФО та військового збору.

Оскільки орендодавцем є фізична особа, то податковим агентом у такому разі виступає саме підприємство-орендар відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ.

При цьому об’єктом оподаткування ПДФО є розмір орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Нюанси встановлення вартості оренди приміщення та оприлюднення рішення селищної ради про її вартість розглянуто у консультації: Нюанси встановлення вартості оренди приміщення та оприлюднення рішення селищної ради про її вартість.

Відповідно до пп. 170.1.4 ПКУ доходи у вигляді орендної плати оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18%. Також такі доходи ще й підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.

Відповідно до пп. 168.1.2 ПКУ податковий агент одночасно під час виплати орендного платежу повинен сплатити ПДФО та військовий збір. Якщо оподатковуваний дохід виплачується готівкою з каси податкового агента – орендаря, податок та військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) згідно з пп. 168.1.4 ПКУ.

Якщо суму орендного платежу за договором визначено у розмірі 1000 грн, відповідно при нарахуванні такого платежу слід утримати:

  • ПДФО за ставкою 18%, що буде складати 180 грн;
  • військовий збір за ставкою 1,5%, що буде складати 15 грн.

Тож  орендодавець на руки отримує 805 грн.

Щоб орендодавець отримав оренду плату у розмірі 1000 грн, слід у договорі зазначати суму, яка б включала суму утриманого ПДФО та військового збору (1000 / (1-(0,18-0,015)). У такому разі у договорі потрібно було прописати суму 1242,24 грн.

Враховуючи, що фізособа-орендодавець не є підприємцем ПДФО та військовий збір підприємству-орендарю потрібно сплатити  до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням, згідно з ч. 2 ст. 64 Бюджетного кодексу.

Якщо оренда нараховується, але не виплачується своєчасно, слід пам’ятати, що ПДФО та відповідно й військовий збір потрібно сплатити у цьому випадку не пізніше 30 к. д., наступних за місяцем нарахування доходу, відповідно до п. 168.1.5 ПКУ.

Зверніть увагу! ЄСВ при виплаті орендного платежу, не нараховується. Відносини, що виникають при укладенні договору оренди, не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг і не можуть вважатись відносинами в рамках цивільно-правового договору.

Відображення орендної плати у ф. №1ДФ.

Підприємство-орендар відображає нарахований та виплачений дохід у вигляді орендної плати за орендоване нерухоме майно та інформацію щодо утримання та перерахування до бюджету ПДФО і військового збору у формі №1ДФ. У розд. І ф. №1ДФ такий дохід слід відобразити за ознакою доходу «106».


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка