Податковий облік

Оренда приміщення у фізособи: правила оподаткування

Документальне оформлення оренди приміщення.

В першу чергу слід заключити договір оренди (додатково див. гл. 58 (§1, §5) ЦКУ та статті 283 — 292 ГКУ), в якому зазначати податковий статус сторін, який у майбутньому впливає на податкові наслідки юрособи-орендаря.

Відповідно до ст. 793 ЦКУ, договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі. При цьому якщо такий договір укладається строком на 3 роки і більше, він підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, якщо договір укладено на строк не менш як три роки (ст. 794 ЦКУ).

Передачу приміщення в оренду оформляюють актом приймання — передачі у двох примірниках. Затвердженої форми такого акта не має, тому підприємство вправі розробити свою форму.

На нараховані суми орендного платежу на практиці складають акти, хоча виходячи з норм ЦКУ оренда не є послугою. Проте, складання такого документа не є помилковим.

Порядок утримання та сплати ПДФО та військового збору.

Оскільки орендодавцем є фізична особа, то податковим агентом у такому разі виступає саме підприємство-орендар відповідно до пп. 170.1.2 ПКУ.

При цьому об’єктом оподаткування ПДФО є розмір орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Нюанси встановлення вартості оренди приміщення та оприлюднення рішення селищної ради про її вартість розглянуто у консультації: Нюанси встановлення вартості оренди приміщення та оприлюднення рішення селищної ради про її вартість.

Відповідно до пп. 170.1.4 ПКУ доходи у вигляді орендної плати оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18%. Також такі доходи ще й підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.

Відповідно до пп. 168.1.2 ПКУ податковий агент одночасно під час виплати орендного платежу повинен сплатити ПДФО та військовий збір. Якщо оподатковуваний дохід виплачується готівкою з каси податкового агента – орендаря, податок та військовий збір сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) згідно з пп. 168.1.4 ПКУ.

Якщо суму орендного платежу за договором визначено у розмірі 1000 грн, відповідно при нарахуванні такого платежу слід утримати:

  • ПДФО за ставкою 18%, що буде складати 180 грн;
  • військовий збір за ставкою 1,5%, що буде складати 15 грн.

Тож  орендодавець на руки отримує 805 грн.

Щоб орендодавець отримав оренду плату у розмірі 1000 грн, слід у договорі зазначати суму, яка б включала суму утриманого ПДФО та військового збору (1000 / (1-(0,18-0,015)). У такому разі у договорі потрібно було прописати суму 1242,24 грн.

Враховуючи, що фізособа-орендодавець не є підприємцем ПДФО та військовий збір підприємству-орендарю потрібно сплатити  до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням, згідно з ч. 2 ст. 64 Бюджетного кодексу.

Якщо оренда нараховується, але не виплачується своєчасно, слід пам’ятати, що ПДФО та відповідно й військовий збір потрібно сплатити у цьому випадку не пізніше 30 к. д., наступних за місяцем нарахування доходу, відповідно до п. 168.1.5 ПКУ.

Зверніть увагу! ЄСВ при виплаті орендного платежу, не нараховується. Відносини, що виникають при укладенні договору оренди, не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг і не можуть вважатись відносинами в рамках цивільно-правового договору.

Відображення орендної плати у ф. №1ДФ.

Підприємство-орендар відображає нарахований та виплачений дохід у вигляді орендної плати за орендоване нерухоме майно та інформацію щодо утримання та перерахування до бюджету ПДФО і військового збору у формі №1ДФ. У розд. І ф. №1ДФ такий дохід слід відобразити за ознакою доходу «106».

Share
Опубліковано
Buhgalter
Мітки: орендаПДФО

Recent Posts

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

7 днів ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

2 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

2 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

2 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

2 тижні ago

Як подати заяву на реєстрацію шлюбу через Дію?

Раніше оформлення шлюбу було складним і тривалим процесом. Однак тепер усе змінилося – подати заяву…

2 тижні ago