Головна » Бухгалтеру » Консультації » Оренда власного авто підприємством у Директора
Консультації

Оренда власного авто підприємством у Директора

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Для того аби взяти в платне користування автомобіль у фізособи, зазвичай оформлюють договір найму (оренди) (ст.ст. 759, 798 Цивільного кодексу України). Його укладають у письмовій формі (ст. 799 ЦКУ).

Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо орендодавець — фізособа-підприємець, договір оренди можна нотаріально не посвідчувати. Про це свідчить і судова практика, скажімо, постанова ВСУ від 18.12.2012 р. № 3-66г 12с12.

Зокрема, під час розгляду справи про законність укладення договору оренди автомобіля за участю фізосіб-підприємців у простій письмовій формі без нотаріального посвідчення суд зазначив: положення ч. 2 ст. 799 ЦКУ не можуть бути застосовані до цих спірних правовідносин.

Суд наголошує на тому, що в такому випадку фізособи-підприємці за правовим статусом прирівняні до юридичних осіб, а отже — нотаріально посвідчувати цей договір не обов’язково. Про це прописано й у п. 2.11 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. № 12.

Щоправда, у контролерів може бути інша точка зору.

У договорі серед іншого треба зазначити про періодичність нарахування орендних платежів: щомісяця, щокварталу, за півріччя тощо. А також слід обумовити документальне підтвердження нарахування орендної плати (оформлення актів наданих послуг) і зазначити, чи має право орендар проводити ремонти/поліпшення орендованого об’єкта.

Щодо укладення договору — якщо в оренду автівку надає директор.

 Під час підписання договору оренди у ситуації, коли орендодавець є також директором підприємства, рекомендуємо передати право підпису іншій особі.

На практиці доволі поширеними щодо цього запитаннями є такі:

Чи треба фізособі, яка здає в оренду автомобіль, реєструватися підприємцем?

Ні, не обов’язково, фізособа може здавати автомобіль в оренду, не будучи підприємцем.

Підтверджують це й податківці. У роз’ясненні з категорії 103.09 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) вони зазначили:

«Відповідно до ст.ст. 319 і 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у т.ч. для здійснення підприємницької діяльності.

Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 р. IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ без реєстрації орендодавця фізичною особою  підприємцем».

Розмір орендної плати?

Розмір орендної плати сторони встановлюють за домовленістю (ст. 632 ЦКУ). Тобто, орендуючи автомобіль у фізособи, сторони мають право встановити будь-яку ціну (адже вона не підлягає держрегулюванню). Це випливає з норм ст. 44 Господарського кодексу України, ст. 632 ЦКУ, ст.ст. 10, 11 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 р. № 5007-VI.

Застерігаємо: не варто укладати договір оренди з явно заниженою сумою, наприклад — 1 грн. Існує ризик визнання договору недійсним через незацікавленість у досягненні реальних правових наслідків під час укладення правочину (ч. 5 ст. 203 ЦКУ). Адже по суті договір оренди за 1 грн «прикриває» договір позички.

Увага!: недійсність договору передбачає необхідність повернення сторін договору в їх первинний, тобто переддоговірний стан. Однак фізично повернути «користування майном» неможливо. Тому договір оренди може бути визнаний недійсним лише в майбутньому (див. постанову ВГСУ від 03.08.2010 р. № 18/418).

Чи може бути зацікавленість податківців у визнанні такого дешевого договору оренди недійсним?

Відверто кажучи — саме у цій ситуації малоймовірне бажання контролерів через суд визнавати договір недійсним. Але теоретично ризик є.

Документальне оформлення

Акт приймання-передачі авто

Факт передання майна в найм засвідчують первинним документом. Як правило, складають акт приймання-передачі. За основу беруть форму Акта приймання-передачі основних засобів (типова форма № ОЗ-1). Акт мають підписати обидві сторони договору оренди.

Чи необхідно арендодавцю подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи

В даному питання податківці визначились згідно норм ПКУ. Стосовно оренди точно – ні. А от при продажу – так, якщо це більше одного разу на рік!

Відповідно до абзацу третього п. 173.1 ст. 173 ПКУ дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його ринкової вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Враховуючи вищевикладене, якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, то такий дохід відповідно до п. 173.2 ст. 173 ПКУ не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку. Подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.


Поділіться з друзями - підтримайте проект