Головна » Бухгалтеру » Консультації » ПДВ та помилково перераховані кошти на рахунок — позиція ДФС
Консультації

ПДВ та помилково перераховані кошти на рахунок — позиція ДФС

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області у своєму листі від 12.05.2017 р. № 151/ІПК/10/04-36-12-01-16 роз’яснило щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за грошовими коштами, помилково зарахованими контрагентом на поточний рахунок підприємства у разі їх повернення на рахунок контрагента у 5-денний термін.

По-перше, податківці акцентують, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПК України (згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України).

Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (згідно пункту 187.1 статті 187 ПК України):

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів.

Тобто, якщо між підприємствами існують договірні відносини щодо постачання товарів/послуг, то на дату надходження коштів на банківський рахунок у платника податку відповідно до статті 187 ПКУ виникають податкові зобов’язання з ПДВ.

Під помилковим списанням/зарахуванням коштів розуміється списання/зарахування коштів, унаслідок якого з вини банку або клієнта відбувається їх списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача (пункт 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22).

Відповідно до статті 6 Указу Президента України від 16.03.1995 р. № 227/95 підприємства незалежно від форм власності мають повертати платникам у п’ятиденний термін помилково зараховані на їхні рахунки кошти. Якщо власник рахунку не повернув у зазначений термін помилково одержані кошти, то їх повернення має здійснюватись у загальному претензійно-позовному порядку.

Читати по темі:  ПОРЯДОК ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (постанова КМУ від 22.02.16)

Тобто, грошові кошти, помилково зараховані на поточний рахунок підприємства, не підлягають оподаткуванню ПДВ у разі виконання наступних умов:

1) відсутність договірних відносин між суб’єктами господарювання,

2) повернення коштів у встановлений для таких випадків 5-денний термін.

Врахувавши зазначені положення, фіскали дійшли правильного висновку, що у випадку якщо договірні відносини щодо постачання товарів/послуг між суб’єктами господарювання відсутні, то отримані неналежним отримувачем кошти, які повернуто у встановлені терміни, не підлягають оподаткуванню ПДВ.

Вищезгадана позиція ДФС України також викладена на Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «База знань» в підкатегорії 101.05.

Насамкінець, фіскали роблять висновок, що у разі відсутності договірних відносин між суб’єктами господарювання та повернення помилково зарахованих на поточний рахунок коштів у встановлений для таких випадків 5-денний термін, податкові зобов’язання з ПДВ у платника податку не виникають.

В іншому випадку, тобто, у разі якщо договірні відносини щодо постачання товарів/послуг наявні, то на дату надходження коштів платник податку; на вимогу положенням пункту 201.1 статті 201 ПК України, зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПК України термін.

Беручи до уваги вищевказані умови, контролери підкреслюють необхідність застосування статті 192 ПК України, якою регламентовано порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ.

Так, відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН податкових накладних.

Читати по темі:  Пусті податкові декларації не подаються

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача — платника ПДВ, підлягає реєстрації в ЄРПН:

• постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

• отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Таким чином, якщо між платниками податку існують договірні відносини щодо постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) товарів/послуг на дату зарахування коштів на поточний рахунок повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Водночас, на дату повернення коштів такий постачальник має обов’язок скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити податкові зобов’язання після реєстрації отримувачем такого розрахунку в ЄРПН.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Мітки

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

один × три =

Наша розсилка

Опитування

Якою бухгалтерською програмою ви користуєтесь?

Випадкова цитата

Когда долго не убирают урожай, он гниет. Но если все время откладывать дела, их становится только больше

ПДВ та помилково перераховані кошти на рахунок — позиція ДФС

Час читання: <1 min
0

Поділитися з другом