Головна » Російська агресія » Податок з обороту для єдинників 3 групи
Ініціативи законотворців Російська агресія

Податок з обороту для єдинників 3 групи

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Завдяки Закону від 15.03.2022 р. № 2120-ІХ підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ доповнено п. 9. За його нормами тимчасово в період з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану для платників єдиного податку (ЄП) групи 3 запроваджено спецопцію ЄП у розмірі 2 % — так званий ЄП з обороту. Які ще особливості встановлені для таких єдиноподатників в цей період і що треба для застосування спец-ЄП? Давайте з’ясуємо.

Тетяна Войтенко, податковий експерт

Хто може бути платником спец-ЄП?

За приписами п.п. 9.2 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ платниками ЄП з обороту групи 3 можуть бути:

— фізичні особи — підприємці (ФОП) та

— юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.

Як бачимо, порівняно з п.п. 3 п. 291.4 ПКУ суб’єктний склад ЄП-платників групи 3 не змінився. Також не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з такими єдиноподатниками у трудових відносинах. А от

(!) обсяг доходу протягом календарного року у таких ЄП-платників не повинен перевищувати 10 мільярдів гривень

Зрозуміло, така висока дохідна планка відкриває двері до спрощеної системи оподаткування не тільки малому та середньому, а навіть і великому бізнесу.

Причому приєднатися до лав ЄП-платників з обороту можуть суб’єкти господарювання, які:

1) перейшли на ЄП-групу 3 після ухвалення Закону № 2120, у т. ч. новостворені суб’єкти;

2) перебували на ЄП у групі 3 до прийняття Закону № 2120 щодо тих доходів, які вони отримають після зменшення ставки.

Отже платниками спец-ЄП групи 3 можуть бути як юрособи, які до цього перебували на загальній чи на спрощеній системі оподаткування у ЄП-групі 3 або 4, так і ФОП-загальносистемники та ФОП-единоподатники будь-якої групи — 1, 2, 3 чи навіть 4.    

Кому заборонений ЄП з обороту?

Зауважте! На платників спец-ЄП не розповсюджуються обмеження, встановлені п. 291.5 ПКУ. Разом з тим, за вимогами п.п. 9.3 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ платниками ЄП з обороту групи 3 не можуть бути:

1) суб’єкти господарювання (юридичні особи та ФОП), які здійснюють:

— діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

— обмін іноземної валюти;

— виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів. Проте тут є винятки, зокрема, це (1) роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та (2) діяльність фізичних осіб, пов’язана з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин;

— видобуток, реалізацію корисних копалин;

2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником ЄП;

4) фізичні та юридичні особи — нерезиденти.

Всім іншим суб’єктам господарювання (як юрособам, так і ФОП) дорога до спец-ЄП відкрита.

Ставка та порядок обчислення ЄП з обороту

Для ЄП-платників групи 3, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУЄП-ставка дорівнює 2 % доходу (п.п. 9.4 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).

При цьому такі ЄП-платники звільняються від обов’язку нараховувати, сплачувати та подавати податкову звітность з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Тобто ПДВ-звільнення стосується лише операцій з постачання товарів/послуг.

Це означає, що ті юрособи та ФОП, які до переходу на спец-ЄП були платниками ПДВ, ними й залишаються. Відповідно під час перебування в лавах ЄП-платників з обороту групи 3:

1) ПДВ-статус за платником зберігається і ніякі умовні податкові зобов’язання (ПЗ) за п. 184.7 ПКУ він не нараховує, адже ПДВ-анулювання не відбувається;

2) на операції з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп «а» і «б» п. 185.1 ПКУ), такий платник ПДВ не нараховує, не сплачує та не декларує — тут спрацьовує ПДВ-звільнення, передбачене за п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Звісно, орієнтуємося при цьому на першу подію;

3) щодо операцій з ввезення товарів на митну територію України («в» п. 185.1 ПКУ), вивезення товарів за межі митної території України («г» п. 185.1 ПКУ) та постачання послуг з міжнародних перевезень («е» п. 185.1 ПКУ) виконує ПДВ-обов’язок на загальних підставах;

4) стосовно компенсуючих ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ виникає запитання: нараховувати їх чи ні? Вважаємо, що робити цього не треба. Адже формально п.п. «б» п. 198.5 ПКУ вимагає компенсувати вхідний ПДВ, якщо товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування, зокрема, відповідно до підрозд. 2 розд. XX ПКУ. В нашому ж випадку ПДВ-звільнення передбачене п.п. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Тож підстав нараховувати компенсуючі ПЗ ні по товарам/послугам, ні по необоротним активам, на наш погляд, немає.

(!) Дохід платники спец-ЄП визначають за загальними правилами ст. 292 ПКУ

Так згідно з п. 292.1 ПКУ до доходів єдиноподатників (ФОП і юросіб) включають доходи, отримані протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), а також (у випадках, визначених п. 292.3 ПКУв матеріальній або нематеріальній формі. Крім того, врахуйте, що в деяких випадках юрособам на ЄП доведеться орієнтуватися ще й на бухобліковий дохід (див. .БЗ 108.01.02 // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=27069). Як правильно визначати доходи для ЄП, враховуючи і думку податківців, читайте в «Податки & бухоблік», 2022, № 9, с. 15.

Звітний період та порядок сплати спец-ЄП

Податковим (звітним) періодом для платників ЄП з обороту групи 3 є квартал (п.п. 9.6 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Але таким ЄП-платникам доведеться щомісяця до 15 числа сплачувати авансовий внесок ЄП за підсумками попереднього календарного місяця.

Податкову декларацію платникам спец-ЄП треба буде подавати фіскалам за податковий (звітний) квартал із зазначенням суми помісячного доходу у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Тобто ЄП-третьогрупники декларацію подають протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 і п. 296.3 ПКУ).

Сплачувати ж ЄП з обороту единники групи 3 повинні наперед — за підсумками кожного попереднього календарного місяця до 15 числа наступного місяця. Суму податку за звітний квартал такі ЄП-платники групи 3 будуть розраховувати та здійснювати сплату задекларованих сум з урахуванням авансових внесків ЄП, сплачених протягом звітного кварталу (п.п. 9.7 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ).

Як стати платником спец-ЄП?

Для обрання або переходу на сплату ЄП з обороту суб’єкту господарювання треба подати заяву за місцем податкової адреси.

(!) Направити заяву фіскалам слід до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування

 (п.п. 9.8 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Тоді право застосовувати ЄП з обороту единоподатником групи 3 буде отримане в наступному місяці. Тобто якщо вирішили перейти на спец-ЄП з 1 квітня, то заяву податківцям треба буде подати не пізніше 30 березня — до останнього дня березня місяця, яким є 31 березня.

Надіслати таку заяву для обрання ЄП з обороту можна буде через Е-кабінет — в меню «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету. Наразі таку можливість податківці не заперечують (див. cv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/576743.html, БЗ 108.01.01 // zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=29224).

Новостворені суб’єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спец-ЄП, вважаються платниками ЄП з обороту групи 3 з дня їх державної реєстрації. На нашу думку, тут маються на увазі ті ФОП та юрособи, які будуть зареєстровані після 1 квітня 2022 року — дати, коли запрацює спецопція ЄП для єдинників групи 3. Причому такі новоутворені суб’єкти господарювання подають заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ.

(!) Якщо ж взагалі не подавати заяву, то застосовувати ЄП з обороту не вийде

Тоді платник так і залишиться на тій системі оподаткування (загальній — платник податку на прибуток чи спрощеній — платник ЄП групи 3 за ставкою 3 % або 5 %), на якій він перебував станом на 1 квітня 2022 року.

Втрата права на спец-ЄП

До якого часу суб’єкти господарювання зможуть користуватися правом особливого оподаткування ЄП? Фініш ЄП з обороту для єдиноподатників групи 3 прямо визначає п.п. 9.9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Це відбудеться після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану.

Тоді ЄП-платники групи 3, які використовували спец-ЄП:

1) з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, втрачають право використання ЄП з обороту і

2) автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники перебували до обрання ЄП з обороту.

Тож ніякої заяви для прощання зі спец-ЄП подавати не потрібно. Повернення до старої системи перебування (загальної чи спрощеної) відбудеться автоматично.

Також платник податку має право самостійно відмовитись у будь-який час від використання спец-ЄП з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було прийнято таке рішення.

Врахуйте! Право визначати особливості нарахування та сплати ЄП п.п. 9.10 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ надано Кабміну. Тож чекаємо від нього деталей застосування ЄП з обороту.

ЄП для ФОП груп 1 і 2

Для платників ЄП груп 1 та 2 сплата податку на час воєнного чи надзвичайного стану є добровільною (п.п. 9.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Тобто такі ФОП самі вирішують сплачувати у такий період ЄП чи ні. Такою можливістю ФОП на ЄП груп 1 і 2 можуть скористатися з 1 квітня 2022 року та до припинення або скасування воєнного стану. За січень — березень поточного року ЄП-обов’язок щодо сплати їм треба виконати.

При цьому такі особи декларацію платника єдиного податку — ФОП не заповнюють за період, в якому вони добровільно не сплачували ЄП під час дії воєнного стану.

Оновлена прибуткова декларація

Ця інформація для прибутківців, які вирішили не переходити на сплату ЄП з обороту, а також тих хто повернеться потім зі спец-ЄП до лав загальносистемників.

З 15 березня діє оновлена форма декларації з податку на прибуток, затверджена наказом Мінфіна від 10.02.2022 № 58.

Звітувати вперше за нею квартальникам доведеться за ІІ квартал 2022 року. Утім податківці ще не висловили свою думку з цього приводу. А от за І квартал 2022 року треба подавати оновлену в грудні минулого року декларацію (див. «Податки & бухоблік», 2022, № 6, с. 2).

Що ж змінилося? Власне у самій прибутковій декларації

(!) з’явився рядок 06.2 для відображення мінімального податкового зобов’язання, а до нього окремий додаток МПЗ

Додаток РІ до декларації з податку на прибуток доповнено рядками щодо:

1) збільшуючих коригувань фінрезультату на суму:

— безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) пов’язаним особам, які задекларували збитки минулого року (ряд. 3.1.10.1);

— доходу від погашеної дебіторської заборгованості за продану електричну енергію за «зеленим» тарифом, на яку в попередніх звітних періодах зменшувався фінрезультат (ряд. 4.1.22);

— витрат, що формують собівартість реалізованої електричної енергії за «зеленим» тарифом, та витрат на збут електричної енергії за «зеленим» тарифом, за яку виробник не отримав оплату на кінець звітного періоду (ряд. 4.1.23);

2) зменшуючих різниць на суму:

— доходу від продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом у періоді, за яким виробник не отримав оплату на кінець звітного періоду (ряд. 4.2.24);

— витрат, що формують собівартість реалізованої електричної енергії за «зеленим» тарифом, та витрат на збут електричної енергії за «зеленим» тарифом, за яку виробник отримав оплату в звітному періоді, та на які в попередніх звітних періодах збільшувався фінрезультат (ряд. 4.2.25).

Все буде Україна!

Висновки

Платниками спец-ЄП групи 3 за ставкою 2 % можуть бути як ФОП, так і юрособи. Головна умова — обсяг доходу протягом календарного року у таких ЄП-платників не повинен перевищувати 10 млрд грн. Кількість найманих працівників не обмежена.

Податковий (звітний) період для платників ЄП з обороту групи 3 — квартал. Але таким ЄП-платникам доведеться щомісяця до 15 числа сплачувати авансовий внесок за підсумками попереднього календарного місяця.

Для обрання або переходу на сплату спец-ЄП суб’єкту господарювання треба подати заяву за місцем податкової адреси до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X