Головна » Бухгалтеру » Консультації » Припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання ФОП
Консультації

Припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання ФОП

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Підприємницька діяльність – це самостійна активна господарська діяльність окремих громадян або їхніх об’єднань, здійснювана ними систематично з метою отримання певних доходів. Але, як і будь-який інший вид діяльності, підприємництво – це завжди ризик. Адже дуже часто трапляється так, що воно не приносить очікуваного прибутку. Внаслідок цього суб’єкт підприємницької діяльності (СПД) змушений в добровільному порядку припинити власну господарську діяльність. І хоча сьогодні позбутися підприємницького статусу можна вже за одну добу, у більшості підприємців, які зіткнулися з необхідністю закриття власної справи, виникає з цього приводу безліч запитань.

А саме: яка процедура закриття ФОП (фізичної особи-підприємця)?

Коли доречне тимчасове припинення підприємницької діяльності?

Список  питань, з якими неминуче стикаються підприємці в момент ліквідації СПД:

 • звільнення з підприємства працівників з наступним повідомленням про це державної служби зайнятості;
 • підготовка та подання до органу доходів і зборів майнової декларації та ліквідаційного звіту ЄСВ;
 • здійснення звірки щодо наявності непогашених податкових та грошових зобов’язань: задоволення вимог кредиторів та стягнення заборгованості з боржників (у разі необхідності);
 • написання заяви до органу ДФС щодо проведення позапланової документальної перевірки та підготовка до неї або безпосередня участь в ній;
 • складання необхідної документації та її подання для зняття з реєстрації підприємців – платників ПДВ або єдиного податку, суб’єктів ЗЕД;
 • закриття всіх поточних банківських рахунків, пов’язаних з ФОП;
 • знищення печаток та штампів тощо.

Закриття ФОП в Україні: порядок припинення підприємницької діяльності

Порядок закриття ФОП, що працюють як на єдиному податку, так і на загальній системі оподаткування єдиний. Отже, і для тих і для інших підприємців процедура закриття підприємницької діяльності передбачає наступні кроки:

 • подання фізичною особою-підприємцем заяви держреєстратору щодо припинення ним підприємницької діяльності;
 • складання і здача річних звітів, якщо такі не були подані раніше;
 • сплата ЄСВ та єдиного податку за той місяць, в якому СПД подав заяву на закриття ФОП – для підприємців-«спрощенців»;
 • сплата ЄСВ – для платників, які використовують загальну систему оподаткування;
 • подання ліквідаційних звітів;
 • закриття банківських рахунків.
Читати по темі:  Чи може роботодавець звільнити працівника через досягнення пенсійного віку?

Зупинимось на кожному з цих етапів більш детально.

Порядок подання заяви держреєстратору

Першим кроком по припиненню будь-якої підприємницької діяльності є подання державному реєстратору суб’єктом господарювання заяви, на основі якої ним виноситься рішення про закриття приватного підприємця. Подібний документ може подаватися двома способами:

 • у паперовому вигляді: така заява надається заявником особисто або відправляється поштою. Але, пам’ятайте: якщо заява про припинення підприємницької діяльності адресується держреєстратору поштовим відправленням, то справжність підпису заявника має засвідчити нотаріус;
 • в електронній формі: в цьому випадку документ відправляється через електронний портал. Але скористатися подібним способом можуть лише ті ФОП, у яких є електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Подана СПД заява про припинення підприємницької діяльності розглядається державним реєстратором впродовж однієї доби з моменту її отримання. Після її розгляду та в разі відсутності підстав для відмови в державній реєстрації закриття ФОП, держреєстратор здійснює реєстраційну дію, вносячи відповідний запис до Єдиного державного реєстру (ЄДР). На підставі нього фізична особа втрачає статус суб’єкта господарювання.

Зняття ФОП з обліку ДФС, ПФУ та Держкомстату

З метою ліквідації підприємницького статусу ФОП має бути знятий з обліку в Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді та Держкомстаті. Підставою для цього є відомості з ЄДР, передані технічним адміністратором у відповідні служби в день їхнього внесення в систему. Датою зняття з обліку ФОП вважається день отримання даних про держреєстрацію припинення ним підприємницької діяльності. Держкомстат в день отримання таких відомостей повністю припиняє будь-які відносини з підприємцем. Що стосується остаточного зняття СПД з обліку в Пенсійному фонді, то це відбувається після проведення територіальними органами ПФ передбачених чинним законодавством перевірок страхувальника та здійснення остаточного розрахунку.

Читати по темі:  Порядок нарахування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування

Втім державна реєстрація закриття ФОП не передбачає автоматичного зупинення зобов’язань, які виникли в момент провадження ним господарської діяльності перед органами ДФС. Адже фактично він все ще перебуває у них на обліку як платник податків, що отримував прибуток від підприємницької діяльності. А це значить, що фізична особа, не дивлячись на втрату статусу суб’єкта господарювання, має не лише своєчасно подати в податкову всю передбачену чинним законодавством звітність, але й сплатити туди всі необхідні податки та збори. І не лише ті грошові зобов’язання, які передбачені звітним періодом, але й ті, що виникли раніше, але не були погашені вчасно.

Подання податкової звітності та остаточні розрахунки з ЄСВ, податками та зборами

Залежно від того, на якій системі оподаткування працював ФОП – спрощеній або загальній – він відповідно був платником єдиного податку або ПДФО та військового збору. В тому випадку, якщо фізособа до моменту ліквідації СПД використовувала загальну систему оподаткування, вона впродовж 30 календарних днів з дати здійснення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності має подати податкову декларацію за останній базовий звітний період. В ній відображаються лише ті доходи, які були отримані від провадження господарської діяльності. Останнім базовим звітним періодом в цьому випадку вважається період з дня, який слідує за днем закінчення попереднього базового податкового періоду, до дня, що є останнім в календарному місяці, в якому була здійснена держреєстрація по припиненню СПД підприємницької діяльності. Важливо: звітним періодом для підприємців, які працювали на загальній системі оподаткування, є календарний рік. Виходячи з цього, сплатити військовий збір та ПДФО відповідно до поданої ними звітності, вони мають не пізніше 10 календарних днів з моменту її подання.

Читати по темі:  Вдосконалено реєстрацію фізосіб у держреєстрі фізичних осіб - платників податків

Для ФОП – платників єдиного податку, які припинили власну підприємницьку діяльність, базовим звітним періодом є той проміжок часу, коли відповідний контролюючий орган отримав з Єдиного державного реєстру відомості про закриття СПД. Таким чином, для платників єдиного податку І та ІІ груп звітним періодом є календарний рік, і вони звітують впродовж 60 календарних днів, які слідують за останнім календарним днем звітного року. Тоді як для єдинників ІІІ групи – календарний квартал. Вони мають надати звіт протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу.

Порядок зняття з обліку підприємця як платника ЄСВ аналогічний тому, який передбачено процедурою зняття його з основного місця обліку в органах ДФС, описаний вище. Однак варто зазначити, що нарахування та стягнення сум штрафів, пені та недоїмки з ЄСВ може відбуватися в будь-який час, адже строк давності щодо подібних грошових зобов’язань відсутній.

Закриття банківського рахунку

Як правило, після припинення підприємницької діяльності у колишнього підприємця залишаються відкритими його банківські рахунки. Але не біда. Державна фіскальна служба обов’язково повідомить фінансову установу про зняття з обліку цього ФОП, надавши їй дані про дату та номер відповідного запису, зробленого в ЄДР. Разом з тим, колишній суб’єкт господарювання або уповноважена ним особа повинна звернутися в банк з письмовою заявою про закриття поточного рахунку. Конкретні строки, в які СПД, що припинив господарську діяльність, має закрити банківський рахунок законом не передбачені. Але закономірно зробити це одразу ж після того, як в Єдиному державному реєстрі з’явиться запис про припинення ФОП підприємницької діяльності.

 


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

червень, 2021

X