Категорія: Консультації

Штраф за порушення порядку виплати заробітної плати може бути в розмірі однієї або трьох мінімальних зарплат, але не 30 мінімальних зарплат за кожного працівника

Неоднозначність позиції органів Держпраці в частині застосування тих чи інших заходів відповідальності до роботодавців за порушення порядку виплати заробітної плати викликала необхідність звернутися за відповідними роз’ясненнями до Департаменту з питань праці Держпраці.

Наші колеги із редакції журналу  “Аверс-Бухгалтерія” провели роботу по з’ясуванню чи правомірно роботодавців лякають великими штрафами за порушення порядку виплати зарплати. Результати виявились дуже несподіваними.

У відповідь на звернення редакції журналу “Аверс-Бухгалтерія”, Державна служба України з питань праці в листі від 26.07.2018 р № 5892/4 / 4.3-ДП-18 роз’яснює, що:

в разі порушення термінів виплати заробітної плати не більше ніж за один місяць застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Причому така відповідальність до роботодавця застосовується в зазначеному розмірі незалежно від періодичності (1-2 або більше разів на рік) здійснення такого порушення;
при порушенні термінів виплати заробітної плати більш ніж за один місяць – застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі трьох мінімальних заробітних плат;
при виплаті заробітної плати один раз на місяць (тобто аванс працівникам не сплачується) роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Крім того, в листі йдеться, що при одночасній виплаті працівникам заробітної плати та компенсації за втрачену частину заробітної плати в зв’язку з затримкою термінів її виплати роботодавець не звільняється від відповідальності за несвоєчасну та не в повному обсязі виплату заробітної плати, передбачену ст. 265 КЗпП.

Звертаємо увагу на те, що зазначені штрафні санкції застосовуються за факт правопорушення, тобто в одноразовому розмірі, але не за кожного працівника, щодо якого були порушені терміни виплати заробітної плати.

Нагадаємо, що штрафні санкції ст. 265 КЗпП за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення встановлені виключно за такі правопорушення:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, і виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податків – в 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого здійснений про порушення;
  • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – в 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
  • недотримання встановлених законом гарантій і пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, – у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

13 години ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

3 тижні ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

4 тижні ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

4 тижні ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

4 тижні ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

4 тижні ago