Головна » Бухгалтеру » Консультації » Штрафи за порушення трудового законодавства – 2021
Консультації

Штрафи за порушення трудового законодавства – 2021

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Разом зі зростанням розміру мінзарплати з 1 січня зросла низка інших показників, прямо чи посередньо до неї прив’язаних7. Саме в розмірах мінзарплати встановлені й штрафи за порушення законодавства про працю. Відповідно вони автоматом зросли на 20 % порівняно з раніше встановленими розмірами. Їх нові розміри пропонуємо до вашої уваги в таблиці далі.

з/п

Склад правопорушення

Розмір штрафу за порушення

1

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків

До юридичних осіб і ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку груп 1 — 3, застосовується попередження.

До інших — штраф 60 тис. грн*

2

Вчинення порушень, передбачених абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП (зазначених у п. 1 цієї таблиці), повторно протягом двох років з дня виявлення порушення

180 тис. грн*

3

Порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш ніж за один місяць, виплата їх не в повному обсязі

18 тис. грн

4

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

12 тис. грн*

5

Недотримання встановлених законом гарантій та пільг «солдатам підприємства»**

До юридичних осіб і ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку груп 1 — 3, застосовується попередження.

До інших — штраф 24 тис. грн*

6

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

18 тис. грн

7

Недопущення до проведення перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП (зазначених у п. 1 цієї таблиці), створення перешкод у її проведенні

96 тис. грн

8

Порушення інших вимог законодавства про працю, крім зазначених вище

6 тис. грн

за кожне таке порушення

9

Вчинення порушення інших вимог законодавства про працю повторно протягом року з дня виявлення порушення

12 тис. грн

за кожне таке порушення

* За кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

** Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

А ось розміри адмінштрафів, установлені ст. 41 КпАП (які накладаються на конкретну винну особу, в тому числі ФОП), не змінилися: вони прив’язані до розміру нмдг, який, як і раніше, становить 17 грн.

Як і раніше, зазначені в таблиці штрафи накладає Держпраці згідно з Порядком № 509. У самому порядку накладення штрафів жодних змін немає. Зросли тільки розміри штрафів.

8 Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509.

При цьому нікуди не поділися поблажки у вигляді: (1) половинчатої суми штрафу в разі його оперативної сплати (див. далі) та (2) звільнення від відповідальності за деякі (!) трудові порушення в разі своєчасного виконання припису.

Для того щоб відчути смак  першої з названих поблажок, потрібно оперативно заплатити половину штрафу, зазначену в постанові про накладення санкції. А саме протягом 10 банківських днів із дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю. У такому разі постанова вважатиметься виконаною в повному обсязі!

На жаль, адмінштрафів за КпАП така «знижка» не стосується (вона діє тільки щодо фінсанкцій за ст. 265 КЗпП)! Розмір адмінштрафу може тільки зрости (якщо не сплатити його вчасно — стягується в подвійному розмірі згідно зі ст. 308 КпАП).

Що стосується другої з названих поблажок, то стосується вона лише найменш тяжких  (якщо виходити з розміру штрафу згідно зі ст. 265 КЗпП) порушень. При цьому не уникнути штрафів за вчинення порушень, зазначених у пунктах 1, 2, 6, 7, 9 нашої таблиці. Вони застосовуються одночасно з винесенням припису незалежно від факту усунення виявлених при проведенні перевірки порушень.

Щодо інших же порушень виконання припису у строк від фінансових санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП, повинно рятувати .

Сплата штрафу, як і раніше, не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Зауважимо також, що форма постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю і зайнятість населення минулого року оновилася. З 24.07.2020 р. вона затверджена наказом № 920.

А ось форма попередження, яке в деяких випадках повинне виноситися єдиноподатникам груп 1 — 3, затверджена наказом № 919, діє з 12.06.2020 р.

Його ухитрилися «створити» таким чином, що стверджувати, мовляв, попередження — це захід відповідальності/стягнення, не можна . Тому оспорити застосування адмінштрафу за ч. 3 ст. 41 КпАП на тій підставі, що до ФОП-єдиноподатника застосували відповідальність у вигляді попередження, на жаль, не вийде. Якщо неоформлена зайнятість була — то, так, згідно зі ст. 265 КЗпП йому «світить» попередження, а за КпАП — адмінштраф.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Мітки

Наша розсилка