В Україні змінюються правила вивозу дітей за кордон

У ряді випадків поїхати з дитиною за кордон можна буде без згоди другого з батьків.

Верховна Рада підтримала проект закону №6647, який пропонує врегулювати правила виїзду за кордон неповнолітніх дітей. Документ відправили на незначну доопрацювання і незабаром можуть прийняти його в цілому. 

Законопроект передбачає:

  1. можливість надання батьками (іншими законними представниками) дитини дозволу на виїзд дитини за межі на термін до трьох років, що передбачає згоду на один або декілька виїздів дитини за межі України, як без обмежень так із визначенням країн, до яких дозволено або заборонено в’їзд, у супроводі одного з батьків (інших законних представників) дитини або інших осіб;
  2. право дитини на виїзд за межі України у разі відсутності згоди одного з батьків (інших законних представників) дитини за рішенням суду або за дозволом органу опіки та піклування.

У той же час, нинішній порядок вивозу дитини за кордон не передбачає можливість надання нотаріального згоди на багаторазовий виїзд одним з батьків. Кожна довіреність повинна містити точний діапазон дат, у які дитина може відправитися за кордон і вичерпний список держав. Не наділені таким правом і суди.
Нарешті, автори законопроекту зазначають, що питання вивезення дітей одним з батьків часто стає предметом спору між батьком і матір’ю. Що в ряді випадків негативно позначається на самому чаді. З цією метою законотворці пропонують прописати в законі конкретні ситуації, в яких згоди другої сторони зовсім не потрібно ні в якому вигляді.

Стане простіше

Насамперед, проект встановлює право дитини старше 16 років самостійно, без згоди на те батьків або одного з них, виїжджати за кордон.

По-друге, він наділяє правом нотаріусів виписувати «довгострокові» довіреності на вивезення дитини другим батьком. Ми вже писали про це тут

Причому, без зазначення конкретних країн і територій. Довіреність можна буде складати на період до трьох років і при бажанні вказати перелік дозволених для в’їзду країн. Але строго вимагати такого списку більше не стануть. Що насправді сильно спростить життя українцям і пощадить їх гаманці.

Сьогодні за одну довіреність нотаріуси беруть від 300 до 600 грн., навідріз відмовляючись виписувати безстрокові дозволи.
Нарешті, законопроект передбачає право дитини виїхати за кордон без згоди другого з батьків у ряді виняткових випадків. Причому навіть без судових розглядів і іншої суєти.

Депутати визначили всього 6 пунктів:

  1. для лікування хвороби при наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
  2. для участі в міжнародних олімпіадах;
  3. для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
  4. для участі в міжнародних музичних, художніх і інших творчих конкурсах;
  5. для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
  6. для участі в спортивних заходах.

Депутати в сесійній залі досить прихильно поставилися до ідеї авторів проекту. 28 лютого його прийняли за основу 233 голосами, відправивши на доопрацювання. Той факт, що питання потребує врегулювання і зовсім не викликає ні в кого сумнівів. Однак окремі нардепи бачать в нових нормах цілком очевидні ризики. Як би не вийшло так, що під пристойними приводами шкідливі батьки почнуть вивозити дітей за кордон. Адже підробити медичну довідку або запит на участь в творчому конкурсі куди простіше, ніж довіреність нотаріуса. Хоча про такі випадки парламентаріям відомо.

Share
Опубліковано
Sunny-J

Recent Posts

Будівельні матеріали: міцний фундамент успішного бізнесу

  В сучасному світі, де конкуренція постійно зростає, важливо мати надійних партнерів та якісні матеріали.…

1 тиждень ago

Алгоритм дій щодо примусового стягнення боргів від Мін’юсту

Отримали рішення суду, проте боржник відмовляється виконувати його добровільно? Аби розпочати примусове виконання, потрібно звернутися…

1 місяць ago

Нові правила мобілізації: головні засади нового закону

Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих…

1 місяць ago

Чи треба проводити індексацію заробітної плати у квітні та травні 2024 року?

За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку в березні 2024 р. порівняно з лютим 2024…

1 місяць ago

Як вийти на закордонний ринок за допомогою онлайн реклами

Вихід на закордонний ринок відкриває нові перспективи для бізнесу. Якщо ви досі продаєте свої товари…

1 місяць ago

Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця

Єдиний внесок платник має сплачувати незалежно від свого фінансового стану. Зобов’язання із сплати єдиного внеску…

1 місяць ago