Головна » Бухгалтеру » Консультації » Види оплат в інтернет-торгівлі і чи потрібен для них РРО?
Консультації

Види оплат в інтернет-торгівлі і чи потрібен для них РРО?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Які розрахункові операції вимагають від інтернет-магазинів наявності РРО, а які — ні? 

Оплати online через Liqpay та ін.

Якщо покупець оплачує товар онлайн з особистої платіжної картки, то продавець повинен зареєструвати фіскальний чек за допомогою РРО у ДПС та передати його покупцеві разом із товаром.

Оплата рахунка через касу банку

У разі, коли покупець оплачує рахунок, виставлений інтернет-магазином, просто у банківському відділенні — використання РРО не потрібно: адже банківські операції не підлягають оформленню через РРО, а підтвердженням гарантійних зобов’язань магазину перед покупцем буде квитанція банку і документи, видані у момент доставки товару — товарний чек, квитанція, акт, накладна.

Оплата електронними грошима

Електронні гроші — віртуальний еквівалент коштів, що зберігається в електронних гаманцях, біржах, сервісах банків і небанківських установ. Прикладами таких сервісів є FORPOST (“Альфа-Банк”), MAXI (“Таскомбанк”), ELECTRUM (“Укргазбанк”). Розрахунки електронними грошима є недостатньо врегульованими і не належать до безготівкових чи готівкових розрахунків. Однак такі оплати вимагають від підприємців застосовувати РРО.

Оплата криптовалютами

Платежі криптовалютами на зразок: bitcoin, litecoin, tron, XRP і інші — не врегульовані практично в жодній країні світу. Криптовалюта за чинним законодавством України не належать ні до електронних грошей, ні до коштів, ні до цінних паперів. Відповідно, при розрахунках криптовалютами РРО не застосовуються і чек покупцеві не видається.

Зважаючи на сумнівний правовий статус криптовалют, інтернет-магазинам рекомендовано уникати таких операцій, оскільки розрахунки криптовалютами не можна вважати офіційними та прозорими.

Оплата через депозитний банкомат

У випадках, коли покупець перераховує оплату на рахунок продавця через депозитний банкомат — ПТКС (програмно-технічний комплекс самообслуговування), без використання своєї платіжної картки, — РРО не потрібен. 

ПТКС банків звільнені від застосування РРО (п. 2 ст. 9 Закону про РРО).

Однак, це не стосується переказів коштів через термінали від “ПриватБанку”, в якому платіж можна здійснити, увійшовши в “Приват24”. У цьому випадку такий платіж буде здійснюватися з використанням банківської картки, а це вимагає РРО.

Щоб платіж був проведений без застосування РРО — підходять лише ПТКС від банків, які на законодавчому рівні є операційними касами банку, тому платіж через такі термінали прирівнюється до переведення коштів на рахунок продавця через касу банку.

Так, популярний термінал ibox небанківської установи такого правового статусу немає і для цього не підходить.

 Отримання оплат через ПТКС від небанківських установ вимагає від продавців застосовувати РРО.

Такі термінали часто не мають інтегрованого РРО. Але, навіть якщо ПТКС небанківської установи обладнаний РРО, то податківці вимагають від продавця формувати фіскальний чек. У цьому випадку покупець отримує 2 фіскальних чеки — від термінала і від інтернет-магазину.

Придбання програм та інфопродуктів

Під час продажу віртуальних товарів і послуг, які не можна фізично передати клієнту: комп’ютерних програм, електронних книг, аудіозаписів, фільмів, криптовалют, вебінарів, онлайн-курсів та уроків, Skype-консультацій та ін. — РРО можна не використовувати. У цьому випадку місце реалізації товару відсутнє, тому РРО може не застосовуватися, а нефіскальні документи, що підтверджують оплату, надсилаються клієнту в електронному вигляді. Такі висновки зроблені на основі індивідуальної консультації у Податкової, оскільки чіткі формулювання щодо цього у Законі відсутні.

РРО потрібен лише у тих випадках, коли інфопродукт: програма, фільм, е-книга доставляється на фізичному носієві — диску або флешці.

Оплата кур’єру 

Найчастіше замовлені товари ми отримуємо від кур’єра. Саме кур’єр у момент передачі товару виступає у ролі касира та виписує чек покупцеві. Коли доставка здійснюється власним кур’єром, продавець має забезпечити його портативним РРО. 

Якщо доставку товару здійснює кур’єр іншої служби, приймаючи готівку, він повинен видати фіскальний чек, використовуючи РРО, зареєстрований на нього. У такому випадку інтернет-магазин фіскальний чек не формує.

Поштова доставка

Під час оплати накладеного платежу (післяплата) в поштовому відділенні (“Нова пошта”, “Укрпошта” та ін.) — чек видає безпосередньо відділення. Однак, щоб не порушувати закону, інтернет-магазин повинен покласти товарний чек у пакунок з товаром, оскільки фіскальний чек, який видає поштове відділення, не містить опис товару. Якщо доставка здійснюється після попередньої оплати карткою, то сформувати фіскальний чек і покласти його в пакунок з товаром повинен продавець. У цьому випадку діють ті ж самі правила (див. вище).

Розрахунок між поштовою службою та інтернет-магазином здійснюється у безготівковій формі й не потребує РРО.
 

За матеріалами МЕДОК


Поділіться з друзями - підтримайте проект
Читати по темі:  Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (наказ ДФС від 01.04.2016 р № 271)

Наша розсилка

Події

жовтень, 2020

X