*

Головна » Бухгалтеру » Консультації » Відповіді на запитання: виплата допомоги по вагітності та пологах
Консультації

Відповіді на запитання: виплата допомоги по вагітності та пологах

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Як показала практика, питання щодо виплати допомоги по вагітності та пологах цікавить не тільки підприємців та бухгалтерів, на яких покладено відповідальність за розрахунок та виплату декретних коштів але й жінок – які в майбутньому планують стати матерями та яким призначається дана допомога.

 

 

 

Відповіді на питання, які найчастіше виникають при зверненнях надає головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Яна Драган.

Відповідно до законодавства України, зокрема до статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на отримання грошової виплати по вагітності та пологах у 2018 році має кожна вагітна жінка (в тому числі неповнолітня), але розмір допомоги та порядок її отримання безпосередньо залежить від статусу одержувача. Мова йде про те — працює жінка, вчиться, є приватним підприємцем, військовослужбовцем або безробітною.

За який період виплачується допомога по вагітності та пологах?

Грошові виплати призначаються за весь період декрету, за умови, що звернення за допомогою відбулося не пізніше 6 місяців від закінчення відпустки. Загальна тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (70 календарних днів до пологів і 56 днів після). У разі виникнення ускладнень під час народження дитини або багатоплідної вагітності тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів, таким чином декретні виплати будуть нараховані за 140 календарних днів. Жінки, віднесені до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть розраховувати на оплату 180 днів декретної відпустки.

Декретні виплати для працюючих.

Призначення грошової допомоги відбувається на підставі листка непрацездатності, виданого відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 року № 455. Виплата допомоги здійснюється за місцем роботи (служби) в розмірі 100% від середньої заробітної плати (грошового забезпечення) і надається відразу за весь період декретної відпустки.

Як розрахувати розмір допомоги по вагітності в 2018 році?

Розмір допомоги по вагітності та пологах розраховується сумарно і надається в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Це обумовлено тим, що дана допомога надається працівниці як матеріальне забезпечення, яке компенсує втрату доходу (заробітної плати) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Розрахунок декретних проводиться бухгалтером підприємства відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням», затвердженим Постановою КМУ № 1266.

Сума декретних виплат залежить від двох показників: середньоденної зарплати і кількості календарних днів декретної відпустки. При цьому, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата є 12 календарних місяців (з 1-го до 1-го числа) перебування в трудових відносинах, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.

В які терміни роботодавець повинен виплатити допомогу по вагітності та пологах?

Згідно ст. 32 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх подачі, після чого виноситься рішення про призначення грошей або відмову в їх наданні.

Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п’яти днів після винесення рішення.

Фінансова допомога у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується відразу за весь період декретної відпустки в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений на підприємстві для виплати зарплати. (ч. 2 ст. 32 Закону № 1105-XIV). У разі порушення терміну сплати декретних, працівник може розраховувати на компенсацію (п. 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати).

Часом трапляються випадки, коли жінка, народивши одну дитину і перебуваючи у відпустці по догляду за нею, вирішує народити другу (третю і т.д.). У зв’язку з цим виникає безліч питань щодо оформлення нової декретної відпустки, розрахунку та отримання грошових виплат у зв’язку з вагітністю та пологами з офіційного місця роботи.

Як піти в декрет з відпустки по догляду за дитиною до трьох років?

Згідно з українським законодавством, жінці зовсім не обов’язково переривати відпустку по догляду за дитиною віком до 3 років і виходити на роботу, щоб мати право на виплату декретної допомоги на нову малечу (абз. 3 ч. 3 ст. 25 Закону № 1105-XIV). При цьому, декретна відпустка по догляду за новонародженим оформляється після закінчення відпустки по догляду за старшою дитиною.

Оскільки за період декретної відпустки жінки не отримують заробітну плату, розрахунок до пологових і післяпологових виплат проводиться виходячи з тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання страхового випадку (п. 28 Порядку № 1266).

Як платять декретні жінкам, які працюють за сумісництвом?

Жінки, які окрім основного місця роботи, працюють за трудовим договором на іншому підприємстві, мають повне право отримати допомогу по вагітності та пологах від обох роботодавців. Дане право регламентовано ч. 1 ст. 30 Закону «Про соціальне страхування».

Правила виплати допомоги по вагітності та пологах викладені в пункті 21 Порядку № 1266, де йдеться про те, що застрахованій особі, яка працює за сумісництвом, фінансова допомога надається на підставі:

  • копії листка непрацездатності, виданого в установленому порядку, засвідченого підписом керівника підприємства і печаткою за основним місцем роботи;
  • довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

Як отримати допомогу по вагітності та пологах, якщо підприємство визнано банкрутом?

Відповідно до статті 19 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення, зокрема виплату декретних, мають застраховані українці, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування і день звільнення.

Якщо жінці листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами був виданий в період, коли фірма ще працювала, його повинні сплатити за весь період відповідної відпустки. У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації матеріальне забезпечення за страховими випадками, які настали до їх ліквідації (реорганізації), виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі його відсутності — робочим органом Фонду за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства як страхувальника.
Таким чином, якщо в результаті банкрутства підприємства жінці не були виплачені декретні, їх повинен погасити ФСС з ТВП. Для цього необхідно надати листок непрацездатності та довідку ліквідаційної комісії про повну ліквідацію підприємства без правонаступника.

Як оплачується листок непрацездатності, виданий у зв’язку із загрозою переривання вагітності?
 
На жаль, бувають випадки, коли майбутня мама змушена перебувати в лікарні на «збереженні» або в зв’язку з необхідністю лікування патології вагітності. В цьому випадку видається листок непрацездатності (лікарняний), на підставі якого здійснюється виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, а не допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до статті 24 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», розмір виплат з тимчасової непрацездатності залежить від страхового стажу:

  • 50% середньої зарплати — при страховому стажі до 3 років;
  • 60% середньої зарплати — при страховому стажі 3-5 років;
  • 70% середньої зарплати — при страховому стажі 5-8 років;
  • 100% середньої зарплати — страховий стаж понад 8 років.

Крім того, незалежно від стажу, оплата листка непрацездатності (лікарняного) в розмірі 100% середньої зарплати надається жінкам, віднесеним до 1-4 категорії постраждалих через аварію на ЧАЕС.

Джерело: Держпраці

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

два × три =

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

Пошук від Google

Наша розсилка

Мудра думка

Когда долго не убирают урожай, он гниет. Но если все время откладывать дела, их становится только больше

— Пауло Коэльо

Події

Останні пости на форумі

Ми в Instagram

  • 24
    1 неделя ago by buh24comua #бухгалтер24
  • 24
    4 недели ago by buh24comua #бухгалтер24 #новыйгод
  • 24
    2 недели ago by buh24comua #бухгалтер24 #заробітнаплата

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: