Головна » Бухгалтеру » Консультації » Вихід працівника чи ФОПа на пенсію
Консультації

Вихід працівника чи ФОПа на пенсію

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

З метою недопущення порушення прав застрахованих осіб на своєчасне отримання пенсійних та соціальних виплат було впроваджено Розрахунок з типом «Звітний» як «Довідковий» та додатки до нього, що містять персоніфіковані відомості, з типом «Звітний» як «Довідковий».

У Розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий» зазначається інформація щодо призначення пенсії застрахованим особам або матеріального забезпечення, страхових виплат (абзац сьомий п. 1 розділу ІІІ Порядку).

Отже, відповідно до норм Порядку Розрахунок та додатки до нього з типом «Звітний» як «Довідковий» подаються платником єдиного внеску у разі необхідності призначення поза межами звітного періоду застрахованим особам пенсії або матеріального забезпечення, або страхових виплат та містять виключно інформацію щодо таких осіб.

У разі подання додатка «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – Додаток 1) у складі Розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий» для призначення пенсії застрахованим особам Додаток 1 має містити відомості для призначення пенсії застрахованій особі, які подаються за період до дати формування заяви на призначення пенсії.

Для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат – у разі подання Додатка 1 у складі Розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий» для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат Додаток 1 має містити відомості для призначення інших соціальних виплат застрахованій особі.

Відповідно такий принцип застосовується до інших додатків Розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий».

При цьому інформацію щодо осіб, зазначених у Розрахунку з типом «Звітний» як «Довідковий», необхідно також дублювати у Розрахунку за відповідний звітний період.

Терміни подання Розрахунку з типом форми «Довідковий» у разі виходу працівника на пенсію або для отримання лікарняних чинним законодавством не передбачені.

Потрібно повідомити податкову про вихід ФОПа на пенсію.

Для цього потрібно подати Додаток 1 до Декларації з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково».

Розглянемо, як заповнювати найголовніші графи:

  • у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково» проставляють позначку«Х»;
  • у графі 5 «Тип форми» в полі «призначення пенсії» проставляють позначку «Х»;
  • у графі 8.1 «Код категорії застрахованої особи» — вказують «6»;
  • надалі заповнюють табличну частину графи 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та сум єдиного внеску», де зазначають суми доходу, на які нараховано ЄСВ, розмір ЄСВ та суми нарахованого ЄСВ (за перші чотири місяці (січень—квітень 2021 р.)).

Крім того заповнюють підсумований рядок таблиці за колонками 2 та 4. Значення підсумованого рядка графи 9 переносять в рядок 21 Декларації.

Заповнення Додатку 1 до декларації:

1. Обирають стан документа «Звітний», податковий період «Х» півріччя;

2. У графі 4 «Податковий звітний період» — позначка «Х» — «півріччя»;

3. У графі 5 «Тип форми» — після припинення «Х»;

4. У графі 6 «Державна реєстрація припинення» вказують, в даному випадку «30.06.2021»;

5. У графі 8 «Період перебування фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування» зазначається період з початку року по останній день місяця, в якому відбулося припинення підприємницької діяльності, в даному випадку «01.01.2021 – 30.06.2021»;

6. У графі 8.1 «Код категорії застрахованої особи» — вказують «6»;

7. Надалі заповнюють табличну частину графи 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та сум єдиного внеску» — зазначають суми доходу, на які нараховано ЄСВ, розмір ЄСВ та суми нарахованого ЄСВ (за перші чотири місяці).

За квітень та травень 2021 року суми не проставляють, оскільки ФОП вийшов на пенсію, про що було повідомлено податкову, так як з 01.01.2021 звільнені фізособи-підприємці від сплати ЄСВ за себе, які отримують пенсію за вислугу років або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (ст. 4 Закону про ЄСВ). Крім того, заповнюють підсумований рядок таблиці за колонками 2 та 4. Після чого оформлену звітність перевіряють, підписують та подають до податкової протягом 40 днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (пп. 296.5.1 ПКУ).

Фахівці ФСС нагадали про особливості про особливості надання матеріального забезпечення у зв’язку із законодавчими змінами. Зокрема, звільняються від сплати ЄСВ підприємці, самозайняті особи та члени фермерських господарств, якщо за основним місцем роботи ЄСВ за них було сплачено роботодавцем. Крім того, самозайняті особи звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони провадять незалежну проф. діяльність як ФОП.

Зверніть увагу! Якщо зазначені категорії осіб отримують пенсію за віком або за вислугу років, мають інвалідність, досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію чи соцдопомогу, вони можуть бути платниками ЄСВ виключно на добровільних умовах.

Отже, право на отримання матеріального забезпечення від ФССУ для цих осіб має особливості, оскільки застрахованою особою вважається особа, яка сплатила або за яку сплачено роботодавцем ЄСВ.

Якщо у місяці, в якому зазначені особи не сплачували ЄСВ, тобто не були застрахованими, вони захворіли, отримали невиробничу травму, або настав 30 тиждень вагітності, право на матеріальне забезпечення не набувається. Самозайняті особи, зареєстровані як ФОП, набувають право на матеріальне забезпечення лише як фізичні особи – підприємці. Особи, які отримують пенсію за вислугу років, набувають право на отримання матеріального забезпечення від ФСС за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та сплати ЄСВ.

При цьому, при обчисленні середньоденного доходу для розрахунку суми матеріального забезпечення від ФСС, періоди несплати ЄСВ не виключаються із розрахункового періоду. Водночас, допомога по вагітності та пологах для таких осіб незалежно від визначеного розміру середньоденного доходу не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.


Поділіться з друзями - підтримайте проект