Головна » Бухгалтеру » Консультації » Виправлення помилок у декларації з ПДВ: базові правила
Консультації

Виправлення помилок у декларації з ПДВ: базові правила

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Коли подавати звітну нову декларацію, а коли – УР?

Термін подання декларації з ПДВ становить 20 днів після закінчення звітного місяця. Якщо помилку в поданій податковій декларації виявлено до закінчення граничного терміну її подання, подавати УР не потрібно, тому що до закінчення граничного строку подання можна подати нову декларацію типу «звітна нова». Кількість звітних нових декларацій, які можна подавати до закінчення граничного строку подання декларації, не обмежено. До уваги береться і проводиться у картці платника тільки остання звітна нова декларація, тож сам факт та кількість поданих звітних нових декларацій ні на що не впливає.

Звітну нову декларацію складають так само, як і звітну, тільки вже з правильними показниками, включаючи і додатки. Всі додатки звітної нової декларації теж матимуть тип «звітний новий».

Якщо помилку буде виявлено після закінчення граничного строку подання декларації, для її виправлення потрібно подавати уточнюючий розрахунок (УР). Далі у статті говоритимемо лише про виправлення помилок після закінчення строку подання декларації з ПДВ.

Які можуть бути помилки в декларації з ПДВ

Порядок виправлення помилок у податкових деклараціях (розрахунках) визначено ст. 50 ПКУ, відповідно до якої виправлення помилки є обов’язком платника податків, а не його правом. Але це не догма, на практиці деякі помилки в декларації можна не виправляти, і це не матиме жодних наслідків. Докладніше про це – далі.

Однозначно потрібно виправляти ті помилки, які призвели до заниження суми ПДВ до сплати, до завищення від’ємного значення або бюджетного відшкодування. Якщо їх не виправити, під час перевірки податківці самі донарахують цю суму ПДВ і накладуть штраф за ст. 123 ПКУ: в розмірі 10% суми помилки – на перший раз, 25% – якщо доведуть факт умислу, і 50% – за повторне умисне порушення протягом 1095 днів (див. таблицю).

Таблиця

За що оштрафують податківці, якщо вони виявлять помилку під час перевірок

Суть помилки, яку виявлено податківцями під час перевірки Рядок декларації з ПДВ, в якому виникає ця помилка Розмір штрафу згідно зі ст. 123 ПКУ
Занижено суму ПДВ до сплати Рядок 18
  • 10% від суми помилки, якщо помилка є неумисною (п. 123.1 ПКУ);
  • 25% від суми помилки, якщо помилка є умисною та її виявлено вперше за останні 1095 к.д. (п. 123.2 ПКУ);
  • 50% від суми помилки, яку було вчинено умисно та повторно протягом 1095 к.д. (п. 123.3 ПКУ)
Завищено суму від’ємного значення, яке включається до складу ПК з ПДВ Рядки 19, 20.3, 21
Завищено суму зменшення податкового боргу з ПДВ Рядок 20.1
Завищено суму бюджетного відшкодування Рядок 20.2

Якщо платник самостійно виправить ці помилки, він уникне цих штрафів від податківців. У разі самостійного виправлення штраф 3% буде лише за донарахування ПДВ у рядку 18 декларації, а помилки в рядках 19, 20 та 21 виправляються без самоштрафу. Докладніше про цей штраф буде далі.

Отже, всі помилки, що в кінцевому підсумку впливають на значення рядків 18, 19, 20 та 21 розділу ІІІ декларації (тобто впливають на будь-який показник розділу ІІІ декларації, у якому наводяться розрахунки з бюджетом щодо ПДВ), потрібно виправляти, щоб не наразитися на штрафи під час перевірки.

Помилки, що не впливають на показники розділу ІІІ декларації з ПДВ 

У декларації з ПДВ є рядки, у яких заповнюється тільки обсяг постачання чи придбання в колонці А та не визначається сума ПДВ у колонці Б: 

  • 2.1 – Операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
  • 2.2 – Операції, що звільнені від оподаткування;
  • 3 – Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
  • 5 – Операції, що не є об’єктом оподаткування, операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до п. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування;
  • 10.4 – Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України  з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість.

Значення рядків 2.1, 2.2, 3 та 5 можуть брати участь у розрахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях в таблиці 1 додатка 6, і тоді вони впливатимуть на розподіл податкового кредиту відповідно до ст. 199 ПКУ. А якщо платник не розподіляє податковий кредит за ст. 199 ПКУ, то помилки в рядках 2.1, 2.2, 3 та 5 декларації не впливатимуть на показники розділу ІІІ. Далі, якщо помилки в цих рядках у колонці А не призвели до помилок у розділі ІІІ декларації, відсутність їх виправлення не призведе до негативних наслідків, адже санкції на такі випадки не передбачені нормами ПКУ. Докладніше ми розглянемо різні випадки таких помилок у наступних матеріалах.

Крім того, є показники додатків до декларації з ПДВ, помилки в яких також не вплинуть на інші показники декларації і додатків, за умови якщо платник не розподіляє податковий кредит за ст. 199 ПКУ:

  • Додаток 1, таблиця 1.1, графа 5;
  • Додаток 1, таблиця 1.2, графа 5;
  • Додаток 1, таблиця 2.1, графа 5;
  • Додаток 1, таблиця 2.2, графа 3.2;
  • Додаток 2, таблиця 1, графи 2, 3, 4;
  • Додаток 5, таблиця 1;
  • Додаток 5, таблиця 2.

Докладніше ми зупинимося на цих показниках у наступних матеріалах про виправлення помилок у декларації з ПДВ.

Коли можна подавати УР до декларації з ПДВ

Загальні правила такі. Для виправлення помилок існують строки давності, встановлені п. 50.1 ПКУ та п. 2 розділу І Порядку №21. Так, не можна подати УР після закінчення строку давності 1095 днів, встановленого п. 102.1 ПКУ.

Перебіг строку давності розпочинається з дати, що настає за граничним строком подання податкової декларації, а якщо її було подано із запізненням, – то з дати, що настає за днем фактичного подання декларації, наприклад:

  • Декларацію за січень 2019 року подано вчасно 6 лютого 2019 року. Перебіг строку давності  починається з 21 лютого 2019 року;
  • Декларацію за січень 2019 року подано із запізненням 15 квітня 2019 року. Перебіг строку давності починається з 16 квітня 2019 року.

Але карантин і війна подовжили строки давності. 

Згідно з абз. 11 п. 52-2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ. Наразі карантин триває до 30 червня 2023 року згідно з Постановою КМУ від 25.04.2023 №383.

Але дію п. 52-2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно із Законом України від 15.03.2022 №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Тепер строки для виправлення помилок у деклараціях з ПДВ регулюються іншою нормою – п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. 

Після 25 липня 2022 року виправлення помилок у деклараціях з ПДВ здійснюється за старими правилами – із самоштрафом та протягом строків, визначених ст. 102 ПКУ. 

Загалом перебіг строку 1095 днів для уточнення показників декларацій з ПДВ було заморожено з 18 березня 2020 року до 25 липня 2022 року включно (всього 860 к.д. «заморозки») – це потрібно брати до уваги тоді, коли вирішуєте питання, чи можна виправити помилку у декларації за такий-то місяць. Для того щоб дізнатися, яку декларацію ще можна виправити, потрібно від поточної дати відняти 1955 к.д. (1095 + 860 = 1955). Наприклад, 1955 к.д. до 12 травня 2023 року припадає на дату 3 січня 2018 року. Отже, у травні 2023 року ми можемо виправляти помилки в деклараціях з ПДВ за грудень 2017 року і пізніше.

Увага! Платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання УР до податкових декларацій за звітні періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ (абзац сьомий пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Також нагадуємо, що не можна подавати УР до декларацій з ПДВ під час проведення документальних планових та позапланових перевірок за періоди, що підлягають цій перевірці. Подання УР до податкової декларації за період, який вже був раніше закритий податковою перевіркою, є підставою для проведення позапланової податкової перевірки щодо ПДВ на підставі пп. 78.1.3 ПКУ.

Загальні правила заповнення УР до декларації з ПДВ

Помилки в декларації з ПДВ виправляються тільки через Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. УР завжди подається за формою, чинною на момент виправлення помилки, навіть якщо в періоді допущення помилки декларація була іншою і поточна форма не містить необхідних рядків для виправлення. У такому випадку до УР можна додати пояснення у вільній формі щодо суті виправлень та особливостей заповнення окремих рядків (п. 46.4 ПКУ), хоча діюча форма УР цього не передбачає.

Порядок складання податкової декларації з ПДВ та її чинна на сьогодні форма, форми додатків до неї та форма УР затверджені наказом №21 (далі – Порядок №21). З 1 квітня 2023 року актуальною є форма зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 17.01.2023 р. №26.

В УР відображаються всі заповнені рядки податкової декларації, що уточнюється. Рядки, не заповнені в декларації, в УР також залишаються незаповненими.

У графі 4 УР відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. Якщо ця декларація раніше вже виправлялася, у графі 4 поточного УР відображаються відповідні показники графи 5 останнього УР, який подавався перед поточним.

У графі 5 УР відображаються правильні показники, вже з урахуванням виправлення.

У графі 6 відображається сума помилки з відповідним знаком (+/-) – відповідно збільшення або зменшення. У разі якщо абсолютне значення дорівнює нулю, відповідний рядок графи 6 УР не заповнюється. До тих рядків, до яких були додатки до декларації, але в яких немає помилок і графа 6 УР у цих рядках не була заповнена, уточнюючі додатки до УР не подаються.

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, УР подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 21 УР (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано такий розрахунок (п. 5 розділу VI Порядку №21). У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка  18 чи рядка 20.2, УР подається за кожен звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2 (п. 6 розділу VI Порядку №21).

Якщо виправляємо помилки у рядках декларації, до яких додаються додатки, до УР додаються такі самі додатки, але вже типу «уточнюючий» з виправленими даними. Зауважимо, що деякі додатки до УР подаються заново з правильними показниками, а деякі (зокрема, додаток 1) потребують тільки сторнування неправильної інформації і зазначення правильної. Докладніше про це буде у наступних матеріалах.

Нарахування та сплата пені і штрафних санкцій

Виявлена помилка в податковій декларації може бути пов’язана як із заниженням, так і завищенням суми податку до сплати.

Якщо суму ПДВ було завищено, штраф і пеня не нараховуються, а у платника після подання УР виникає переплата з ПДВ. Для повернення такої передплати існує механізм, передбачений ст. 43 ПКУ.

Якщо помилка призвела до заниження зобов’язань з ПДВ, то при поданні УР потрібно нарахувати та сплатити штраф у розмірі 3% від суми донарахованих податкових зобов’язань (абзац четвертий п. 50.1 ПКУ). Цей штраф відображається в рядку 18.1 графи 6 УР.

У разі самостійного виправлення помилок пеня нараховується, якщо минуло більше 90 к.д., що настають за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань, що були занижені (пп. 129.1.3 ПКУ). На суми грошового зобов’язання (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) у разі самостійного виправлення помилки нараховується пеня за кожен календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, з розрахунку 100% річних облікової ставки Нацбанку, що діє на кожен такий день. Важливо враховувати, що у разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Нагадаємо, що з 25 липня 2022 року при поданні платником податків уточнюючої податкової звітності, в якій він самостійно виправляє помилки, що призвели до заниження податкового зобов’язання у будь-яких звітних (податкових) періодах (в тому числі періодах, що припадають на період дії воєнного стану), в такій уточнюючій звітності платник податків нараховує штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ПКУ, та пеню відповідно до пп. 129.1.3 і абзацу третього п. 129.4 ПКУ. 

Донараховану суму ПДВ, штраф 3% та пеню сплачують до подання УР згідно з вимогами п. 50.1 ПКУ. Зазвичай на практиці сплачують ці суми за день до подання УР. Але можна впоратися з цим і за один день, якщо зранку сплатити всі необхідні суми, а через декілька годин подати УР.

Відповідно до ст. 200-1.2 ПКУ розрахунки з бюджетом в СЕА ПДВ здійснюються з рахунків, відкритих платникам податків у СЕА, крім випадку, передбаченого абзацом другим п. 87.1 ПКУ. А саме – у разі сплати податкових зобов’язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов’язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника ПДВ, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг. З урахуванням строків давності це вже навряд чи може статися на практиці.

Пунктом 20 Порядку №569 передбачено, що у разі подання УР до податкових декларацій з ПДВ за попередні звітні періоди, які передбачають збільшення сум ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету, для перерахування таких зобов’язань до бюджету ДФС не пізніше наступного робочого дня після подання УР надсилає Казначейству реєстр платників ПДВ, в якому зазначаються, зокрема, суми ПДВ, що підлягають перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми ПДВ з електронних рахунків платників до бюджету.

Водночас п. 25 Порядку №569 зазначено, що сплата передбачених ПКУ штрафних санкцій і пені здійснюється платником з його поточного рахунку в банку до  бюджету.

Це означає, що якщо платник ПДВ подає УР, що передбачає збільшення податкових зобов’язань з ПДВ, то такий платник повинен сплатити суму недоплати ПДВ на свій електронний рахунок, з якого потім Казначейство перерахує суму недоплати до бюджету – так само, як і поточні податкові зобов’язання за декларацією. На відміну від суми недоплати ПДВ, штраф в розмірі 3% та пеню платник ПДВ повинен сплатити самостійно прямо до бюджету, на бюджетний рахунок. У загальному випадку, якщо донараховано ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), штраф 3% та пеня сплачуються на бюджетний рахунок з кодом класифікації доходів бюджету 14060100.


Поділіться з друзями - підтримайте проект