Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як оформити працівника, який виїхав з регіону через бойові дії чи сидить вдома?
Консультації

Як оформити працівника, який виїхав з регіону через бойові дії чи сидить вдома?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Якщо специфіка роботи дозволяє виконувати її дистанційно, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю рекомендовано перевести робітників на віддалену роботу. Згідно з першою частиною статті 2 Закону № 2136-ІХв період дії воєнного стану за згодою обох сторін трудовий договір можна НЕ укладати в письмовому вигляді (до цього письмова форма була обов’язковою).

Варто звернути увагу, що відключення Інтернету та електроенергії, які можливі при воєнному стані, не можна розглядати як порушення трудової дисципліни. Також потрібно пам’ятати, що загальна тривалість робочого часу не може перевищувати тих норм, які викладені в статтях 50 і 51 Кодексу законів про працю України (не може перевищувати 40 годин на тиждень).

У разі, якщо перевести працівників на дистанційну роботу немає можливості, їм потрібно надати оплачувані відпустки відпустки без збереження заробітної плати, що надаються в обов’язковому порядку та відпустки без збереження заробітної плати, що надаються за угодою сторін.

Якщо працівник залишив своє робоче місце у зв’язку з бойовими діями, це не може бути кваліфіковано як прогул без поважної причини. Тому роботодавець до отримання від працівника пояснення в письмовій формі повинен обліковувати його як відсутнього з нез’ясованих причин.

Що робити з працівниками у разі, коли підприємство не може функціонувати?

В цьому випадку у роботодавця є два варіанти:

  1. Оголосити простій – зупинення роботи через відсутність технічних чи організаційних умов, які необхідні для виконання роботи, невідворотну силу чи інші обставини. В цьому випадку працівникам необхідно здійснювати оплату простою в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду.
  2. Призупинити дію трудового договору – тимчасове призупинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і припинення працівником виконання цієї роботи згідно з трудовим договором. Ця дія не тягне за собою припинення трудових відносин. В цьому випадку відшкодування зарплати, компенсаційних і гарантійних виплат покладається на державу, яка здійснює військову агресію (тобто на РФ).

Чи можна відправити працівника, який не з’явився на роботу через бойові дії, у відпустку “заднім числом”?

Це неможливо.

А в табелі неявки працівника всі пропущенні дні позначаються як “НЗ” (нез’ясовані причини”) чи “І” (“інші причини”). Зверніть увагу, що працівників, які не виходять на роботу через воєнні дії, звільняти заборонено (пункт 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України).

Чи буде Держпраці накладати штрафи через порушення законодавства під час воєнного стану, якщо виявить їх пізніше?

В умовах воєнного стану можливе звільнення від відповідальності за трудовими відносинами через форс-мажорні обставини. Проте варто звернути увагу, якщо форс-мажорні невідворотні, надзвичайні та об’єктивні обставини будуть усунені, роботодавець повинен виконати свої зобов’язання перед працівниками та іншими особами.

Як виплачувати заробітну плату, якщо у бухгалтера немає можливості це робити?

Бухгалтер чи роботодавець можуть бути притягнуті до відповідальності через невиплату заробітної плати лише в тому разі, якщо доказана їхня провина і вони діяли протиправно.

В період воєнного стану роботодавець повинен вжити всіх заходів, щоб забезпечити оплату зарплати всім працівникам своєчасно. Але, якщо він доведе, що порушення строків виплати заробітної плати сталося через обставини непереборної сили, які не залежали від нього, він звільняється від відповідальності за це порушення. Якщо ви не можете виплатити зарплату через бойові дії, то строк виплати відтерміновується до моменту, коли підприємство відновить свою діяльність.

Чи передбачена відповідальність за несвоєчасну оплату праці (наприклад, якщо директор зник, але працівники продовжують працювати)?

Роботодавець повинен робити все можливе, щоб працівники отримували заробітну плату на тих умовах, які були зазначені в трудовому договорі. Але якщо він зможе довести, що не зміг виконати своє зобов’язання через непередбачувані та незалежні від нього обставини, то відповідальність за це порушення не передбачена. Варто звернути увагу, що він повинен все рівно виконати зобов’язання перед працівниками, наприклад, як тільки підприємство знову буде працювати.


Поділіться з друзями - підтримайте проект
X