Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як оподатковується дохід фізичної особи при продажу нерухомого майна?
Консультації

Як оподатковується дохід фізичної особи при продажу нерухомого майна?

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Фізична особа, яка укладає договір купівлі-продажу нерухомості з іншою особою, самостійно сплачує податок на доходи фізичних осіб до бюджету за місцем нотаріального посвідчення договору (за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса  або державної нотаріальної контори) до нотаріального посвідчення через банківські установи.

Зокрема, платник податку – фізична особа, яка відповідно до розділу ІV ПКУ зобов’язана сплатити податок, але звільнена від подання декларації (при нотаріальному посвідченні договорів та/або при видачі свідоцтв про право на спадщину, тощо) сплачує:

  1. податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами, які не підлягають обов’язковому декларуванню з кодом платежу 11010501;
  2. військовий збір з кодом платежу 11011000.

Нагадаємо, що згідно з пунктом 172.5 статті 172 Податкового кодексу України сума податку на доходи фізичних осіб визначається та самостійно сплачується через банківські установи:

а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, – до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;

б) особою, у власності якої перебував об’єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації про майновий стан і доходи.

Відповідно до підпункту 168.4.8 пункту 168.4 статті 168 ПКУ відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе фізична особа у випадках, визначених розділом ІV «Податок на доходи фізичних осіб» ПКУ

Під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності електронної довідки про оціночну вартість такого об’єкта нерухомості або звіту про оцінку та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору і вносить до Єдиної бази інформацію про ціну договору купівлі-продажу. Нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про посвідчені ним протягом звітного кварталу договори купівлі-продажу (міни) між фізичними особами, включаючи інформацію про ціну таких договорів та розмір сплаченого податку у розрізі кожного договору (пункт 172.4 статті 172 ПКУ).

Читати по темі:  Індексація зарплати у червні та липні 2017 року

Довідково: згідно з п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 відсотків).

Водночас, відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

ДПС


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

липень, 2021

X