Головна » Бухгалтеру » Консультації » Як поміняти групу єдиного податку
Консультації

Як поміняти групу єдиного податку

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Підприємці-єдинники можуть змінювати групу єдиного податку хоч кожен квартал, головне – вчасно подати заяву.

Для зміни групи єдиного податку може бути три причини:

 1. Перевищення ліміту доходу «молодших» груп.
 2. ФОП І-ІІ-ї груп перевищив ліміт річного доходу. Може вибирати: перейти на «старшу» групу ЄП або на загальну систему. У ІІІ-й групи тільки один варіант – перехід на загальну систему оподаткування.
 3. ФОП ІІІ-ї групи можуть перейти на ІІ і навіть І, якщо відповідають за всіма параметрами: по доходу і співробітникам.

Дохід на вашій поточної групі за минулий рік не повинен перевищувати ліміт для нової ( п. 291.4 ПКУ ).

Ліміт доходу в 2021 році для ФОП-єдинників

І група – 1 002 000 грн.

ІІ група – 5 004 000 грн.

ІІ група – 7 002 000 грн.

Змінюючи групи, І або ІІ групи, проконтролюйте, щоб ваші види діяльності були дозволені на цих групах.  

Нагадаємо, що ФОП І група можуть лише торгувати на ринках та  надавати послуги тільки населенню. Заборонено мати найманих працівників.

Для ІІ-ї групи такі обмеження: послуги можна надавати населенню і платникам ЄП, продавати товари – будь-яким контрагентам. Та мати найманих працівників не більше 10 осіб

Як швидко перевірити КВЕД, які у вас зареєстровані, в реєстрі єдинників . 

Якщо є заборонені КВЕД для нової групи, то їх потрібно завчасно виключити.  Для цього потрібно подати заяву, де відзначити, який КВЕД треба виключити.

На момент переходу чисельність працівників не повинна перевищувати ліміт для нової групи.

Заява про перехід

При зміні групи подаєте в податкову, де перебуваєте на обліку, ту ж форму заяви, що і при реєстрації на спрощеній системі.

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування

Заповнюєте ці пункти:

 • п.п. 1-3 – назва податкової, де платник перебуває на обліку. Його 10-значний податковий номер і ПІБ;
 • п. 4 – податкова адреса платника.
 • в п. 5.2. вказати, що змінюється  – треба вказати поточну групу і групу, на яку переходе і нову ставку ЄП. Якщо вибрали 3-ї групи без ПДВ ставте позначку навпроти – « без реєстрації ПДВ». Якщо зі сплатою – « Із реєстрацією ПДВ » і вам потрібно заповнити п. 5.3. « Відомості про реєстрацію платника ПДВ ».
 • п. 5.3. – якщо платник переходе за 3-ю групу і будете платити ПДВ , то потрібно поставити позначку навпроти «Прошу зареєструваті платником ПДВ з первого числа календарного кварталу …». Якщо на 3-й групі просто міняєте ставку ЄП, і переходите на 5% (без ПДВ) , позначка ставиться навпроти « Прошу анулюваті реєстрацію платником ПДВ останнім днем звітного ПЕРІОДУ, что передує переходу на! Застосування ставки єдиного податку … ». З 3-ї групи (з ПДВ) переходите на 1-ю або 2-ю, реєстрація ПДВшника анулюється. 
 • п. 6 – місце ведення господарської діяльності;
 • п. 7 – вказується кількість найманих працівників;
 • п. 8 – заповнюється, якщо одночасно з переходом реєструєте нові коди КВЕД, але пам’ятайте, що спочатку нові види діяльності реєструють у держреєстратора;
 • п. 9 – відзначити, що у вас немає податкової заборгованості. 

І пам’ятайте, що вас не переведуть, якщо зазначите види діяльності, заборонені на новій групі.

Підпишіть заяву і поставити дату.

Коли подавати заяву

Подання заяви, залежить від того, чому міняєте групи ЄП – це ваше рішення або вимушений захід через перевищення ліміту доходу на групі.

Перевищено ліміт доходу на І-ІІ групі – заява подаєте не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому було перевищення(п. 293.8 ПКУ).

Що це означає, якщо перевищили граничний обсяг доходу в I кварталі 2021, подати заяву про перехід на «старшу» групу треба буде до 20 квітня.

З суми перевищення треба сплатити підвищену, 15% -ю, ставку єдиного податку. І відобразити цю суму в декларації з ЄП.  

Якщо ж зміна  групи ЄП за власним рішенням платника, тоді заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід на нову групу ( пп. 298.1.5 ПКУ ).

Якщо хочете поміняти групу ЄП у жовтні 2021 року, тобто з IV кварталу – до 15 вересня включно! слід подати заяву до контролюючого органу за основним місцем реєстрації платника податків. То покваптесь, це вже післязавтра!

Ну, а якщо вирішили змінити групу з I кварталу 2022 року, часу  до 15 грудня 2021 року іще досить.

Заяву можна подавати в податкову на папері, можете віднести особисто або відправити лист. Подати онлайн поки можна через кабінет платника і програму податкової « єдине вікно » (код форми – F / J 0102003)

Декларація по ЕН

Якщо ФОПІ-ІІ груп переходять на ІІІ, вони зобов’язані подати декларацію за період роботи на своїй групі до переходу ( пп. 296.5.1 ПКУ ).

Наприклад, якщо переходите на ІІІ групу з IV кварталу, вам треба подавати декларацію за три квартали роботи на І чи ІІ групі. Терміни подачі – 40 днів після закінчення ІІІ кварталу.

Вказуєте суму доходу за 9 місяців і сплачені суми єдиного податку.

З першого числа першого місяця нового кварталу ви будете платником ЄП на новій групі.

Зміни до реєстру платників єдиного податку вносять в день подачі заяви. Перевірити, чи перевели вас, можете в реєстрі єдинників.

Зміна ставки ЄП

ФОП ІІІ групи раз в квартал можуть змінювати ставку єдиного податку. Для цього також подаєте заяву в податкову. Термін подачі- не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового звітного кварталу.

Вибираєте ставку для платників ПДВ – 3% від доходу – додатково подайте заяву про реєстрацію платником ПДВ.

У платників ПДВ при переході на сплату ставки ЄП 5% від доходу реєстрація ПДВ анулюється автоматично ( пп. 298.1.5 ПКУ ). 

Якщо у вас є переплата з податку з минулого групи, ці гроші ви можете повернути. Для цього треба подати заяву в податкову або використовувати їх в якості передоплати в рахунок майбутніх платежів з ЄП.

56 Переглядів

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Реклама

X