Головна » Бухгалтеру » Консультації » Змінили ціну товару після отримання авансу: як заповнити розрахунок коригування
Консультації

Змінили ціну товару після отримання авансу: як заповнити розрахунок коригування

Поділіться з друзями - підтримайте проект

У січні отримали передоплату на суму 3000 грн, виписали податкову накладну та зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних. У лютому за домовленістю сторін (підписано додаткову угоду) зменшується ціна товару й одночасно збільшується кількість на цю суму. Тобто загальна вартість договору не змінилася. Згодом надійшла решта оплати (за новими цінами).
Як правильно виписати розрахунок коригування, який також повинен бути зареєстрований у Єдиному реєстрі, адже ціна зменшилася на весь обсяг товару (у т.ч. і на товар, за який раніше отримано аванс)?

ВІДПОВІДЬ: На дату підписання додаткової угоди продавець складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (додаток 2 до податкової накладної), виписаної на суму авансу. У ньому потрібно зменшити ціну та збільшити кількість оплачених товарів. Та про все по черзі.

Нагадаємо

Розрахунок коригування виписують у разі проведення коригувань згідно зі ст.  192 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Остання наполягає: суми податкових зобов’язань постачальника та податкового кредиту отримувача коригують, якщо після постачання товарів/послуг здійснюють будь-яку зміну суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

Порядок складання розрахунку коригування аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних. Номер розрахунку коригування повинен відповідати його номеру в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних. У підкатегорії 130.10 ЄБПЗ контролери роз’яснили: графу «Дата оплати» заповнюють у тому випадку, коли на момент коригування податкових зобов’язань товари/послуги були оплачені (незалежно від того, якою подією була оплата). Інакше цей реквізит не заповнюється, і клітинки залишаються пустими. У даному випадку тут фігуруватиме дата отримання авансу.

Читати по темі:  Зустрічна звірка: наслідки для платника податків

Для наочності розглянемо такі коригування на числовому прикладі.

Приклад

Підприємство отримало від покупця аванс за 10 імпортних велосипедів (13200 грн із ПДВ). Ціна одного велосипеда — 6600 грн (у т.ч. ПДВ — 1100 грн). Згодом контрагенти уклали додаткову угоду, згідно з якою ціну знижено на 600 грн (у т.ч. ПДВ — 100 грн). Натомість кількість збільшено на 1 велосипед. Загалом договірна вартість не змінилася й становить 66000 грн із ПДВ.

Як відомо, в разі отримання авансу податкову накладну складають на його суму. Оскільки зменшилася ціна, то аванс тепер покриває більшу кількість товару. Тому в розрахунку коригування одним рядком зменшуємо ціну (графи 8 та 9) для тієї кількості, яка фігурує в податковій накладній, складеній на аванс, а другим — збільшуємо кількість товару, який через зміну ціни став оплаченим (графи 6 та 7).

Зауважте

Показники в графах 7 та 8 розрахунку коригування (тобто ціну постачання та зміну ціни) зазначають без ПДВ.

Фрагмент розрахунку коригування

Причина кори­гування Номенклатура товарів/послуг, вартість чи кількість яких
коригується
Код товару згідно з УКТ ЗЕД Одиниця виміру Коригування кількості Коригування вартості Підлягають коригуванню обсяги без урахування ПДВ, що
зміна кількості, об’єму, обсягу (-) (+) ціна поста­чання товарів/ послуг зміна ціни (-) (+) Кількість поста­чання товарів/ послуг оподатко­вуються за ставками 20% (-) (+) оподатко­вуються за ставками 0% (-) (+) звіль­нені від ПДВ (-) (+)
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Зміна вартості Велосипед 8712 00 10 00 шт. – 500 2 + 1000
Зміна
кількості
Велосипед 8712 00 10 00 шт. + 0,2 5000 – 1000
Сума коригування податкового зобов’язання
та податкового кредиту
х х

Як бачимо, у результаті коригувань сума ПДВ у податковій накладній не змінилася, бо її початково було визначено виходячи із суми отриманого авансу. Проте розрахунок коригування повинен засвітитися в р. І Реєстру виданих та отриманих податкових накладних. Оскільки сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту в підсумковому рядку графи 10 розрахунку коригування дорівнює нулю, то в графах 7, 8 та 9 р. І Реєстру також проставляють нулі.

Читати по темі:  Причина коригування «Усунення неоднозначностей»: в яких випадках вказується в РК

У декларації з ПДВ такі коригування не залишать і сліду, адже вони не призвели до зміни обсягу постачання чи суми ПДВшних зобов’язань.

І наостанок — про Єдиний реєстр. Якщо податкова накладна, до якої складають розрахунок коригування, підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі, то й такий розрахунок коригування потрібно включити в нього (п. 19 Порядку заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. № 1379 та п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010р. № 1246).

Ольга КЛЕБАН,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

Події

квітень, 2021

X