Головна » Бухгалтеру » Консультації » Чи є банківська виписка первинним документом?
Консультації

Чи є банківська виписка первинним документом?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Суперечки між НБУ, Мінфіном, ДФСУ щодо того, чи є банківська виписка первинним документом з метою ведення бухгалтерського і податкового обліку, тривають вже не один рік. Час від часу сторони погоджуються вважати банківську виписку, не зважаючи на відсутність в ній обов’язкових реквізитів, встановлених ст. 9 Закону про бухоблік, первинним документом. Але через кілька років хтось із них знову піднімає цю тему, і узгодження починається по-новому. Тому питання це не просте і вирішити його за рахунок нашої консультації навряд чи можливо.

Останні роз’яснення з цього приводу можна прочитати:

Від податківців – в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.2012 р. № 583. В ній, зокрема, зазначається: «Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій чи електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку… Виписка з особового рахунку клієнта банку може слугувати як документ, що підтверджує суму витрат на оплату банківських послуг з розрахунково-касового обслуговування, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов’язкових реквізитів». При цьому, як бачимо, обов’язкові реквізити банківської виписки встановлюються договором між банком і клієнтом, а не ст. 9 Закону про бухоблік. В цій консультації податківці згадують зазначений Закон тільки один раз, коли дають визначення первинного документу. Первинним документом вважається документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону про бухоблік).  Ця консультація є актуальною і в 2016 році – див. лист ДФСУ від 10.02.2016 р. №2673/6/99-99-19-02-02-15.

Читати по темі:  Изменения в заполнении платежки на уплату налогов, сборов, ЕСВ, возмещение НДС

Від НБУ — аналогічна позиція з цього питання викладена у листі НБУ від 11.04.2012 р. №12-109/658-3917.

 

Зверніть увагу, що Законом України від 03.11.2016 р. №1724-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг» (набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування — дата набрання чинності 03.12.2016 р., та вводиться в дію через місяць з дня набрання ним чинності) вносяться зміни до Закону про бухоблік. Зокрема з дати набрання чинності даного закону із переліку обов’язкових реквізитів буде виключено реквізит — «місце складання». До цього моменту цей реквізит є обов’язковим для всіх первинних документів, тому в разі виникнення питань при документальних перевірках, «відбиватися» доведеться зазначеними вище роз’ясненнями податківців та НБУ.

Також змінами передбачається, що первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухобліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Виписка банку, отримана у вигляді електронного документу із відповідними електронними цифровими підписами посадових осіб банку та його печатки (за наявності) має ту ж юридичну силу, що і виписка банку, складена в паперовому вигляді.

Слід зазначити, що відповідне законодавство діє в Україні і зараз. Так, згідно з ст. 5 Закону №851 електронний документ — це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Згідно з ст. 8 цього Закону юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. А за ч. 3 ст. 7 Закону № 851, якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.

Читати по темі:  Как защитить свой депозит в банке

З цього робимо висновок, що виписка банку, отримана у вигляді електронного документу із відповідними електронними цифровими підписами посадових осіб банку та його печатки (за наявності) має ту ж юридичну силу, що і виписка банку, складена в паперовому вигляді. Однак, якщо у клієнта банку є бажання, він може оформити таку виписку ще і в паперовому вигляді. В такому випадку паперовий та електронний екземпляр цього документу матимуть рівну юридичну силу.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Мітки

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

4 + четыре =

Наша розсилка

Випадкова цитата

Есть всего одна вещь, которой человек может полностью управлять — это его собственное отношение к жизни

Чи є банківська виписка первинним документом?

Час читання: 6 min
0

Поділитися з другом