Головна » Юристу » Юридичні консультації » Де дізнатися актуальну інформацію про продаж землі
Юридичні консультації

Де дізнатися актуальну інформацію про продаж землі

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

У Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру пояснили, де можна знайти інформацію про землі, які виставлені на продаж, а також перевірити інформацію про них.

1 липня в Україні відкрився ринок землі. Тепер громадяни України зможуть придбати у власність землі сільськогосподарського призначення до 100 га. Юридичні особи, власниками яких є громадяни України, отримають таку змогу з 1 січня 2024 року.

За новою редакцією статті 130 Земельного кодексу набути права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть:

  • громадяни України;
  • юридичні особи України, створені й зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є тільки громадяни України і/або держава, і/або територіальні громади;
  • територіальні громади;
  • держава.

Банки зможуть набувати права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення тільки в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Однак такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути менше їх нормативної грошової оцінки.

Сторонам угоди про купівлю земельної ділянки необхідно буде сплатити 5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору, податки і збори розраховуватимуться від зазначеної в договорі купівлі-продажу вартості ділянки.

Не допускається придбання права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за оплатним договорами при відсутності у набувача права власності документів, що підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких купується таке право.

До 1 січня 2024-го громадяни України зможуть купувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га.

Після цієї дати загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина або юридичної особи не зможе перевищувати 10 000 гектарів.

Оскільки ринок землі вже відкрився, то «Судово-юридична газета» вирішила з’ясувати у Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру, де громадянин України може знайти інформацію про землі, які виставлені на продаж.

На якому інформаційному ресурсі громадянин може знайти інформацію про продаж земельних ділянок з визначенням їх місцеположення і площі.

У відомстві вказали, що обов’язковість розміщення оголошення про продаж  земельної ділянки приватної власності на інформаційних ресурсах земельним законодавством не передбачено. При цьому придбати ділянку можна на торгах.

Порядок проведення  земельних  торгів є обов’язковим у разі, якщо на земельних  торгах здійснюються: продаж земельних  ділянок  державної та  комунальної  власності,  передача  їх  у користування   за рішенням  Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки  Крим, відповідних органів  виконавчої  влади,  органів  місцевого  самоврядування; продаж   земельних   ділянок   сільськогосподарського  призначення   всіх   форм власності;   продаж  земельних   ділянок,   прав  емфітевзису,  суперфіцію на них державним  виконавцем,  приватним  виконавцем під  час виконання  рішень,  що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

При цьому організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація).

На якому інформаційному ресурсі громадянин може перевірити інформацію про обрану ним земельну ділянку.

У відомстві наголосили, що Державний земельний кадастр – єдина державна геоінформаційна система відомостей  про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель тощо.

До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив’язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об’єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки тощо.

При цьому дані з надаються у формі

  1. витягів з Держземкадастру;
  2. довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території);
  3. викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);
  4. копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Який орган місцевого самоврядування може надати громадянину інформацію про земельні ділянки, які виставлені на продаж.

У відповіді чиновники відзначили, що згідно чинного законодавства орган виконавчої влади,  Рада Міністрів Автономної республіки Крим та органи місцевого самоврядування здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх в  оренду.  Відтак,  для отримання  інформації  стосовно  земельних  ділянок  державної та комунальної власності, що пропонуються до продажу, необхідно звернутися до відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які розпоряджаються  земельними  ділянками на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

СЮГ


Поділіться з друзями - підтримайте проект

Наша розсилка

X